V údolí Elah

04. 04. 2008, autor: prochlapa.cz
Tommy Lee Jones a Charlize Theron hledají jednu ztracenou duši vyslanou do boje proti Goliášovi, v upřímně smutném a rozzlobeném filmu Paula Haggise, který protestuje proti nelidskosti války ničící všechny zúčastněné.
V údolí Elah
V Bibli David v údolí Elah Goliáše porazil jenom pomocí praku. V tomhle údolí Elah to ale nikdo mít tak lehké nebude. Ani Tommy Lee Jones proti obru zatajování a armádní byrokracie. Ani mladí vojáci, pokud bychom za Goliáše dosadili iráckou válku a její vliv na příčetnost jejich účastníků, kteří si v uniformě americké armády můžou hrát na doktora nebo na boha a rozhodovat o životě, bolesti i smrti.

V údolí Elah patří k těm americkým filmům, kde se objevují významné záběry na vlající americkou vlajku a které jasně a vážně sdělují své velké poselství. Nejenom díky tomu, že ho natočil a napsal Paul Haggis, který má k určitým lehko srozumitelným, melodramatickým gestům sklony. Film se zabývá citlivým, aktuálním tématem, o němž mainstreamový americký film často jinak než s vážnou důležitostí mluvit neumí. Jenže Haggis se i v těchhle hranicích srozumitelnosti pohybuje s provokativní silou názoru. V Milion Dollar Baby propagoval eutanazii, v Crash kritizoval všechny možné formy rasismu a xenofobie, ve Vlajkách našich otců a Dopisech z Iwo Jimy zpochybňoval i oficiální důvody, proč bojovat v tak jasně pochopitelné a obahjitelné válce jako byla Druhá světová. Tady sice má americkou vlajku a zobrazuje ji s patřičnou vlasteneckou hrdostí. Klidně si ji ale dovolí pověsit i hvězdami dolů, když tím může výmluvně ukázat, že si myslí, že s jeho zemí není všechno v úplném pořádku.

Totéž si bude myslet i Hank Deerfield, který se na začátku vydá na vojenskou základnu v Novém Mexiku hledat svého pohřešovaného syna, vojáka, který se právě vrátil z Iráku. A že si to bude myslet, je o to závažnější, že Hank je sám armádní člověk, veterán z Vietnamu, který o službě své vlasti ani o té vlasti zatím neměl pochyby. Jenže dnešní vojáci, zdá se, už nejsou, jak si je Hank pamatuje, včetně jeho vlastního syna.

Biblický David byl dítě, když ho král poslal bojovat za něj proti filištínskému obru, a Haggis se ptá, jestli američtí vojáci taky nejsou moc mladí na to, aby psychicky zvládli svou misi, na kterou je někdo poslal. Odpověď je stejně jasná jako Hankovo závěrečné gesto, nejen díky pointě hlavního pátrání ale i díky zmínce o otci postavy Charlize Theron nebo vedlejší linii jiného veterána, který na začátku utopí svého psa. Ale film se k této jasné odpovědi přibližuje pomalu, přes žánr detektivního thrilleru, v němž kromě Hanka důležitou roli hraje i policejní detektiv Sandersová (Charlize Theron s hnědými vlasy, aby její modelkovská vizáž nerušila její dynamický výkon), svobodná matka s vlastními problémy.

Akademie si letos mohla vybrat, jestli Tommy Lee Jonese nominuje na Oscara za roli unavené šerifa, který nevěřícně přihlíží zvrácenému násilí v Tahle země není pro starý, nebo za roli unaveného otce, který nevěřícně odhaluje zvrácené násilí v životě svého dítěte. Vybrala si druhou možnost z tohoto filmu, ostatně i tady je zestárlý Jones perfektní pro postavu reprezentující tradiční hodnoty, která nedokáže úplně čelit démonům současnosti a již navíc Haggis obohatil o rasové předsudky, které ji zajímavě relativizují. Oproti mnohoznačnosti charakterů v Crashi tu jsou postavy nakresleny jednoznačněji, ovšem V údolí Elah taky oproti Crashi tak očividně neomílá jednu myšlenku. Kamera Rogera Deakinse do filmu přináší podobný smutek jako do Tahle země není pro starý, do chmurné, působivé atmosféry pátrání a vyšetřování ostře vstupují jenom videa z Iráku, která Hank postupně prohlíží. I ta postupně prozrazují, jak válečná zkušenost změnila Hankova syna. Podle V údolí Elah se podobně změnila i celá Amerika.

In the Valley of Elah, USA 2007, 121 minut. Režie Paul Haggis, hrají Tommy Lee Jones, Charlize Theron, Susan Sarandon, Jason Patric, Josh Brolin, Jonathan Tucker, Wes Chatham, Mehcad Brooks, Victor Wolf, Jake McLaughlin, James Franco. Premiéra 3. 4. 2008.

foto: SPI
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Zrůda

Zrůda

05. 08. 2004, autor: admin

Pravdivý příběh o americké prostitutce, která to se zlými klienty řešila po svém. Z absolutní fyzické přeměny krásky Charlize Theron v hlavní roli vás zamrazí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.