V Bruggách

20. 05. 2008, autor: prochlapa.cz
Vidět Bruggy a zemřít? V téhle originální černé komedii od slavného dramatika Martina McDonagha se irští gangsteři nedají tak snadno. Zvlášť když se Colinu Farrellovi belgické město tak děsně nelíbí.
V Bruggách
Běžní turisté se do Brugg hrnou, aby viděli všechny ty zachovalé středověké domy, nechali se ukolébat jeho útulnou atmosférou, popřípadě ochutnali belgické vafle a pivo, kterých má takhle malá země nepočítaně druhů. Ray, jemuž Colin Farrell propůjčuje svůj neodolatelný šarm uraženého kluka, ale pochází z Dublinu a aby se mu Bruggy líbily, na to by podle vlastních slov musel být „z farmy a ještě retardovaný“.

Takže zatímco jeho kolega Ken ho tahá po památkách, Ray se jako malý spratek nudí, nadává, rozhlíží po místních děvách a liliputánech a uráží Američany, Kanaďany a nejvíc a opakovaně samozřejmě Belgičany. A bere to tak, že Bruggy jsou vážně trest za to, že tak zpackal prácičku v Londýně, svojí první. Drsný šéf Harry taky moc dobře ví, že ji Ray zpackal, do Brugg ho nicméně poslal, aby ještě viděl něco hezkého, protože i někdo hrozivý skoro jako lord Voldemort (na kterém Ralph Fiennes kruté výrazy a chladný smích v posledních Harry Potterech natrénoval) má city.

Ano, tohle je gangsterka, v níž drsní hoši mají city, což jim dost komplikuje život a naštěstí to i dost komplikuje náladu i zápletku filmu. Ta podobně jako divadelní hry pracuje s jednotou času, děje i místa, ale díky kráse historických Brugg, svižnému spádu, vypointovaným scénám a vtipným cynickým hláškám nepůsobí divadelně. Což by teoreticky mohla, protože film napsal a zrežíroval Brit irského původu Martin McDonagh, i u nás známý dramatik, díky hrám jako Osiřelý západ nebo Kráska z Leenane. Přestup do filmu se mu ovšem povedl působivě, za svůj první kraťas Six Shooter dostal hned Oscara, V Bruggách je jeho první celovečerák a pokud tak bude točit dál, Guy Ritchie pořád nebude vůbec nikomu chybět.

Oproti drsným, cynickým dramatům z jeviště, filmový výlet do Belgie s takovými dvěma průvodci jako jsou Ray a Ken je méně náročná dovolená, protože přes všechny ty věci, které filmu spolehlivě vynesly nejvyšší přístupnost (jako zakrvácené mrtvoly, užívání drog, rasistické teorie o konečné válce mezi bílými a černými a časté prokládání vět přídavným jménem fucking), pořád to je dobrá, drzá komedie.

Její kouzlo vzniká z toho, jak míchá dohromady tóny, které by teoreticky nemusely ladit, ale prakticky vytváří scény absurdně zábavné právě díky jejich kontrastu. Kde jinde by potom irští zabijáci a jejich filozofické debaty o hříchu a jejich profesi vynikli víc, než v těch mírumilovných vánočních Bruggách, kde bydlí v hotýlku u milé těhotné paní? Krimi tu potkává frašku, Tarantino Becketta a otrlá komedie melancholické drama, protože jak už jsem psala, tady i cyničtí zabijáci mají city a svědomí, i když ve své vlastní, poněkud extrémnější verzi.

Konfliktní kontrasty nelítostnosti a sebelítosti a soucitu se proto spojují i v obou hlavní hercích, Colinu Farrellovi, který svůj sexappeal kombinuje s duší dítěte i paranoidního rváče, i Brendanu Gleesonovi, kterého dokážou místní památky tak nadchnout, že je hned jasné, že to nebyl a není úplně špatný člověk. Oba dva už jsou dneska známé hvězdy (zvlášť Farrell, ale Gleeson zase hrál v Harry Potterovi), ale ostrovní film je sympaticky patrioticky pořád zajímá. Mimochodem, když už jsem u obsazení, pokud vám bude role Chloe díky Clémence Poésy pořád někoho připomínat, tak proto, že ta hrála taky v Harry Potterovi… V Bruggách je nicméně výborný opožděný vánoční dárek pro trošku otrlejší děti.

In Bruges, UK/Belgie 2008, 107 minut. Režie Martin McDonagh, hrají Colin Farrell, Brendan Gleeson, Ralph Fiennes, Clémence Poésy, Ciarán Hinds, Zeljko Ivanek, Thekla Reuten, Jordan Prentice. Premiéra 8. 5. 2008.

foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Alexander Veliký

Alexander Veliký

13. 01. 2005, autor: admin

Výpravná, ale polopatická encyklopedie antického světa, v níž Colin Farrell coby Alexandr Veliký jen tak mimochodem dobude Babylón a vytvoří mocnou říši.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jeden by si myslel, že neustálé výměny moderátorů britského legendárního pořadu Top Gear jednou s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.