Zodiac

05. 06. 2007, autor: prochlapa.cz
Vzorná rekonstrukce skutečného pátrání po masovém vrahovi a zároveň fascinující studie posedlosti po nalezení ztraceného smyslu. David Fincher se vrací v nejlepší formě.
Zodiac
Vrah zvaný Zodiac měl rád pozornost. „Jestli můj vzkaz neotisknete, zabiju další lidi. Baví mě zabíjet lidi, protože to je mnohem větší zábava než zabíjení zvířat v lese,“ napsal do redakce deníku San Francisco Chronicle. A tisk jeho vzkazy otiskoval. Než dlouhé a bezvýsledné pátrání po jeho totožnosti přestalo lidi zajímat. Některé ale ani po letech Zodiac pronásledovat nepřestal. A právě o nich je tenhle film.

Jake Gyllenhall po Donnie Darkovi, Zkrocené hoře nebo Mariňákovi zase dokazuje, jak dobrý vkus má na filmy, v nichž se objeví. Protože Zodiac je jedním z nejzajímavějších, nejděsivějších a svým způsobem i nejzábavnějších kinozážitků roku. Přitom masový vrah, který vystrašil Kalifornii na přelomu 60. a let 70. let, už pár filmů inspiroval (včetně Drsného Harryho). Teprve když jeho kauzu pevně sevřel mistr temného napětí David Fincher, který v té době v Kalifornii vyrůstal, proměnil se složitý, roztříštěný a nikdy nevyřešený případ v kompaktní obraz doby, společnosti a lidské touhy po smyslu. Jehož mrazivému kouzlu můžete propadnout stejně lehce a nenápadně, jako tajemný Zodiac pohltil životy dvou novinářů a dvou detektivů.

Zodiac se víc než stylistickým krvavým Fischerovým filmům Klubu rváčů nebo Sedm podobá novinářskému dramatu Všichni prezidentovi muži. Sice ukazuje i vraždy, odehrané v děsivě stručných záběrech, ale hlavní důraz je na jiných obětech. Zkušený cynik a šéf černé kroniky Chroniclu Paul Avery (návrat Roberta Downeyho Jr.), mladý karikaturista a bývalý skaut Robert Graysmith (Gyllenhall), legendární detektiv David Toschi (Mark Ruffalo), předobraz Bullita i Drsného Harryho, a jeho parťák William Armstrong (Anthony Edwards). Ti všichni si mysleli, že posměvačného vraha můžou pomoct chytit a vrátit tak svět na své místo. Nejvíc Graysmith, který o Zodiakovi napsal dvě knihy, z nichž film vychází. Jejich charaktery jsou oživené s pomocí ironických vtipů a podstatných detailů, se stejnou dokonalou pečlivostí, s jakou film křísí atmosféru doby. K ní kromě výpravy a kostýmů skvěle přispívá i hudební doprovod (vyniká hlavně psychedelický Hurdy Gurdy Man od Donovana).

Většina dvou a půl hodinové skládačky důkazů, stop a falešných uliček, v níž neustále chybí nějaké podstatné díly, se odehrává v kancelářích. Ale Fincher i tohle prostředí dokáže podat jako dějiště thrilleru, s vynalézavou digitální kamerou Hartuse Savidese, ilustrující stavy mysli i plynutí času, která nechává nejen Zodiacovu tvář ráda ve tmě, proniknutelné stejně špatně jako tenhle případ. Zodiac jednou taky napsal: „Čekám až o mě natočí dobrý film.“ Jestli je ještě naživu, tak se teď dočkal.

Zodiac, USA 2007, 158 minut. Režie David Fincher, hrají Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Antony Edwards, John Carroll Lunch, Chloë Sevigny, Brian Cox, Elias Koteas, Dermot Mulroney, Philips Baker Hall. Premiéra 7. 6. 2007.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Ztracená dovolená

Ztracená dovolená

16. 10. 2007, autor: admin

Dokážou čeští filmaři najít partičku Číňanů, kteří se kdysi vyfotili ve Skandinávii? První dokumentární detektivka, navíc ta, která vyhrála dokumentární soutěž na festivalu ve Varech, se hlásí o pozornost.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.