Zvířecí dobyvatelé vesmíru

03. 11. 2010, autor: Matěj Kučera
Je tomu přesně na den 53 let, co byla do vesmíru vystřelena legendární fenka Lajka. Seznamte se s osudem jejím i s dalšími zvířecími dobyvateli kosmického prostoru!
Zvířecí dobyvatelé vesmíru

Je vcelku logické, že než lidé vystřelili do kosmu prvního člověka, museli vyzkoušet, jaké vlivy bude mít pobyt mimo Zem na živý organismus. Obava panovala především z vysoké radiace a testovaly se i systémy pro přísun a filtraci vzduchu v kokpitu ve stavu beztíže. A tak přišla ke slovu zvířátka.

V dobývání vesmíru byly aktivní dvě velmoci, USA a Sovětský svaz. Vědci ze Spojených států používali v drtivé většině opice druhu makak rhesus (které byly dováženy z Indie, Vietnamu a Číny a používají se k vědeckým testům dodnes), v Sovětském svazu vystřelovali do vesmíru pejsky. Poměrně velká část zvířat však za svůj výlet zaplatila životem.

Zkoušené opice

zvireci-dobyvatele-vesmiru-1Vůbec první pokus o dopravení živého tvora do vesmíru se uskutečnil 11. června 1948. Stáli za ním Američané a mohl být uskutečněn jen díky von Braunovi a jeho legendární raketě ze Třetí říše, V-2. Zkoušeným zvířetem se stala opička Albert, která se ale bohužel krátce po startu udusila. Její tělo vystoupalo do výšky 63 km, což bylo k dosažení kosmu málo. Vesmír se tenkrát počítal až od 100 km nad zemí.

Následovaly další pokusy s V-2. Hned projekt Albert II byl částečně úspěšný, když 14. června 1949 vystoupal živý opičák až do výšky 134 km. Jeho tělo se nicméně rozdrtilo při návratu.

První přeživší

Projekty Albert III (exploze rakety ve výšce 10 km) a Albert IV (smrt po dopadu) ukázaly, že V-2 přeci jen byla vyrobena z trochu jiného důvodu, než je objevování kosmu.

Albert VI na raketě Aerobee vyletěl s partou 11 laboratorních myší 20. září 1951 do výšky 70 km. Hranice kosmu tedy stále nebyla pokořena, přistání ale zvířata přežila. Zhruba dvě hodiny poté ovšem všechna padla za vlast; problémem byl zejména stres a necvičenost. Nakonec ale jedna mise přece jen vyšla. Na palubě rakety Jupiter AM-18 byli 28. května 1959 vystřeleni dva opičáci, Able a Baker, a dosáhli výšky 80 km, což už tehdy bylo uznáno jako výlet do kosmu. Oba hladce přistáli, nicméně Able hned 1. července 1959 v reakci na anestezii při odoperování všech senzorů a měřících zařízení zemřel. Oproti tomu Baker se slavně dožil roku 1984.

Lajka a ti druzí

zvireci-dobyvatele-vesmiru-2Od roku 1948, kdy se USA rozhodly vystřelit prvního opičáka, to vřelo i v Sovětském svazu. Studená válka pomalu začínala a soudruzi samozřejmě nemohli zůstat pozadu. Začali tedy shromažďovat psy, kteří se později stali kosmickými hrdiny. Způsob výběru byl nanejvýš zajímavý. Místo přešlechtěných vznešených ras vybírali vědci ratlíky z ulice, neboť věřili tomu, že tito hafani jsou zvyklí na tvrdé podmínky, a tudíž mají větší předpoklady přežít. Pejsci navíc prošli pořádným sovětským výcvikem, aby byli na svou misi dokonale připraveni.

Sovětský vesmírný program hovoří o hromadě úspěšných misí; ty méně úspěšné se zmiňovaly sporadicky, spíše vůbec. Ovšem fakt, že právě Sovětům se vrátil z vesmírné cesty vůbec první živý tvor, nelze zpochybnit. Pejskové Dezik a Tsygan se 22. července 1951 vydali do výšky 110 km (zažili i stav beztíže) a úspěšně se vrátili. Dezik se pak stal obětí neúspěšného letu v září téhož roku, Tsygana adoptovala rodina fyziků, takže mohl v klidu dožít.

A teď už se konečně dostáváme k nejslavnějšímu zvířecímu kosmonautovi vůbec. Po vypuštění první orbitální sondy Sputnik 1 Nikita Chruščov nařídil, že do výročí bolševické revoluce, 7. listopadu 1957, musí být vypuštěna družice s živým tvorem na palubě. Sovětští inženýři tak měli měsíc na to, aby připravili fenku Lajku.

zvireci-dobyvatele-vesmiru-3Vystřelení Lajky do vesmíru proběhlo 3. listopadu 1957 z kosmodromu Bajkonur. Bylo úspěšné, Lajka se dostala na orbit a stala se nejznámějším hafanem na světě. Jelikož ale vzhledem k časové tísni nebyl zhotoven plán jejího návratu, inženýři ji chtěli po úspěšném dosažení orbitu usmrtit otráveným jídlem. Až v roce 2002 se svět dozvěděl, že Lajka zemřela vystresovaná ve svém kosmickém korábu po 7-8 hodinách letu. Po startu se totiž poničil termoregulátor a ubohá fenka se uvařila.

Díky ní a dalším psům, opičákům, veverkám či myším se nakonec mohl do vesmíru podívat i první člověk. Vzdejme tedy hold všem němým tvářím, které položily svůj život za vědecký pokrok.

Ještě se vám nechce na Zemi? Tak si přečtěte 10 důvodů, proč nesouložit ve vesmíru!

dsc00771Daniel Javorský byl vybrán, aby pro vás testoval ty nejnovější PC hry současnosti. Má sice mozoly na prstech a rozmlácenou klávesnici z PacMana, bez újmy však zvládá běžné úkony normálního světa.

VYBÍRÁME
Manned Cloud

Manned Cloud

18. 01. 2008, autor: admin

Obří vzducholoď/létající hotel spojuje to nejlepší z Julese Verna, Moby Dicka a hraběte von Zeppelin…

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nová výstava Škoda Octavia & Škoda Felicia „60“ v mladoboleslavském Škoda Muzeu připomín...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.