Vratné lahve

09. 03. 2007, autor: prochlapa.cz
Po dlouhém čekání jsou Svěrákové konečně zpátky. S komorní hořkou komedií o jednom důchodci, který odmítá rezignovat.
Vratné lahve

Ani k stáru nemám o životě ani páru, zpívá Jaroslav Uhlíř v klíčové písni doprovázející novinku tandemu Svěrákových. A jasně tak prozrazuje, o čem film je. Zapomeňte na boj s neurvalou moderní dobou, původní téma filmu. Vracený a přepisovaný scénář, z jehož odkládané realizace se už skoro vytvořila kauza o rozpadu úspěšného a oblíbeného filmařského a rodinného dua, se nakonec proměnil v malou hořkosladkou výpověď o životě v důchodovém věku. V takové svěrákovské Babí léto. A práce ve výkupu lahví v supermarketu se stala jen jednou ze strategií v jiném donkichotském boji – proti stereotypu, únavě a vlastní smrtelnosti.

Stereotyp a únava, před kterou hlavní hrdina Tkaloun k výkupu lahví utíká, zamořila hlavně jeho manželství. Z pomalého nacházení cesty ke své ženě, cesty, která vede jinudy než skrz lehký odpor a nezájem, se skládá jediný dramatický oblouk, a to ještě slabě načrtnutý. Příběh i drama Tkalounově stáří chybí, nicméně sám Tkaloun si přesně tak taky připadá. Film se nevydává za jeho pohled na svět a ani nemusí. I když ne všechny motivy a vedlejší postavy mají stejnou lehkost, vtip nebo opodstatnění, příhody tohohle důchodce nejsou jenom snůškou různě zábavných epizod. Je to svědectví o tom, že mýtus zmoudřelého starce je blbost. Tkalounovi sice říkají starý pane, ale on v některých věcech, hlavně ve vztahu k ženám, zůstal v pubertě. Rozdíl je, že teď už si svůdné kolegyně a kolemjdoucí může zvát jenom do svých snů. Postavu bývalého učitele Tkalouna, který je ochotný celý den nosit přístroj na měření srdce, aby zjistil, jestli je dost fit na viagru, si psal pro sebe Svěrák Zdeněk a v mnoha momentech je to znát. Jeho komorní scénář, kterému dal Svěrák Jan svou nenápadnou režií, nejvíc prostoru, ale není tolik hřejivě úsměvný nebo dojemný a nostalgický, jak bychom od autora Obecní školy a Kolji mohli čekat. Přece jenom, tentokrát vypráví o době, kdy už na žádnou druhou šanci není čas, kdy už všechno chutná nahořkle.

Stejně chutná i celý film. Především za to může ono ne tak juchavé téma a jeho komorní, interiérové zpracování s místem pro zpravidla výborné herce (největší ovace si zaslouží Daniela Kolářová za manželku). Kdo by ale od Svěráků čekal velkolepý návrat, může si trochu hořkosti přisypat i sám. Vlivem začátku, kde film zavání moralizováním, a několika rušivě nepřesvědčivých charakterizací peskujících současnou dobu, nejsou Vratné lahve dílkem naprosto kompaktním. Nicméně na české poměry jsou neobvykle profesionální, až na nevhodně melodramatickou hudbu. Přistání na zem zpátky z opulentních oblak Tmavomodrého světa Svěrákům i divákům prospělo, i když není úplně hladké.

Vratné lahve, ČR 2007, 95 minut. Režie Jan Svěrák, hrají Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Macháček, Jan Budař, Pavel Landovský, Nela Boudová, Alena Vránová, Miroslav Táborský, Robin Soudek. Premiéra 8. 3. 2007.

foto: Falcon

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

30. 01. 2006, autor: admin

Ať hledáte jak hledáte, nenajdete nikde ani skulinku: nejnovější filmová adaptace klasického románu od Jane Austen Pýcha a předsudek je celá z jednoho kusu a zkrátka dokonalá.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.