Východní přísliby

08. 01. 2008, autor: prochlapa.cz
Každý hřích zanechá svou stopu. David Cronenberg a jeho momentálně nejoblíbenější herec Viggo Mortensen se vrací s vytříbeným mafiánským thrillerem o nesnesitelné tíze špatných skutků.
Východní přísliby
V té nejnezapomenutelnější scéně filmu se hrdina Nikolaj, šofér a bodyguard mafiánského synka, který se rychle posunuje na kariérním žebříčku organizovaného zločinu, pere se dvěma najatými vrahy. V lázních. Jeho tělo kryjou jenom četná tetování a krev. Až nechutně krutý souboj v parném prostředí trvá asi osm minut. A je zabírán zblízka. Ano, Východní přísliby natočil David Cronenberg. A kdyby taková extrémní scéna v jeho novém filmu chyběla, jeho fanoušci by se mohli ptát, jestli nevyměkl. Nevyměkl. Naopak. Definitivně našel svou novou hvězdu, Viggo Mortensena, a s ní jakoby našel i svůj vyzrálejší hlas, který mu říká, aby svůj unikátní úchylný styl propůjčil závažnějším tématům než jsou genetické experimenty v Mouše, erotické experimenty v Crash nebo časoprostorné experimenty v eXistenZ.

David s Viggem natočil před dvěma lety už Dějiny násilí, skvělou studii o vlivu odhalené zabijácké minulosti na jednu šťastnou rodinu, film podobně ceněný, jakým se právě teď stávají Východní přísliby. Pokud vám, jako mě, jejich novinka ve srovnání s Dějinami neuspokojí jenom tím, že jí chybí onen černý ironický humor a propracovanější charakterizace, pak to bude tím, že v Příslibech je silně cítit vliv ještě jednoho tvůrce –Stevea Knighta, scénáristy Špíny Londýna.

I tady jsme v Londýně, snímaném výmluvnou kamerou Cronenbergova dlouholetého spolupracovníka Petera Suschitzkyho jako zlověstné místo, a i tady se obyčejný slušný člověk náhodou zaplete do špíny mafiánských záležitostí. Londýnské podsvětí je znovu ovládáno cizinci a ruští diváci asi nebudou potěšeni, že ti vesměs odporní kriminálníci zneužívající mladé holky, pochází právě z téhle země. Ona čistá duše, Anna, je Ruska jenom po otci. Její střet s prohnilým světem je o to silnější, že Anna je statečná z donucení, jenom kvůli tomu, že jí jde o malé dítě, které v ní probouzí mateřské city. V jejím životě je ještě místo pro naději v podobě kojence, svět zločinců je v kontrastu s tím o to víc temný, studený a osamělý, zatížený atmosférou osudovosti temné spirály, která do něj vede a z níž se po čase už nedá vystoupit, atmosféry silně rezonující s výmluvným posledním záběrem. Ve svém podsvětí Nikolaj nemůže žít bez svých hříchů, které se na něm podepisují stejně nesmazatelně jako tetování, jimiž si členové organizace Vory v zakoně zaznamenávají své osudy do kůže. Anna mu ale připomene, že existuje i jiný svět.

Knighta ještě víc než povedené zvraty zajímají sociální a morální otázky, i když je někdy podává s trochou plačtivého citového vydírání. Proto je tenhle příběh o něco černobílejší a literárnější než realističtější a zábavnější Dějiny. Ovšem jeho tón i pomalé tempo jsou dokonale Cronenbergovsky temné, podivné i překvapivé, plné jeho typického zaujetí tělesností. A díky tomu Východní přísliby nemůžou být jenom obyčejný krimi thriller.

Pokud znáte herce, možná si budete muset chvíli zvykat na to, že Rusy hrajou a mluví Američan Mortensen, Francouz Cassel a Němec Mueller-Stahl. Všichni jsou ale tak dobří, že po chvíli ve svých rolích přesvědčí. Především charismatický Mortensen. Pán prstenů a role Aragorna mu nabídla slávu, Cronenberg mu nabídl uznání. V roli výhružně klidného a neustále tajemně dvojakého Nikolaje je Viggo ponořený ještě hlouběji, než je do ní namaskovaný.

Eastern Promises, UK/Kanada/USA 2007, 100 minut. Režie David Cronenberg, hrají Viggo Mortensen, Naomi Watts, Armin Mueller-Stahl, Vincent Cassel, Donald Sumpter, Sinéad Cusack, Jerzy Skolimowski. Premiéra 10. 1. 2008.

foto: Blue Sky Film
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Dějiny násilí

Dějiny násilí

24. 11. 2005, autor: admin

Meditace nad násilím od kanadského podivína Davida Cronenberga neoslňuje jen zkušenou režií a fantastickými herci, ale i tím, jak dokáže natolik složité téma prozkoumat tak důkladně a přitom atraktivně pro diváky.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-54-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.