Vlajky našich otců

23. 03. 2007, autor: prochlapa.cz
Jako slavná hra na ctnostné hrdiny válka vypadá jenom na fotkách a ve filmu. Ovšem ne v tomhle filmu. Clint Eastwood a bitva o Iwo Jimu podruhé a po americku.
Vlajky našich otců

Japoncům bitva o pacifický ostrov Iwo Jima připomíná obět tisíců vojáků, kteří tam často dobrovolně zahynuli. Američané si tuto bitvu pamatují hlavně kvůli fotce, na které šest vojáků zvedá na hoře Suribachi americkou vlajku. Momentka Joe Rosenthala se stala symbolem a oslavou hrdinství, národní pospolitosti a potřebným důkazem, že ona válka (druhá světová) má smysl. Druhá část Eastwoodova intenzivního válečného diptychu Dopisy z Iwo Jimy smysl bezhlavého naplňování japonského kódu cti, který Iwo Jimu smutně proslavil, zpochybňovala. Vlajky našich otců nejsou k tradičním tématům americké kultury shovívavější.

Ušlechtilý heroismus, skrz který je válka propagována v zázemí, se krutě liší od krvavé, chaotické skutečnosti, zobrazené v realistickém, tlumeném stylu Zachraňte vojína Ryana, snímku jednoho z producentů Vlajek Stevena Spielberga. Vlajky jsou tak filmem kontrastu, v němž se tíživé vzpomínky na bitvu střídají s neméně surrealistickým veřejným cirkusem, který čekal na tu přeživší polovinu z fotky doma ve Státech. John Bradley (Ryan Phillippe), Rene Gagnon (Jesse Bradford) a Ira Hayes (Adam Beach) byli odvoláni z bojů, aby mohli zapůsobit na city a peněženky prostých Američanů na turné propagující financování další fáze války. Ukazovali je na recepcích, kde se jako zákusek podává zmrzlinový pohár ve tvaru vztyčování vlajky (s jahodovou polevou místo krve). Vystupovali na veřejných shromážděních, kde před plným stadionem simulují zvedání vlajky (s blesky fotoaparátů místo blesků střel). Ne zrovna citlivé k mužům, kteří se vyrovnávají s čerstvými traumaty z bitvy, kde ztratili kamarády. Pocit viny, že nezaslouženě přežili a ještě jsou považováni za hrdiny, jenom kvůli tomu, že jednoho klidnějšího odpoledne zvedli tyč s praporem, ale nikdo nechápe. Národ potřebuje své hrdiny, aby mohl oslavovat sám sebe, a vláda mu je ráda předhodí, tehdy stejně jako dneska. Indián Hayes, který nesl slávu nejhůře, se do deseti let uchlastal. Gagnon, který nesl slávu nejlépe, zemřel v roce 1979 jako vrátný, i když mu v roce 1945 všichni slibovali skvělou kariéru. Jediný Bradley dokázal vést normální život, když z něj odstranil válečné vzpomínky.

Eastwoodův film, k němuž stejně jako k Milion Dollar Baby nebo Dopisům z Iwo Jimy napsal scénář i Paul Haggis, vychází z knihy právě Bradleyova syna. Asi i díky tomu právě jeho postava vyznívá jako takřka učebnicový příklad obyčejného amerického vojáka. Celá třetí časová roviny, v níž mladý Bradley sbírá materiál na svou knihu, je nejkonvenčnější částí jinak upřímného, naštvaného a sebejistého filmu. Svým důrazem na „pravé“ hrdinství mužů, kteří bojují hlavně za sebe a své kamarády, je konec i zbytečně sentimentální. Zbytek filmu je ovšem odvážný, působivý a vytříbený pohled na podoby válečné šílenství. Opus stejně elegický, netriumfalistický a pronásledující jako Eastwoodův hudební doprovod.

Flags of Our Fathers, USA 2006, 132 minut. Režie Clint Eastwood, hrají Ryan Phillippe, Adam Beach, Jesse Bradford, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker. Premiéra 29. 3. 2007.

Foto: Warner Bros.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Válka policajtů

Válka policajtů

30. 06. 2005, autor: admin

Syrový policajtský thriller, který dává vzpomenout na to nejlepší, co v tomhle žánru vzniklo - ať už ve Francii nebo v USA. Natočeno podle skutečných událostí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.