Ztracená dovolená

16. 10. 2007, autor: prochlapa.cz
Dokážou čeští filmaři najít partičku Číňanů, kteří se kdysi vyfotili ve Skandinávii? První dokumentární detektivka, navíc ta, která vyhrála dokumentární soutěž na festivalu ve Varech, se hlásí o pozornost.
Ztracená dovolená
Koho dlouhodobě neoslňují české hrané filmy, může hledat útěchu aspoň v českých dokumentech. Ty často nabízejí větší rozmanitost a zajímavost, minimálně tématickou, když už ne v provedení. Třeba film Lucie Králové. Stojí na výtečném nápadu, ač z nějž nedokáže vytěžit tolik, aby to uspokojivě stačilo na celovečerní film. Střídmá stopáž se tak zdá delší než je, ovšem ani tak minuty strávené se Ztracenou dovolenou určitě nemusíte považovat za ztracené.

Lucie Králová plánovala natočit film o turismu, takže když se dozvěděla o Láďovi, který před pár lety našel ve göteborgském kontejneru spoustu negativů, chopila se náhody a vymyslela námět, pro nějž vznikl i nový žánr – dokumentární detektivka. Kromě klasických pátracích otázek jako: Kdo jsou ti lidé a proč se desetkrát vyfotili v jednom pampeliškovém poli?, chce dokument klást i obecnější dotazy. Třeba o tom, co všechno se dá z fotografie vyčíst. A jestli v dnešním světě, o němž se tak často tvrdí, jak moc je globalizovaný a neanonymní, dá najít šest osob jenom podle jejich obličejů.

Pátrání je to dlouhé, protože oněch šest mužů patří shodou okolností k tomu nejpočetnějšímu národu planety, v němž navíc komunikační prostředky nefungují tak svobodně, jak jsme zvyklí my. Konec pátrání není slušné vyzrazovat u žádné detektivky, ani té dokumentární. V recenzi ale nejde pominout, že finále nabízí námět na jiný a patrně ještě zajímavější a absurdnější (čili vtipnější) dokument, který v politicky orientovanějších divácích může vyvolat lítost, že ho režisérka nenatočila. Králová se sice logicky snaží zůstat věrná svému obecnějšímu sdělení, snímek ale i tak trpí určitým nesouladem.

Dokument ukazuje, jaké cesty se nabízejí dnešním Watsonů, kteří nemají po ruce Sherlocky. Filmařský tým zkouší všechno a když selžou konvenční metody jako soukromé očko nebo inzerát, pokusí se hledat neurčité rady i u věštců. Z pátrání amatérské detektivní kanceláře, která často neví jak dál, když okolnosti nepřejí, je nejzajímavější nit odhalující, jak překvapivě mnoho se z obyčejných fotek dá vyčíst, když se jim věnuje pozornost, resp. jak moc toho o sobě na fotkách prozradíme. Roli hraje taky kdo se dívá, jak napovídají scénky s Tchajwanci, kde si z úředně vypadajících Číňanů utahují.

Film sám je vlastně zčásti taky takovým nadšeným a zvídavým vtípkem. Natočený se směsicí lehké parodie, sebeironie a detektivní stylizace z pořadů Na stopě (kamera přejíždí zblízka tváře neznámých, podbarvená tak dramatickou hudbou, že čekáte, že za chvíli v pohozené popelnici objevíme mrtvé ony Číňany). Tenhle snímek je ovšem mnohem krotčí než jakákoliv krimi, bohužel. Přece jenom to je dokument a režisérka si nemohla vymýšlet barvité příběhy, jakkoliv se jí mohly hodit. Film tak natahuje, co má, a opakuje, co ví. Podobně jako mezititulky plnící funkci komentáře, které taky své nepříliš objevné vzkazy vyťukávají v pomalejším tempu. Tím nicméně snímek doplňuje hledání identity a kultury současného člověka o další vrstvu, protože vlastně za pochodu hledá svůj příběh a tedy samotný dokument.

Ztracená dovolená, ČR 2007, 84 minut. Režie Lucie Králová. Premiéra 11. 10. 2007.

Foto: AČFK
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Dovolená, jak má být

Dovolená, jak má být

19. 09. 2005, autor: admin

Chorvatsko je nuda, Itálie obyčejná, na Seychely jezdí snobi, Mauritius je profláklý a Dominikánská republika moc daleko. Takže kam na extrovertní dovolenou?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.