Východní přísliby

08. 01. 2008, autor: prochlapa.cz
Každý hřích zanechá svou stopu. David Cronenberg a jeho momentálně nejoblíbenější herec Viggo Mortensen se vrací s vytříbeným mafiánským thrillerem o nesnesitelné tíze špatných skutků.
Východní přísliby
V té nejnezapomenutelnější scéně filmu se hrdina Nikolaj, šofér a bodyguard mafiánského synka, který se rychle posunuje na kariérním žebříčku organizovaného zločinu, pere se dvěma najatými vrahy. V lázních. Jeho tělo kryjou jenom četná tetování a krev. Až nechutně krutý souboj v parném prostředí trvá asi osm minut. A je zabírán zblízka. Ano, Východní přísliby natočil David Cronenberg. A kdyby taková extrémní scéna v jeho novém filmu chyběla, jeho fanoušci by se mohli ptát, jestli nevyměkl. Nevyměkl. Naopak. Definitivně našel svou novou hvězdu, Viggo Mortensena, a s ní jakoby našel i svůj vyzrálejší hlas, který mu říká, aby svůj unikátní úchylný styl propůjčil závažnějším tématům než jsou genetické experimenty v Mouše, erotické experimenty v Crash nebo časoprostorné experimenty v eXistenZ.

David s Viggem natočil před dvěma lety už Dějiny násilí, skvělou studii o vlivu odhalené zabijácké minulosti na jednu šťastnou rodinu, film podobně ceněný, jakým se právě teď stávají Východní přísliby. Pokud vám, jako mě, jejich novinka ve srovnání s Dějinami neuspokojí jenom tím, že jí chybí onen černý ironický humor a propracovanější charakterizace, pak to bude tím, že v Příslibech je silně cítit vliv ještě jednoho tvůrce –Stevea Knighta, scénáristy Špíny Londýna.

I tady jsme v Londýně, snímaném výmluvnou kamerou Cronenbergova dlouholetého spolupracovníka Petera Suschitzkyho jako zlověstné místo, a i tady se obyčejný slušný člověk náhodou zaplete do špíny mafiánských záležitostí. Londýnské podsvětí je znovu ovládáno cizinci a ruští diváci asi nebudou potěšeni, že ti vesměs odporní kriminálníci zneužívající mladé holky, pochází právě z téhle země. Ona čistá duše, Anna, je Ruska jenom po otci. Její střet s prohnilým světem je o to silnější, že Anna je statečná z donucení, jenom kvůli tomu, že jí jde o malé dítě, které v ní probouzí mateřské city. V jejím životě je ještě místo pro naději v podobě kojence, svět zločinců je v kontrastu s tím o to víc temný, studený a osamělý, zatížený atmosférou osudovosti temné spirály, která do něj vede a z níž se po čase už nedá vystoupit, atmosféry silně rezonující s výmluvným posledním záběrem. Ve svém podsvětí Nikolaj nemůže žít bez svých hříchů, které se na něm podepisují stejně nesmazatelně jako tetování, jimiž si členové organizace Vory v zakoně zaznamenávají své osudy do kůže. Anna mu ale připomene, že existuje i jiný svět.

Knighta ještě víc než povedené zvraty zajímají sociální a morální otázky, i když je někdy podává s trochou plačtivého citového vydírání. Proto je tenhle příběh o něco černobílejší a literárnější než realističtější a zábavnější Dějiny. Ovšem jeho tón i pomalé tempo jsou dokonale Cronenbergovsky temné, podivné i překvapivé, plné jeho typického zaujetí tělesností. A díky tomu Východní přísliby nemůžou být jenom obyčejný krimi thriller.

Pokud znáte herce, možná si budete muset chvíli zvykat na to, že Rusy hrajou a mluví Američan Mortensen, Francouz Cassel a Němec Mueller-Stahl. Všichni jsou ale tak dobří, že po chvíli ve svých rolích přesvědčí. Především charismatický Mortensen. Pán prstenů a role Aragorna mu nabídla slávu, Cronenberg mu nabídl uznání. V roli výhružně klidného a neustále tajemně dvojakého Nikolaje je Viggo ponořený ještě hlouběji, než je do ní namaskovaný.

Eastern Promises, UK/Kanada/USA 2007, 100 minut. Režie David Cronenberg, hrají Viggo Mortensen, Naomi Watts, Armin Mueller-Stahl, Vincent Cassel, Donald Sumpter, Sinéad Cusack, Jerzy Skolimowski. Premiéra 10. 1. 2008.

foto: Blue Sky Film
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Dějiny násilí

Dějiny násilí

24. 11. 2005, autor: admin

Meditace nad násilím od kanadského podivína Davida Cronenberga neoslňuje jen zkušenou režií a fantastickými herci, ale i tím, jak dokáže natolik složité téma prozkoumat tak důkladně a přitom atraktivně pro diváky.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nedávné spekulace byly mylné, nová generace zábavných sporťáků skutečně vznikne.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.