Vicky Cristina Barcelona

24. 10. 2008, autor: prochlapa.cz
Woody Allen umí své milostné komedie točit kdekoliv. A když je to ve Španělsku, tak to má jenom větší temperament. Charismatické obsazení a Allenův ironický vtip vévodí nespoutané malé ambivalentní romanci z Barcelony.
Vicky Cristina Barcelona
Nadešel nový rok a s ním taky pravidelný nový film od Woody Allena. Ten předchozí, Kassandřin sen, který vypadá jako horší verze Match Pointu, u nás distributoři vynechali, což může mrzet hlavně fanoušky Colina Farrella a Ewana McGregora. Museli jsme tedy na Woodyho novinku čekat dvojnásobek obvyklého času, už od detektivní komedie Sólokapr. Nicméně čekání se vyplatilo. Vicky Cristina Barcelona sice nemá tématicky daleko od jednoho z jeho nejslavnějších a nejlepších filmů, Annie Hallové. Ale to neznamená, že jenom plytce opakuje již řečené.

Už jenom to, že se newyorský rodák, který nesnáší venkov, poprvé vydal točit do Španělska, kde mu nabídli peníze na film, jeho novinku odlišuje. Kamarádky Vicky a Cristina přijedou strávit léto v Barceloně. Potkají malíře Juana Antonia. Obě si s ním svým způsobem začnou. Všichni, stejně jako tolik jiných Allenových postav, neustále tápou mezi tím, co je správné, co špatné, co cítí, co si myslí a co hlavně tím, co chtějí. Sám autor je nechává bloumat, protože nejspíš v mezilidských vztazích bloumá i on sám. Žádné zázračné hollywoodské řešení nečekejte. I když jsou tu postavy zábavně sofistikované, zas taková pohádka to není. Spíš ideální romantická komedie pro diváky, kteří na bezstarostné romantické komedie nevěří.

Woodyho dialogy se vždycky dobře poslouchají. Tady možná ty nejlepší věty dostal hlas neviděného vypravěče, který vypráví, co kdo dělal a říkal. Nejen, že tenhle postup Allenovi umožňuje, aby rychle skákal k okamžikům, které chce sdělit. Jeho odstup doplňuje příběh o lehkou ironii, za níž se dál skrývá melancholie životní zkušenosti. Nejlepší je, že ta ironie platí na všechny. Vicky zastupuje rozum a americkou prudérnost a opatrnost, Cristina a Juan zase cit, evropské uvolnění, všichni mají ale pravdu jen zčásti a potřebovali by i kus z toho druhého. Tápající postavy nemůžou být dokonalé. Když impulzivní romantická Cristina nadává na americký materialismus, stojí za tím zčásti jenom mladistvé a vágní ideály. Nekonformní, liberální názory na volnou lásku ve třech (kde Vicky v neustále proměnlivých šarádách naradí Juanova exmanželka) taky můžou vypadat ideálně, v představách zúčastněných a na chvíli i v jejich skutečnosti. Ale jenom na chvíli. Na milostné vztahy podobně jako na umění neplatí zákony logiky. Všichni něco hledají, nikdo není úplně spokojený a i když ani vášnivá španělská dobrodružství neukážou ten pravý směr, stejně se na cestu milostných vztahů pořád všichni pouštějí za štěstím.

Vicky Cristina Barcelona patří k těm nenápadně solidním Allenovým dílům, které sice nevstoupí do historie kinematografie, ale v kontextu dnešní nabídky, zvlášť v žánru romancí, představuje osvěžující kousek, díky své upřímnosti, stylu, vtipu, vitalitě a šarmu. Ten do něj kromě barcelonských lokací a genia loci města ošperkovaného architektonickými skvosty Antoniho Gaudího, které kamera nadšeně objevuje stejně jako turistky, dodává i dobré obsazení. Javier Bardem, Penélope Cruz a Scarlett Johansson jsou výborní herci, když chtějí a můžou, a tady každý dodává své roli přesně to, co potřebuje, aby působila životně. Bardem je charismatický, Scarlett sexy a dychtivá, odvázaná Penélope, konečně efektivní v americkém filmu, má v sobě geniální ale nekontrolovatelnou vášeň přitažlivé čarodějky. Britka Rebecca Hall není ani po Dokonalém triku ještě tak známá, a tak se na ní na plakátech zapomíná, nespravedlivě vzhledem k tomu, že tu hraje Vicky. Allen své herce míchá bez ohledu na jejich slávu, se stejnou nenuceností s jakou je v titulcích prostě řadí podle abecedy. Ale je pravda, že tolik šarmu jako ostatní Rebecca nemá a svou rozumnou Američanku, typickou Allenovu břitkou skeptickou hrdinku, podává s o něco věští nesympatičností, než by musela.

Herci jsou tu tak důležití, protože i postavy jsou důležité, na Allenovy filmy až nezvykle hodně, že i jejich dialogy nepůsobí tak vyšperkovaně a víc přirozeně. Allen nás tu sice pořád baví, ale přitom nenápadně ukazuje na zádumčivější stránky lidské povahy, i když ne v takových hloubkách, jako to dělá ve svých dramatech. Proslulý polibek mezi Scarlett Johansson a Penélope Cruz trvající jenom okamžik tudíž opravdu není to největší lákadlo, proč na tenhle film zajít.

Vicky Cristina Barcelona, USA/Španělsko 2008, 96 minut. Režie Woody Allen, hrají Rebecca Hall, Scarlet Johansson, Javier Bardem, Penélope Cruz, Chris Messina, Patricia Clarkson, Kevin Dunn. Premiéra 23. 10. 2008.

foto: Aerofilms
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Barcelona chair

Barcelona chair

16. 05. 2006, autor: admin

Jedno z nejstylovějších křesel interiérové historie, které můžete koupit.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Znovuoživení značky Alpine se povedlo, nyní se sportovní vůz odkazuje k úspěšné závodní historii ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.