Veřejný nepřítel č. 1: Epilog

02. 01. 2009, autor: prochlapa.cz
Francouzský gangster č. 1 přichází podruhé. Teď už je z něj arogantní a zábavná celebrita.
Veřejný nepřítel č. 1: Epilog
Navzdory titulu, ve druhém díle velkolepého francouzského projektu o velkolepém francouzském gangsterovi nejde o dojezd načatých témat, ale o jejich rozjezd. Původní název by nám udělal větší jasno, protože první díl se v originále jmenuje Instinkt smrti a teprve teď přichází Veřejný nepřítel. č 1. Právě tím se stal Jacques Mesrine v 70. letech a byl jím až do své smrti, ostatně tu právě jeho drzé vykrádání bank, zesměšňování soudců a zabíjení policistů vyprovokovalo. 80. let už se nedožil.

Smrtelná scéna, s níž se tu pracuje divácky vděčně a která rámcuje celé vyprávění, patří k těm drsným okamžikům filmu, připomínajícím že Mesrine nebyl žádný zábavný lupič gentleman pro pobavení mas. Zároveň je tu ale taky dost momentů, kdy září jeho provokativní charisma muže, který má moc sebevědomí na to, aby si dělal něco z oficiálních autorit a který si svými důmyslnými úniky z vězení, vlastní nadnesenou autobiografií i díky médiím získal francouzské publikum, až do doby než skoro zabil jednoho z novinářů.

Jak je vidět i z tohohle krátkého popisu, Mesrinova osobnost v sobě měla dost protikladů, které ji pořád udržují v ohnisku zájmu. Protikladů, které se taky dost těžko uchopují, což si tu tvůrci sami vyzkoušeli. Mesrine, který jim z toho vyšel, v druhém díle nejvíc vypadá jako sobecký, poživačný, ale jinak obyčejný kriminálník. Velké levicové ideologie bratrů z Rudých brigád nebo Frakce Rudé armády, které sem zanášejí aspoň trochu dobového kontextu, mu přijdou vhod jako něco „ušlechtilejšího“, k čemu se může přihlásit. Jak ale zjistí všichni jeho kamarádi, Mesrine utíká, krade a zabíjí, aby si mohl užívat. Nikdy po jeho volném boku nechybí krásná žena, v toto dílu nejčastěji Ludivine Sagnier.

Co jeho rodina, děti a rodiče, představení v prvním díle? Ti tu jsou jenom jako občasné, nedostatečné, poněkud sentimentální připomínky, že tenhle grázl byl taky otec a syn s city, neboli lidská bytost. Jenže Mesrine ve filmu nedokáže být všechno najednou, vždycky je jenom jednou ze svých rolí v daný okamžik. Film kvůli tomu postrádá ten typ údernosti, který mu nemůžou dodat ani všechny dramatické honičky a další akce, i když se režisérovi Richetovi povedly, zvlášť napínavý útěk z vězení s kolegou Francois Bessem nebo právě onen závěrečný obraz smrti, který mrazí zákeřností a (policejní) brutalitou.

Velkou roli v gangsterově neslavném skonu má tvrdošíjný komisař Broussard, na to, aby se stal Mesrinovou nemesis, je ho tu ale moc málo. Tohle má být pořád aréna pro jednoho hráče, odhodlaného a přesvědčivého Vincenta Cassela, který tady už dost názorně předvádí, kolik kilo přibral. Nicméně takový Mathieu Amalric i do tohoto sóla dokáže dost intenzivně vstoupit, ve své vymezené kapitole o Mesrinovi a Bessovi. I tady se pořád střídají podobné epizody ze života, i když tentokrát ne tak náhle, protože dvojka zabírá jen asi šest let.

Dvojprogram o veřejném nepříteli je zajímavý tím, že i když se oba filmy točily najednou, každý z nich je jiný. Zatímco první byl svižná krimi napodobující dynamiku Scorseseho, Epilog víc mixuje thriller s trochou krimi komedie, díky všemu tomu chvástání gangstera, který už beze zbytku přijal svůj osud, i když ví, že v něm těžko najde klidnou smrt v posteli.

Výtka, že životopis, v němž se odráží něco z Francie té doby, z reakcí na násilí a v tomto případě i z kultu celebrit, zůstává jen profesionálně odvedenou gangsterkou, ale zůstává. Mesrine, tak jak je tu vylíčený, nevypadá jako někdo, kdo by si zasloužil tolik pozornosti v podobě nejdražšího francouzského filmu plného domácích hvězd.

Mesrine: L´ennemi public n° 1, Francie 2008, 130 minut. Režie Jean-Francois Richet, hrají Vincent Cassel, Ludivine Sagnier, Mathieu Amalric, Gérard Lanvin, Samuel Le Bihan, Olivier Gourmet, Anne Consigny. Premiéra 1. 1. 2009.

foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Samaritánka

Samaritánka

18. 08. 2006, autor: admin

Další z vytříbených obrazů korejského mistra Kim Ki-duka o sexu, násilí a smrti patří do jeho lyrické fáze. Zve diváka na indickou legendu o dobro konající prostitutce, která to ale v korejské verzi nemá lehké.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Šéf vývoje GT-R tvrdí, že současný model není příliš starý a bude konkurenceschopný ještě dlouho.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.