Zlatý kompas

21. 12. 2007, autor: prochlapa.cz
Dvanáctiletá Lyra míří na studený Sever za medvědy a unesenými dětmi a za prvním dílem fantasy pohádky o trumfu svobodné vůle. V adaptaci, která se tak bojí o svůj vysoký rozpočet, že se neodváží odpíchnout k vzrušujícímu dobrodružství.
Zlatý kompas
Adaptace prvního dílu dobrodužné fantasy trilogie Philipa Pullmana Jeho temné esence vířila vášně ještě před premiérou, protože některé křesťanské organizace, nejhlasitěji Katolická liga, se rozčilovaly, že když filmaři dětem servírují Pullmana, vystavují je nebezpečí nakažení ateistickými myšlenkami. Ano, mocná organizace Magistérium, která ve filmu prospěchářsky lpí na svých dogmatech, by se dala vnímat jako Katolická církev, kdybyste chtěli, protože se její členi oslovují bratře a chodí v sutanách. Ale to by se taky mohli naštvat Rusové, že zlí lidé mluví právě jejich jazykem, nebo Romové, že jejich kultura je využita k portrétu kočovných Romunů (i když ti jsou vlastně hodní). Závažnější hřích je, že pokud není divák členem Katolické ligy, nemusí v něm Zlatý kompas vzbudit žádné vášně. Protože takhle pohádka složená z fantasy verzí všemožných vyprávění, od westernu přes meziválečnou Anglii po severské báje, je podivně sterilní.

Film je teda pořád lepší než trailer, který naznačoval samou prázdnou akci na efekt. I když ti, co na Kompas půjdou na akci, by se naopak měli spokojit s trailerem. Režisér Chris Weitz sice s bratrem Paulem už dokázal stvořit různé úspěšné kousky, od Prci, prci prcičky po Jak na věc s Hugh Grantem, tady se ovšem projevuje jako začátečník, který vždycky, když vidí příležitost na napínavou akční scénu, přestane točit. Teda skoro vždycky, z jedné akce souboje medvědů kamera neutíká, ani když jeden lední obr tomu druhému brutálně urazí sanici. (Film je vůbec docela násilný. Být rodič, víc než vágní narážky na církev by mi vadily scény, kde hodní bojovníci mluví o odplatné válce a hlavní dvanáctileté hrdince se při tom rozzáří oči.)

I přes tuto brutalitku je Kompas evidentně film pro děti, taky hlavní hrdinkou je dvanáctiletý sirotek Lyra, která žije u strýčka na univerzitě, kde se přátelí s mladšími kluky a drze všem odmlouvá, aby ukázala, že má vlastní hlavu (boj proti slepému dogmatismu je totiž hlavním tématem příběhu). Lyra je skvěle typově obsazená. Dakota Blue Richards vypadá jako mladší sestra Katherine Heigl (Zbouchnutá), takže v sobě skrývá určitou dospělou krásu a tím i požadovanou předčasnou vyspělost. Škoda, že taky neumí tak dobře hrát jako Heigl. Spratkovské scény jí jdou dobře, ale jakmile má ukázat emoce v dialogu s digitálními zvířátky, přehrává. A digitálních zvířátek (očividně digitálních, to dneska nikdo neumí udělat za 180 milionů dolarů lepší triky?) je film plný, protože každého doprovází tzv. daemon, jakési alter ego a duše, a ještě tu jsou medvědi, kteří nemají daemony ale brnění. A tak nejjasněji září Nicole Kidman, i na tak malém prostoru, který na většinu dospělých rolí zbyl, jako svůdná ale krutá a záhadná paní Coulterová. Lyřin dobrodružný strýc taky potřebuje charisma Daniela Craiga, abychom na něj nezapomněli, protože se představí jen na začátku, pak odjede objevovat nové paralelní světy, které by popřely zákony Magisteria, a pak už se jen stačí oholit a je konec prvního dílu.

Zlatý kompas končí na prahu nového dobrodružství a protože podle výdělků zatím moc nevypadá, že budou následovat i další dva filmy, můžete naštvat Katolickou ligu a trilogii si přečíst, to by mohlo být i zajímavější. Ve filmu se dá nicméně vyznat i bez předlohy, protože z ní na plátně zbylo jenom to nejnutnější. I tak se film zdá ukecaný, i když, kdyby se četných dialogům vyrovnala četná akce a ne četné nové postavy, tolik by přemíra vět plných zvláštních jmen možná nečněla. Zkoumat Pullmanův paralelní svět je nejzajímavější na začátku, kdy ještě zaujme novotou a podobnostmi s naším světem. Když se ale všechny odlišnosti vysvětlí a do záhad Lyřina původu ani do temných hlubin Magistéria a úvah o svobodné mysli se už nikdo radši moc nepouští, film už nemá moc co nabídnout. Sice pořád vypadá malebně jako Nicole Kidman ve zlatých šatech, ale chvílemi nudí. A jakoby nudil i své postavy, které vším proplouvají s nevzrušivým klidem.

V nevzrušivém klidu může Kompas zanechat i diváka. Pro Lyru sice může být svoboda vůle a odvaha do nových dobrodružství to nejdůležitější, hollywoodští producenti ale kvůli víc než 180 milionům dolarům podobně riskovat nechtějí a radši nabízejí na pohled hezkou průměrnou fantasy bez emocí.

The Golden Compass, USA 2007, 114 minut. Režie Chris Weitz, hrají Dakota Blue Richards, Nicole Kidman, Daniel Craig, Eva Green, Sam Elliot, hlas Iana McKellena, Derek Jacobi. Premiéra 13. 12. 2007.

foto: Warner Bros.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Královna Alžběta: Zlatý věk

Královna Alžběta: Zlatý věk

23. 11. 2007, autor: admin

Omlazená panenská královna předvádí, kolik úchvatných kostýmů pro ni ušili. Okázalá nádhera anglického dvora ale dusí historii, příběh a nakonec i skvělou Cate Blanchett.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nový vůz pokračuje v tradici malých chytrých drobností, které trochu ulehčují nám motoristům živo...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.