Věci, které nám lžou každý den

14. 12. 2011, autor: Dalibor Žák
Nějak jsme si zvykli brát to, co se nám ukazuje, jako pravdu a skutečnost. Jenže doopravdy lze všemu věřit? Některé vynálezy a věci nám lžou takřka bez ustání.
Věci, které nám lžou každý den

Člověk je povahou živočich důvěřivý a snadno oblbnutelný. Nevěří politikům, podomním obchodníkům či finančním poradcům. Ale spoléhá na věci, které mu ve skutečnosti lžou neustále každý den. Které to jsou?

Palivoměr
Ukazatel stavu paliva není tak přesný, jak se může zdát. Zpravidla tak ukazuje plnou nádrž, i když nemáte dočista plnou. A také ukáže prázdnou nádrž, i když v nádrži ještě nějaký benzín (nebo nafta) je. Pokud má totiž auto relativně častý plovákový měřič, nikdy nevíte přesně, kolik máte paliva. Všimnete si toho tak, že když vezmete úplně plnou, ručička se nějakých 100 km ani nehne a pak najednou začne padat rychlostí blesku. A když už je nadoraz a vám svítí hladové oko, ve skutečnosti najdete v nádrži ještě aspoň litr dva na nouzové dojetí.

Věci, které nám lžou každý den

Osobní váha
Dokonce i osobní váhy nám lžou. Někdy příjemně, ale někdy i nepříjemně. Například podle inspekce v britských nemocnicích byla jedna třetina lékařských vah pro pacienty mimo dovolenou odchylku. Že je jedno, jestli ukáže, že vážíte 80, 85 nebo 90 kilo? Není. Například při ozařování se přesná dávka záření nastavuje podle váhy pacienta a rozhoduje každé kilo. To samé platí u dávkování anestetik nebo některých léků.

Věci, které nám lžou každý den

GPS navigace
Je s podivem, kolik lidí se tak spoléhá na příkazy navigačních systémů. Dnes si bez navigace nedokáže skoro nikdo život představit, přitom je to věc, která nám lže neustále. Pokud se pohybujete (například rychle autem), neříká vám, kde jste, ale kde jste byli. V systému je totiž zpoždění a především není dostatečně přesný. Jedete-li rychle, odchylka může dosahovat i několika desítek metrů.

Věci, které nám lžou každý den

Problém je také v lidech, kteří navigacím slepě věří a poslouchají jejich příkazy. Například ve Velké Británii je zdokumentováno alarmujících 290 000 případů, kdy řidiči nabourali (nebo málem nabourali) kvůli tomu, že poslechli příkaz navigace.

Rychloměr
Ta ručička v autě vám vůbec neukazuje skutečnost. I ten nejpřesnější rychloměr obvykle přeměřuje o nějakých 5 až 10 km/h, u starých aut obvykle o mnohem více, třeba i o 20 km/h. Jestli tedy patříte k lidem, kteří slepě dodržují předpisy a držíte na dálnici 130 km/h, skutečnost je taková, že se nepohybujete rychleji než 120 km/h, spíše ještě méně. Jedinou možností, jak přesně změřit vaši rychlost, je nějaký laserový měřič. Ale ten vám výrobci do aut nedají. Ani GPS není úplně přesné, zvláště pokud nejedete po rovině.

Věci, které nám lžou každý den

Mobilní telefony
Telefony nám kecají o stavu signálu a o stavu akumulátoru. Akumulátor se sice nabije na téměř 100 %, ale ihned se jeho kapacita kvůli ochraně sníží na asi 90 %. A je jedno, jak dlouho necháte mobil v nabíječce. Takže není divu, že je plno lidí překvapeno, jak rychle "baterka" umírá, ale že pak déle drží, když je skoro prázdná. Jakmile se totiž akumulátor dostane pod asi 15 % své kapacity, hlásí se o nabití a kvůli ochraně se opět vypne. Takže ve skutečnosti můžete z akumulátoru použít jen asi 75 - 80 % kapacity.

Věci, které nám lžou každý den

Mobily také lžou o stavu signálu. Řádky na vašem displeji vůbec nemusí odrážet skutečnost, protože nezáleží jen na vaší vzdálenosti od "věže" vysílače/příjímače, ale také na síle či na rušivých vlivech okolí. Takže klidně vám může ve sluchátku šumět a praskat, když máte na dipleji čtyři čárky a naopak můžete mít kvalitní příjem, i když svítí jen jedna.

Televize a rádio
"To je pravda, to říkali včera v televizi na Nově..." Když něco takového slyšíte od starší paní někde na ulici, máte dvě možnosti – pokusit se jí vysvětlit skutečnost, nebo se dát na panický útěk. Doporučujeme to druhé, je to rychlejší a jednodušší. Televize a rádio (a noviny i internet, prostě všechna média) nám předhazují jen takovou skutečnost, která se jim hodí do krámu. Nevěřte všemu, co se říká v televizi a píše v novinách.

Věci, které nám lžou každý den

VYBÍRÁME
Návod: Jak se nekrade televize

Návod: Jak se nekrade televize

29. 08. 2011, autor: Jarda Sauer

Pusťte si video z bezpečnostní kamery a seznamte se s mimořádně dementním zlodějem. Ano, sice dokázal ukrást televizi, ale daleko se s ní nedostal - a ještě to celkem odskákal.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
14. 12. 2011, Uživatel: Lukáš
Reagovat

Jako pěkný ale nejvíc mě dostal RYCHLOMĚR, já teda nevím, ale není to náhodou tachometr? :D


img
14. 12. 2011, Uživatel: Dalibor Žák, prochlapa
Reagovat

Tachometr se tomu s oblibou říká, ale správně by měl být ukazatel rychlosti nazýván jako rychloměr. Tachometr je pak ukazatel celkového stavu ujetých kilometrů. A ten nám vlastně kecá taky, asi plus minus 3 %. :-)


img
14. 12. 2011, Uživatel: mr.T
Reagovat

V tom případě nám kecá i Wikipedie :D


img
15. 12. 2011, Uživatel: Pavel
Reagovat

Do Wikipedie může přispívat každý blbec, takže se nediv že vše co tam najdeš nemusí být pravda.


img
15. 12. 2011, Uživatel: Roman Tkáč
Reagovat

Hezky je to poznat když člověk jede za truckem, jejich cejchovaný tachograf ukazuje přesně a já si říkám" Do pr...., proč ta tatra letí kilo:)"


img
17. 12. 2011, Uživatel: Kimi Trucker
Reagovat

no si teda piš s oblibou si dávám osobáky hlavně v tunelu a oni se pak diví že je předjíždím i když normálně bych asi na ně neměl


img
22. 12. 2011, Uživatel: jarda
Reagovat

Není to taky pravda. Tachografy ukazujou taky každej jinak:-))


img
15. 12. 2011, Uživatel: Roman Tkáč
Reagovat

Hezky je to poznat když člověk jede za truckem, jejich cejchovaný tachograf ukazuje přesně a já si říkám" Do pr...., proč ta tatra letí kilo:)"


img
23. 12. 2011, Uživatel: geniux
Reagovat

ono,pokud má ta tatra starý tachograf tak jehla která zapisuje rychlost na papírové kolečko se dá přihnout a pak může klidně jed 100km a bude to psát 80km :-)


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Ze zákona je jasné, co sebou musíme v autě vozit. A pak tady máme drobnosti, které vozit nemusíme...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.