VALL-I

22. 08. 2008, autor: prochlapa.cz
Lidstvo se rozsedělo do podoby obézních figurek, a tak zůstalo na jednom malém roztomilém robůtkovi, aby se zamiloval a mimochodem i zachránil civilizaci. Studio Pixar přichází s nejodvážnějším animákem všech dob!
VALL-I
Sebestředný kouzelník nechce dát hladovému králíčkovi mrkev, tak mu hlodavec připraví během představení lekci. Že má být VALL-I o robotovi? Ano, králíček je hrdinou filmečku Presto, tradičního předfilmového zákusku, který Pixar vždycky servíruje. Zatímco Presto je zábavná, skvěle provedená anekdotka v obvyklém stylu, následující hlavní program je trochu z jiného světa. Samozřejmě oproti rybičce Nemo nebo kryse Remymu pochází VALL-I, celým jménem Víceúčelově Automatický Likvidační Lisovač – Imunizátor, doslova z jiného světa. Na Zem byl pouze přidělen, aby ji čistil od odpadků, které tak lidi mohli pohodlně všude trousit. A VALL-I svou práci poctivě vykonává, i v době, kdy už je na Zemi tolik odpadu, že se tam žádní lidi nevejdou a radši krouží na lodi Axiom ve vesmíru. I v době, kdy už se ostatní roboti jeho druhu rozbili a on zbyl sám, jen s jedním přátelským švábem, videokazetou s muzikálem Hello Dolly a hromadou zajímavých věciček, které na planetě zbyly po jejích bývalých obyvatelích.

VALL-I je sice neuvěřitelně roztomilý, jinak si ale tenhle poslední pixarovský animák víc spíš než děti užijou dospělí, pro které tu jsou schované i bonbónky jako odkaz na Kubrickovu Vesmírnou odyseu, dílo, s nímž VALL-I sdílí překvapivě víc paralel. Zatímco poslední hit Pixaru Ratatouille o kryse, který umí vařit, byl bezpečně klasickým filmem pro celou rodinu, v tomhle vesmírném dobrodružství se studio, které si hned od prvního Příběhu hraček vybudovalo nesestřelitelnou pozici lídra mezi animátory, odvázalo. Do své pohádky smíchané s groteskou o osamělém robotovi, který se zamiluje, totiž propašovalo i společenskou a ekologickou kritiku i pořádné sci-fi dobrodružství z neradostné budoucnosti, viditelně inspirované science fiction 70. let.

Neradostná budoucnost to je minimálně pro lidi, výchozí situace je vlastně taková, že by z ní jiný žánr udělal pěkně depresivní dystopickou vizi. Země je zamořená, na lodi jsou všichni pod nenápadnou nadvládou obří společnosti Buy ´n´ Large, všude obrazovky a roboti, kteří všechno zařizují, čistí a kontrolují, i mezi sebou, pokud se některý pokazí, je nemilosrdně zavřen do opravárny. Lidi si užívají jídla v kelímku a virtuální reality ve světě, který musí vypadat stejně jako peklo pro neomarxisty, a za těch 700 let dobrovolného exilu v nízkogravitačním poli ztloustli z lidské podoby do tvaru počítačově animovaných postaviček. Není divu, že hlavním hrdinou musí být robot, který na své šichtě na Zemi pochytil city, kterých se člověku v jeho pohodlném přežívání už nedostává.

I přes svou polidštěnost VALL-I neumí mluvit, i když z Helly Dolly se aspoň naučil broukat melodie. Celý film umí mluvit jenom o málo víc a bez dialogu vás nutí soustředit se na všechny ty detaily, na VALL-Iho „řeč (plechového) těla“, takže vám nedovolí zpohodlnět jako obyvatel Axiomu, který jen sedí a nechá si celý obsah naservírovat už ani ne předžvýkaný, ale tak, aby ani nemusel žvýkat. Pixar je kromě toho i na takové technické úrovni, že i kdyby do filmu nepřišla dramatická zápletka v podobě Environmentálně Vyhledávací Autosondy a její mise najít na Zemi zeleň=život, mohli bychom se zabavit i užaslým pozorováním zručnosti pixarovských animátorů. Kdybych chtěla chválu tvůrcům víc personifikovat, pak by bylo dobré zmínit Andrewa Stantona, který stojí zčásti za scénářem a plně za režií, podobně jako u filmu Hledá se Nemo, což byl pro mě zatím nejlepší rodinný animovaný film vůbec. Robot VALL-I se tomuto podmořskému dobrodružství minimálně vyrovná a svou odvahou být jiný ho i předčí.

WALL-E, USA 2008, 103 minut. Režie Andrew Stanton, mluví, vzdychají a pípají Jan Maxián, Tereza Bebarová, Tomáš Racek, Milan Šteindler, Dagmar Čárová, Aleš Háma, Naďa Konvalinková, Stanislav Lehký. Premiéra 14. 8. 2008.

foto: Falcon
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Svět zítřka

Svět zítřka

29. 10. 2004, autor: admin

Romantické dobrodružství o záchraně světa (který někdo chce už zase zničit) v sobě spojuje technologické novátorství s mile staromódním obsahem.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/18wrxsti_kp_kc_0020bp-640x360.jpg...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.