Velká voda

21. 04. 2005, autor: prochlapa.cz
Fascinující pohled očima malého chlapce, který tráví dětství v polovojenském dětském domově v Makedonii. Píše se rok 1945 a Jugoslávii drží pevně v rukou komunisté.
Velká voda

Velká voda je uprostřed vší té standardizované hollywoodské produkce a příliš chtěných českých filmů jako rána pěstí. Je nečekaná a intenzivní, ostatně zcela v duchu svého názvu. Během její půldruhé hodiny zapomenete na okolní svět a stanete se někým úplně jiným, což je jedna z vlastností, které z filmu dělají nejen zábavu, nýbrž i umění.

Velká voda vás odnese do Makedonie roku 1945. Propadnete se tam hned úvodní halucinativní montáží dvou honiček; už tahle sekvence je filmařsky úchvatná, a to je teprve začátek. Prchajícího sirotka Lema odchytí v polích a odvlečou ho do dětského domova na samotě mezi horami a jezerem. "Domov" je ve skutečnosti koncentrákem pro děti nepřátel vládnoucího stalinistického režimu. Děti jsou tam podrobovány tvrdému vojenskému drilu, fyzickým trestům a nekompromisnímu vymývání mozků. Aby v takových podmínkách přežil, upne se křehký Lem k záhadnému Isakovi, o něhož se veškerá "péče" vychovatelů tříští jako vlny o maják.

Podobně jako byl Kousek nebe v první řadě romancí a teprve pak obžalobou komunistické zvůle, je i Velká voda primárně příběhem jednoho dětství, v němž prostředí fanatického režimu hraje roli jakéhosi katalyzátoru. Pohledem na univerzální příběhy totiž konkrétní dějinné situace mnohdy vyniknou nejostřeji. Působivost Velké vody spočívá v tom, že nahlíží na stalinistický teror očima dítěte - tedy kontextem, ve kterém věci ještě nejsou roztříděné podle objektivní závažnosti, kontextem, který nerozlišuje mezi obyčejnou klukovinou a protirežimní svatokrádeží. Takové vidění vede k mrazivě tragikomickým situacím jako je pátrání po trenýrkách vyhraných na počest soudruha Stalina nebo navenek obyčejné školní hodině, během níž však děti podstupují sebekritiku a papouškují demagogické fráze.

Tento způsob nazírání světa by nefungoval zdaleka tak dokonale bez úchvatné formální stránky. Makedonský režisér působící v Čechách Ivo Trajkov recykloval postupy ze své Minulosti (1998) a výsledkem je film, který nejen vidíte, ale opravdu cítíte na vlastní kůži. Trajkov používá subjektivní pohledy, barevné filtry, zvuky vlastního dechu či zkreslené vnímání a vší touhle extrémní senzualitou vám připomene, jak svět vypadá, když člověku bylo deset. Je to fantastická podívaná - a ve spojení s obsahem i zásadní dílo.

Golemata voda, Makedonie/ČR/SR, 2004, 93 min. Režie Ivo Trajkov, hrají Sašo Kekenovski, Maja Stankovska, Mitko Apostolovski, Verica Nedeska. Premiéra 21. 4. 2005.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Faunův labyrint

Faunův labyrint

14. 08. 2007, autor: admin

Magická hororová pohádka o nevinnosti a krutosti je konečně i v českých kinech. Svět pohádkového Fauna je stejně temný jako svět krutého fašisty, spolu a v podání mexického vizionáře Guillerma Del Tora jsou ale smutně kouzelné.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nedávné spekulace byly mylné, nová generace zábavných sporťáků skutečně vznikne.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.