V pasti

24. 11. 2006, autor: prochlapa.cz
Co se stane, když se malá červená Karkulka naštve a začne slizkému vlkovi párat břicho za všechny snědené holčičky? Nastanou klaustrofobické psychohrátky.
V pasti

Film V pasti sice vyhrál ceny na katalánském festivalu hororů, žánrově se ale víc hodí mezi psychologické thrillery. Pravda, skalpel se dostane do akce a jedna z postav přijde o část svých cenných orgánů. Nesnesitelnější než hrozba fyzickým násilím jsou ale tlaky psychohrátek, které se tu tak důmyslně hrají. Přeloženo pro diváky: netěšte se na krvavé obrázky, ale na mrazivě úderné a vtipně chytré dialogy, s kterými bojují dva velmi dobří herci.

Patrick Wilson se z nevýrazného milovníka z nevýrazného Fantóma opery přeměnil do elegantního módního fotografa Jeffa, něco přes třicet. Sice je trochu slizký a rád chatuje s nezletilými holčičkami, ale jinak zná své meze. Zdá se. Ellen Page místo X-menky Kitty předvádí své schopnosti jako čtrnáctiletá Hayley, která trochu moc čte a trochu moc se snaží flirtovat, ale v podstatě je to obyčejný neškodně nevinný teenager. Zdá se.

Teoreticky víme, o koho bychom se měli bát. Součástí působivosti debutu režiséra Davida Sladea je ovšem snaha o nejednoznačnost. Takže je to Jeff, který by měl pozorně poslouchat, když Hayley říká: „Vím, že si nikdy nemám nechávat máchat drinky od cizích lidí.“ nebo „To, že holka dokáže imitovat ženu, neznamená, že je připravená dělat to, co žena.“ Možná by ji pak tolik nepodceňoval. „Pusť mě, řeknu všechno policii,“ prosí o milost, když leží svázaný na stole, připravený na kastraci. „Co chceš víc, zničí mi to život!“ Ale Hayley ho nenechá vyváznout tak lehce: „Nevyhrál teď náhodou Roman Polanski Oscara?“

Když už jsme u Romana Polanskiho, ten v 90. letech natočil film Smrt a panna, kde se Sigourney Weaver pomalými rafinovanými metodami snažila donutit Bena Kingsleyho k přiznání, že ji v době nástupu chilského diktátora Pinocheta mučil. Sladeovo téma, pedofilie, není o nic míň vážnější. Jeho variace na příběh o oběti v roli viníka a viníka v roli oběti ale neústí do rezonujícího závěru. Zčásti za to může to, že postavy, i když výborně zahrané, zůstávají i na konci narušené zdánlivě bez příčiny (hlavně Hayley). Zčásti to, že Slade si s ožehavými motivy víc než kvůli diskusi hraje kvůli efektu.

Efektní nicméně být umí. V klaustrofobické atmosféře stvořené především z agresivních detailů tváří hrdinů nás udržuje skoro celých 103 minut. S podporou zmíněných promyšlených dialogů a komplexních hereckých výkonů se tak tahle provokativní past dokáže stát působivým zážitkem, i když možná jenom na jedno použití.

Hard Candy, USA 2005, 103 minut. Režie David Slade, hrají Patrick Wilson, Ellen Page, Sandra Oh, Jennifer Holmes. Premiéra 23. 11. 2006.

foto: Palace Pictures

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
X-Men: Poslední vzdor

X-Men: Poslední vzdor

01. 06. 2006, autor: admin

Závěr ságy o boji za svobodu mutantů nepostrádá své hvězdy ani zajímavou zápletku. Chybí ji ale režisér Singer. A to citelně. Jeho náhradník Ratner totiž zapomněl na výjimečnost X-Menů a natočil standardní akční spektákl.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.