Výletní lodě vyplouvají na Máchovo jezero a oslavují 95. výročí

24. 07. 2015, autor: Roman Dubský
Po loňském vypuštění a opravě výpustě hlásí Máchovo jezero téměř plný stav vody. Na hladinu tak dnes mohla konečně vyplout první z místní flotily výletních lodí.
Výletní lodě vyplouvají na Máchovo jezero a oslavují 95. výročí

Největší je Máj, který má ale zároveň nejmenší ponor. Byl totiž kdysi vyroben přímo na míru pro Máchovo jezero. Ostatní lodě Jarmila, Hynek a Racek musí, vzhledem ke svému hlubšímu ponoru, počkat na vyšší hladinu až do víkendu. Lodní doprava zde letos slaví již 95 let od založení prvního plavebního podniku.

"Čekali jsme, až se hladina zvedne na úroveň potřebnou pro bezpečnou plavbu našich lodí, jako první mohl vyplout Máj, od soboty budou v provozu i všechny ostatní výletní lodě. Díky kombinaci suché zimy, minima jarních srážek, ale bohužel zřejmě i nedostatečné prozíravosti úřadů, zodpovědných za napouštění jezera, bylo toto čekání neúměrně dlouhé nejen pro nás, ale i pro turisty," řekl Vladimír Reichert, ředitel společnosti Regata Máchovo jezero, a.s., která provozuje místní flotilu výletních lodí. "Za normálních okolností by lodě vypluly již před třemi měsíci. Čistota vody a podmínky pro koupání jsou dobré a rekreační sezóna je úspěšně v plném proudu, nyní i včetně lodní dopravy," dodal Reichert.

Historie lodní dopravy na Máchově jezeře
Místní plavební podnik vznikal postupně od r. 1920, kdy obec Doksy koupila od majitele velkostatku, hraběte Adolfa z Valdštejna, parcely za 63 000 Kč, potřebné pro pláže a háje na pobřeží Máchova jezera. Celkový provoz byl rozdělen na pobřežní zařízení a plavební podnik. Ten v dubnu 1920 zakoupil a v červnu téhož roku slavnostně uvedl do provozu parníček Greif, který byl vůbec první výletní lodí na Velkém rybníku, dnešním Máchově jezeře. Pohon zajišťoval parní stroj a loď každou hodinu přepravila až 36 cestujících z Doks do Starých Splavů a zpět a byla tak významnou součástí tehdejší dopravní infrastruktury.

Jarmila alias Maria
V květnu 1924 byla zakoupena a do provozu uvedena motorová loď Maria, kterou slavnostně pokřtila Marie, hraběnka z Valdštejna. Loď byla po druhé světové válce přejmenována na Jarmilu a v loňském roce oslavila 90 let od uvedení do provozu.

Hynek alias Tista
Okolo roku 1930 bychom se však už parníčkem Greif po Velkém rybníku neprojeli. Vystřídala ho další motorová loď a sice Tista. Ta byla pojmenována podle bezdězského purkrabího Oldřicha Tisty z Libštejna, který v roce 1366 realizoval nápad císaře Karla IV., založit zde Velký rybník, dnešní Máchovo jezero. Po druhé světové válce byla Tista přejmenována na Hynka.

Racek
Nejmladší výletní lodí Máchova jezera je Racek. Byl vyroben v Budapešti v roce 1966 a zajímavostí je, že jeho trup je vyrobený celý z hliníku.

Máj
Největší výletní lodí na Máchově jezeře s kapacitou až 250 osob je Máj. Od podzimu roku 2013 procházel generální opravou, aby se v dubnu 2014 opět slavnostně vrátil na vodu, a to skoro přesně 55 let od prvního spuštění, které také proběhlo na jaře, ale roku 1959. Máj je jediný svého druhu na světě a byl vyroben v loděnicích Štěchovice speciálně pro Máchovo jezero.

Lodě zajišťují vyhlídkové okružní plavby i pravidelnou lodní přepravu. Lze si je však i pronajmout na nejrůznější firemní akce, rodinné oslavy a svatby. Mezi časté skupinové zákazníky patří i školy. Nejoblíbenější lodí je Máj, kde lze pořádat i menší konference, na které si jej často pronajímá známý hotel Port, který stojí přímo na břehu jezera a disponuje vlastním přístavním molem.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

18. 12. 2006, autor: admin

Výběr „správného“ stolu je prvním předpokladem, aby jste ze hry na konci mohli odcházet vítězně. V pokerových hernách máte na výběr z mnoha různých stolů a je jen na Vás, jaký si vyberete.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.