Zbraně, které mohly zvrátit průběh druhé světové války

31. 05. 2012, autor: Dalibor Žák
Historii nezměníme, ale o porážce nacismu rozhodovalo často jen štěstí, náhoda nebo prostě jen přebujelá byrokracie uvnitř prohnilého státního aparátu.
Zbraně, které mohly zvrátit průběh druhé světové války

Adolf Hitler investoval do zbrojení ve třicátých letech obrovské částky a vlastně díky tomu postavil německou ekonomiku znovu na nohy. Je také známo, že němečtí vědci pracovali na pozoruhodných projektech a některým chybělo do dokončení opravdu jen málo. Zjistěte, které zbraně mohly průběh druhé světové války dočista změnit a co by se mohlo stát.

1. Řízené střely V-1

Fieseler Fi-103 byla vlastně první bezpilotní střela. Německo s nimi ze základen ve Francii, Belgii a Holandsku ostřelovalo města v Anglii, především pak Londýn. Střela vážila přes dvě tuny, z toho hlavice z amatolu vážila 850 kg.

Zbraně, které mohly zvrátit průběh druhé světové války

Proč to nefungovalo?
Německo nasadilo střely V-1 příliš pozdě - týden po vylodění v Normandii. Přitom první plány na řízené střely existovaly už v roce 1936. Jenže až v roce 1939 se začalo s vývojem, který byl následně přerušen. První test prototypu se uskutečnil až v prosinci 1942.

Co se mohlo stát?
Střely V-1 byly poměrně přesné a účinné. Za přibližně tři měsíce dokázaly způsobit stejné škody jako německé letectvo za celý rok. Německo ale nasadilo příliš malý počet střel V-1. Kdyby s nimi Německo přišlo ještě před vyloděním v Normandii a ve větším množství, měly potenciál významným způsobem ovlivnit situaci na západní frontě.

2. Trysková nebo raketová stíhačka

Když se nad Německem objevil tryskový stíhač Messerschmitt Me-262 a potom ještě raketový útočný letoun Messerschmitt Me-163, spojenečtí letci měli naděláno. Doslova. Proti dvkarát rychlejším strojům s ohromnou stoupavostí byl vrtulový Mustang (nejlepší spojenecká stíhačka) stejně účinný jako plivátko.

Zbraně, které mohly zvrátit průběh druhé světové války

Proč to nefungovalo?
Tryskáč Me-262 přišel moc pozdě. Ve vývoji byl přitom od roku 1939 a fungoval velmi uspokojivě. Jenže konzervativní vedení Luftwaffe (hlavně pupkatý Goering) věřilo, že válku vyhrají i s vrtulovými stroji, proto vývoj nefinancovalo. Prototypy tak trpěly na dětské nemoci a nebyly prostředky na důkladné testování. Stejný osud potkal i raketový Me-163, který byl do boje nasazen ještě ve fázi vývoje - při letech zahynulo víc pilotů vlivem poruchy stroje, sestřeleno bylo jen pár strojů, které atakovaly rychlost zvuku. Oba německé stroje ale trpěly na příliš mnoho technických nedodělků.

Co se mohlo stát?
S tryskáčem by Luftwaffe smetla v Bitvě o Británii anglické stíhačky z oblohy a i v roce 1943, ještě před vyloděním, by si nad Evropou udržely stroje Me-262 pohodlnou převahu. To by je ale Německo muselo nasadit ve velkém počtu.

3. Útočná puška StG 44

Sturmgewehr 44 byla vlastně první svého druhu a později z ní vycházely americké i sovětské zbraně, zejména pak legendární AK-47, který se dá považovat za kopii německé zbraně StG 44. Německá útočná puška měla zásobník na 30 ran a kadenci 550 - 600 výstřelů za minutu, vážila 5,22 kg.

Zbraně, které mohly zvrátit průběh druhé světové války

Proč to nefungovalo?
No, fungovalo, ale zbraň přišla do výzbroje pozdě - první nasazení se datuje k září 1943. Vyrobeno bylo skoro půl milionu pušek StG 44, ale to nemohlo na obrovskou přesilu Rudé armády stačit.

Co se mohlo stát?
Pokud by Německo nasadilo tuto zbraň do akce už na počátku invaze do Sovětského svazu, jistě by dokázala pěchotě Wehrmachtu pomoci k lepším výsledkům.

4. Radiová navigace

Za druhé světové války létaly piloti prakticky jen podle reference s horizontem a v noci se spoléhali jen na své navigátory. Úspěšnost - zejména nočních náletů - byla mizerná. Němci ale vyvinuli poměrně brzy systém primitivní radiové navigace. GPS tehdy ještě nebylo... Dva vysílače v říši posílaly signál, který se protínal nad cílem a pomáhal tak přesné zaměření bombardérů.

Zbraně, které mohly zvrátit průběh druhé světové války

Proč to nefungovalo?
Fungovalo, ale už v listopadu 1940 se zřítil jeden německý bombardér vybavený přijímačem signálu s nastavenými frekvencemi, takže se Britové naučili radiové signály naváděcího zařízení rušit a snižovat tak přesnost německých náletů.

Co se mohlo stát?
Systém radiové navigace, kdyby nebyl odhalen, měl potenciál výrazně zvýšit účinnost německého bombardování Anglie v roce 1940 a 1941.

5. Ponorky typ-21

Německé ponorky typu 21 byly první, které dokázaly operovat dlouhodobě pod vodou a nemusely se pravidelně vynořovat. Pod vodou dokázaly urazit vzdálenost přes 600 km bez nutnosti vynoření při rychlosti 10 km/h. Ve výzbroji měly až 23 účinných torpéd a Německo na nich zkoušelo první druhy stealth kamufláže, která omezovala jejich detekci z letadel a pomocí radaru.

Zbraně, které mohly zvrátit průběh druhé světové války

Proč to nefungovalo?
Když vyrobíte od roku 1943 jen 118 kusů, myslíte si, že porazíte obrovskou převahu spojeneckého námořnictva? To je, jako byste plácali klackem do vody.

Co se mohlo stát?
Na počátku války by taková ponorka dominovala Atlantiku a prakticky by znemožnila zásobování Velké Británie, která by byla nucena se brzy vzdát.

VYBÍRÁME
Druhá světová válka - východní fronta

Druhá světová válka - východní fronta

04. 11. 2009, autor: Jarda Sauer

Barevné fotky z druhé světové války sice nebývají moc kvalitní, ale vypovídací hodnotu určitě mají. Podívejte se na sérii zajímavých fotek z východní fronty, z bojů ruských a německých vojáků!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jeden by si myslel, že aféra dieselgate, kterou odstartoval koncern Volkswagen, je už u konce. Os...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.