WD-40 a další vynálezy, které měly jiné použití

08. 01. 2016, autor: prochlapa.cz
Některé objevy a vynálezy měly původně úplně jiné použití, než na jaké jsme dnes zvyklí. Zjistěte, k čemu se původně používala třeba vývrtka, modelína nebo bublinková folie.
WD-40 a další vynálezy, které měly jiné použití

Člověk je tvor vynalézavý a nebojí se experimentovat. Často ale k objevu něčeho nového slouží i náhoda nebo omyl.

Vývrtka
Dostali jste také hned chuť na víno? Ale teď vážně... Je zláštní, že ještě před pár stovkami let sice bylo víno, ale nebyl klasický zaražený korkový špunt. Víno se místo v lahvích skladovalo ve větších demižónech, které nešly tak snadno převrhnout a používala se korková zátka, která šla snadno rukou vyndat.

Problém ale byl s přepravou vína (nebo také koňaku) a čas od času se stalo, že opatrný majitel tekuté radosti zarazil špunt tak pečlivě, že ho nemohl vytáhnout. Asi si právě říkáte, že není nic jednoduššího než vzít vývrtku a je hotovo. Jenže vývrtka ještě nebyla vynalezena.

vývrtka

Tedy, byla, ale nikdo nevěděl, že je vhodná i k otevírání lahví s vínem. Prapůvodně totiž sloužila v armádě k vyproštění zaseklé kulky v hlavni zbraně. Tehdy se ještě nepoužívaly moderní náboje, kulka byla skutečně kulka – olověná kulička, která se cpala zpředu do hlavně, do které jste před tím nasypali střelný prach. Často ale docházelo k zasekávání kulky.

Právě k vyproštění zaseklé kulky sloužila jakási dvojitá vývrtka. Fungovalo to. Jak už to ale během vojanských tažení bývá, vojáci na obsazených územích drancují místní bohatství – od žen přes jídlo po alkohol. Proto netrvalo dlouho a když jim padl do rukou klášter s obrovskými zásobami vína, pomůcka pro čistění zbraně se ukázala jako vhodné náčiní pro otevírání lahví vína a koňaku.

Modelína
Také jste si za mlada hráli s modelínou? A také vám jí museli vyndavat z vlasů tak, že jste šli pod strojek na "trojku"? Prapůvodně ale dětská modelína sloužila k úplně jinému účelu. Bylo to obyčejné čistidlo na tapety, které prodávala jako bezbarvou hmotu firma Kutol.

modelína

Jenže sotva se výrobek na trhu usadil, oblíbené tapety se začaly vyrábět z materiálu, který umožňoval jejich snadné čištění pomocí houby a vody s mýdlem. Kutol tak málem zkrachoval, kdyby se k němu nedonesla informace, že nějaká školka používá zbytky čistícího prostředku jako hračku pro děti, ze které vyráběly vánoční ozdoby.

Kutol se přejmenoval na Rainbow Craft Company (slovíčko duha je fajn, ale produkt stále prodávali jen v bílé) a začal modelínu prodávat jako hračku. Později pak přibyly barvy, hmota se přejmenovala na Play-Doh a už to šlo samo.

Bublinková folie
Vždycky, když nám něco přijde kurýrem, první, co děláme, je vymačkávání těch praskajících bublinek. Říká se tomu prokrastinace – tedy chorobné oddalování povinností. Dříve, než byl na světě internet, totiž zaměstnanci říkali: "Ale šéfe, my nejdříve musíme vymačkat všechny tyhle bublinky!" Jenže bublinková folie nevznikla jako jakási relaxační pomůcka pro psychiatrické léčebny, i když se tak v hojné míře uplatňuje.

bublinková folie

Když v padesátých letech vynálezci Mark Chavannes a Alfred Fielding vlastně omylem vytvořili bublinkovou folii, nejprve nevěděli, co s tím, ale pak se rozhodli, že ji začnou prodávat jako módní tapetu. Spustili velkou marketingovou kampaň, ale navzdory očekávání se to nesetkalo s úspěchem. Zkusili tedy druhou možnost – prodávali folii jako izolaci do skleníků. Skutečně, udržovala teplo, ale také se neprosadila.

A pak se na scéně objevila společnost IBM. Potřebovala nějak bezpečně přepravit zásilku drahých a choulostivých počítačů a nějak se jí do ruky dostala tahle folie. Zrodil se nápad, Chavannes s Fieldingem se toho chytli a vlastně díky počítačové firmě vznikl jeden z největších byznysů všech dob. Dokud se budou zásilky posílat přes PPL a nikoli teleportem, pořád bude poptávka po bublinkové folii. A my budeme mít další důvod prokrastinovat.

WD-40
Stejně jako žena musí mít u sebe neustále kabelku a líčidla, muž u sebe musí mít WD-40. Tato ultrauniverzální pomůcka je pro domácnost, kde vládne muž, to, co kyslík pro potápěče. Jenže tento univerzální lék na problémy s technikou nebyl původně domácí pomůckou. Sloužil pro armádu. A hned k úkolu té nejvyšší důležitosti.

wd40

WD-40 měl původně chránit rakety s jadernou hlavicí! U jaderných zbraní se to totiž má tak, že nejsou používány každý den. Náboje nebo bomby vyrobíte, naložíte do zbraní a letadel a vystřelíte, popřípadě svrhnete na cíl. Jadernou hlavici ale vyrobíte a teď ji musíte někam uskladnit, než přijde její čas a prezident zmáčkne červený knoflík...

A právě s uskladněním jaderných střel byl problém, protože konstrukce raket podléhá korozi. Asi si řeknete, že trocha rzi nevadí, ale stačí malý kousek a raketa se může rozpadnout nebo odchýlit z kurzu. A to by mohlo udělat pěknou paseku, když by hlavice místo v Moskvě přistála v Tokiu. Proto armáda potřebovala speciální přípravek, který ochrání vyrobené zbraně.

Jedna společnost se vskutku originálním názvem Rocket Chemical Company ze San Diega v Kalifornii pracovala na chemickém přípravku, který bude odpuzovat vodu. Po několika neúspěšných testech pokusných sloučenin se dostali k čtyřicátému pokusu. V tabulce bylo napsáno: "Water Displacement - 40th attempt". Test proběhl nad očekávání dobře. Ale jak to pojmenovat? Prostě zkrátili předchozí nudné označení na WD-40 a bylo to.

Brzy se ale ukázal i přínos WD-40 pro civilní použití a dnes si bez něj skutečně nedokážeme život představit.

VYBÍRÁME
Největší prsa na světě

Největší prsa na světě

23. 07. 2009, autor: Jarda Sauer

Po přečtení následujícího textu a shlédnutí přiložených fotografií už vám partnerčiny "pouhé" jedničky či dvojky nebudou připadat nedostatečně sexy. Nebo snad chcete, aby vypadala takto?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
19. 01. 2012, Uživatel: Jarda
Reagovat

Teda! Prokrastinaci jsem v životě neslyšel. :D to mě pobavilo, ale WD-40 taky neznám (asi nejsem pořádnej chlap). Je to teda sprej proti korozi, jo? hi hi nebo proč je tak skvělý? Případnou odpověď mi můžete napsat na: JaroslavPetivoky@seznam.cz ;)


img
06. 02. 2016, Uživatel: Jarda
Reagovat

Zajímavé, že datum článku je z 2016, ale komentáře jsou už staršího data. A je fakt, že velký kutil nejsem (nemám dílnu). Za to si WD můžu spojit s Western Digital - ten zase vyrábí užitečné věcičky pro IT kutily.


img
21. 01. 2012, Uživatel: michal
Reagovat

Jardo ty neznáš WD-40????? odkud jsi vylezl z jeskyně? xD


img
29. 01. 2012, Uživatel: tomas
Reagovat

nic proti jardovi,ale esi neni moc manualne zručný když tohle nezná,každej chlap co ma dílnu nebo garáž tak někde na poličcce určite WDčko stojí :)


img
02. 10. 2015, Uživatel: jimbo
Reagovat

nejvíce roršířený omyl je universálnost WD-40, krom ochrany před vnikáním vody je k ničemu i když se marketingová masáž snaží dokázat opak... hospodských kecalů, co se chvástají, jak ho používají na všechno jsou mraky, ale to dokazuje jen to, že skočili na špek!


img
06. 03. 2016, Uživatel: Miro
Reagovat

Nahodou dobre odstranuje smir z rukou. A na retezu na kole zabrani reznuti retezu a nelepi prach.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.