Venuše

07. 08. 2007, autor: prochlapa.cz
Nesnesitelné stáří se setkává s nesnesitelným mládím v komedii suché a hořké jako prášky od doktora House. Netradiční vztah umírajícího marnivce a sebestředné puberťačky ukazuje, jak život dokáže být otravný i vzácný.
Venuše
Anglo-pákistánský Londýňan Hanif Kureishi nikdy nezapadal do představy konzervativního Brita, naopak jeho scénáře reprezentovaly novější britskou tvář, provokace a multikulturalismus. V 80. letech bodal do britské společnosti spolu se Stephenem Frearsem, v poslední době si ale dobře rozumí s jiným režisérem, Rogerem Michellem. Ti dva naposledy ukazovali, že ani po šedesátce sexuální život ženy nekončí, a neodvraceli zrak od románku Anne Reid s Danielem Craigem. Venuše přináší na plátno podobný pár, jen v opačné kombinaci věku a pohlaví. Starý je tu tentokrát on, mladá ona, což dneska není zrovna šokující, a tak je jejich rozdíl propastný a nejen věkový.

Protože zatímco Maurice je herec schopný na potkání recitovat Shakespeara, Jessie zvládne zpaměti akorát „I should be so lucky, lucky, lucky...“, navíc s příšerným buranským přízvukem. Ona sama se jako buranská, sobecká a hloupá puberťačka taky chová, až připomíná karikaturu dnešního teenagera, kterou Kureishi neopsal ze skutečnosti, ale z předsudků starších generací (jemu samotnému je přes 50). Tahle neomalená příživnice, která vstoupila do posledního dějství Mauricova života jako praneteř jeho nejlepšího kamaráda, má ale něco, čím dokáže přitahovat i zkušeného herce. Mládí.

Kromě toho, když si sundá fialovou teplákovou soupravu, je z ní i hezká holka a pro ty měl Maurice vždycky slabost. A nehodlá s tím přestat ani v době, kdy se jeho život vypařuje ve vzpomínky a jediné role, do nichž ho obsazují, jsou umírající dědci v soap operách. Nepoučitelného hédonistu Maurice už větší změna než přechod z živého stavu do mrtvého nečeká, film je tak k jeho chybám a stylu života mnohem shovívavější. Učí se tu Jessie, které Maurice podle Velasquézova obrazu přezdívá Venuše a na kterou má jeho nezakrývaná náklonnost nepozorovaný, postupný vliv. I dnešní teenageři můžou mít srdce a mozek, když jim ho někdo ukáže. A i starý chlípník a mladá nymfička můžou mezi sebou najít něco tak složitého, jako je přátelství.

Venuše je oproti Matce o něco citlivější, i díky tomu, že nešokuje realistickými milostnými scénami, protože ty tu nejsou. Venuše si Maurice připustí k tělu jenom tak blízko, aby jí za to koupil nové šaty, což v případě impotentního staříka, který vypadá víc než 75 let Petera O’Toolea, zas tak blízko není.

Ovšem ne stáří, ale šarm Petera O’Toole povznáší tuhle subtilně melodramatickou komedii nad televizní kvality. A díky nominacím, včetně té oscarové (pro O’Toolea už osmé, jediného Oscara dostal, i když se zdráhal, za celoživotní dílo), O’Toole taky snímek dokáže dobře propagovat. Důstojně nedůstojný stařec, který o svém terminálním stavu nepřestává ironicky žertovat, jako v něm nepřestává snít - tak vypadá další odkvétající marnivý herec podle O’Toolea, ač je možná příliš charismatický na kvality své postavy. Mladá Jodie Whittaker s ním udrží krok hlavně v závěru, kdy už může hrát víc než iritujícího spratka.

Hořce směšný obraz neštěstí a nesnesitelnosti stáří i mládí se lehce otírá o depresivní chlad, ale podobně jako každá zajímavá hra končí smířením a nadějí. Oboje se objeví možná moc chtěně, bez nich by ale tomuhle strohému snímku chyběla duše.

Venus, UK 2006, 95 minut. Režie Roger Michell, hrají Peter O’Toole, Jodie Whittaker, Leslie Phillips, Vanessa Redgrave, Richard Griffiths. Premiéra 2. 8. 2007.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

03. 03. 2005, autor: admin

Multioscarové boxerské drama Clinta Eastwooda, které ohromí fantastickou Hilary Swank v hlavní ženské roli, potěší precizně vystihnutou atmosférou a zarazí obrovským dějovým zvratem.

2323
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.