Venkovský učitel

18. 03. 2008, autor: prochlapa.cz
Bohdan Sláma potřetí putuje na venkov, aby v jeho klidu nechal hlavního hrdinu najít sám sebe. Jiný učitel Pavel Liška poznává, že do prázdné ulity se nedá schovat na dlouho a že prvním krokem k vyrovnání je odpustit sám sobě.
Venkovský učitel
Navzdory názvu, školních scén ve třetím filmu Bohdana Slámy moc není, ale když už jsme u toho, jak pan učitel vykládá přírodopis, je dobré dávat pozor, protože v té chvíli vlastně mluví i o sobě. Začíná upozorněním, jak je důležité pochopit přírodu, pokračuje výkladem o včelích trubcích, kteří potlačují své pohlaví natolik, aby mohli jenom pracovat, a končí rozborem jedinečnosti zdánlivě stejných šnečích ulit, čímž taky vysvětlí, proč jsou právě hlemýždí domečky na minimalistickém plakátu k filmu.

Určitým způsobem je minimalistický i film samotný, když všechny velké citové zmatky nechává nenápadně vířit v hloubi ulit svých uzavřených postav a pozoruje je se stejnou vyčkávací poklidností, s jakou se žije na zdejší jihočeské vesnici. Dlouhé záběry si vystačí bez obvyklého střihu, kamera radši aktéry sama obkrouží, nevyřčený smutek přináší zajímavě použitá hudba, která do kinosálu prostupuje ze sluchátek od přehrávače a tím i z hlavy poslouchajícího.

Hlavního hrdinu opět hraje Pavel Liška. Jeho učitel Petr se víc podobá Toníkovi ze Slámova předchozího Štěstí, tedy žádný trotl pro pobavení, ale klidný, až ostýchavý, vnímavý a citlivý člověk, poloha, která herci sluší o tolik lépe. Jenom v klíčovém okamžiku selhání Petrovy zdrženlivosti mi připadal trochu mimo svůj dosud postavený charakter, najednou příliš slabý (možná měl být ještě víc opilý), ale to je jen inscenační poznámka k nutnému poznání, že narozdíl od včel, učitel svoji touhu potlačit nedokáže.

Z dalších postav, obsazených různě přesvědčivými herci, vyniká Zuzana Bydžovská, i když její statkářka Marie shodou okolností připomíná jinou její roli s problematickým dospívajícím synem a náklonností k alkoholu, Českých lvem čerstvě oceněnou matku z Gymplu. Obě hlavní postavy chtějí dostát svému rozhodnutí smířit se se svou osamělostí, ale jak praví slogan snímku – každý někoho potřebuje. A proto je film o tom, jak dvě zraněné duše dokážou odpustit sami sobě i druhému a najít přátelství, které je v tomto pohledu důležitější než láska spojená s fyzickou touhou.

Slámův další věrný, Marek Daniel, se tu objeví jako přítel, který nemá pro Petrovy snahy být jiný pochopení, podobně jako Petrovi rodiče. Tyto vztahy patří k jinému, městskému způsobu života, jehož změnou se učitel snaží zahnat existenciální krizi. Jak moc je tu vesnická existence odlišná, zdůrazňují nejvýrazněji až příliš explicitní scény kravského porodu. Sláma ale není takový ruralistický romantik, aby nechal svého hrdinu lehce procitnout v jiném kraji jako tvůrce jiného aktuálního českého filmu z vesnice Bobule. Učitel si musí trpně dojít k pochopení rozdílu mezi útěkem před sebou a vyrovnáním se se sebou.

Narozdíl od péče věnované Petrovi, všechny motivace vedlejších postav do konce dotáhnuté nejsou, a i proto Učitel nemá takovou emocionální sílu jako Štěstí. Nicméně o tom, že Sláma dospěl v jednoho z nejlepších porevolučních českých filmařů, svědčí fakt, že na jeho osobitý nový film, který se navíc jako jeden z mála nebojí homosexuálního tématu, nemusíme omezovat jenom kritéria platná pro chatrnou konkurenci domácí kinematografie. Učitel má potenciál stejně jako Štěstí a Divoké včely zaujmout i venku. Jak moc, uvidíme možná na slavném festivalu v Cannes, kam se takhle evropská koprodukce právě pokouší proniknout.

Venkovský učitel, ČR/Francie/Německo 2008, 117 minut. Režie Bohadam Sláma, hrají Pavel Liška, Zuzana Bydžovská, Ladislav Šedivý, Tereza Voříšková, Marek Daniel, Cyril Drozda, Marie Ludvíková, Zuzana Kronerová, Miroslav Krobot. Premiéra 20. 3. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Štěstí

Štěstí

19. 09. 2005, autor: admin

Nový film režiséra Bohdana Slámy navazuje na jeho debut Divoké včely: zasazuje tytéž herce do podmínek na hranici bídy a doluje z nich komplexní pocity. Ale po těch jako by se země slehla.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.