V Bruggách

20. 05. 2008, autor: prochlapa.cz
Vidět Bruggy a zemřít? V téhle originální černé komedii od slavného dramatika Martina McDonagha se irští gangsteři nedají tak snadno. Zvlášť když se Colinu Farrellovi belgické město tak děsně nelíbí.
V Bruggách
Běžní turisté se do Brugg hrnou, aby viděli všechny ty zachovalé středověké domy, nechali se ukolébat jeho útulnou atmosférou, popřípadě ochutnali belgické vafle a pivo, kterých má takhle malá země nepočítaně druhů. Ray, jemuž Colin Farrell propůjčuje svůj neodolatelný šarm uraženého kluka, ale pochází z Dublinu a aby se mu Bruggy líbily, na to by podle vlastních slov musel být „z farmy a ještě retardovaný“.

Takže zatímco jeho kolega Ken ho tahá po památkách, Ray se jako malý spratek nudí, nadává, rozhlíží po místních děvách a liliputánech a uráží Američany, Kanaďany a nejvíc a opakovaně samozřejmě Belgičany. A bere to tak, že Bruggy jsou vážně trest za to, že tak zpackal prácičku v Londýně, svojí první. Drsný šéf Harry taky moc dobře ví, že ji Ray zpackal, do Brugg ho nicméně poslal, aby ještě viděl něco hezkého, protože i někdo hrozivý skoro jako lord Voldemort (na kterém Ralph Fiennes kruté výrazy a chladný smích v posledních Harry Potterech natrénoval) má city.

Ano, tohle je gangsterka, v níž drsní hoši mají city, což jim dost komplikuje život a naštěstí to i dost komplikuje náladu i zápletku filmu. Ta podobně jako divadelní hry pracuje s jednotou času, děje i místa, ale díky kráse historických Brugg, svižnému spádu, vypointovaným scénám a vtipným cynickým hláškám nepůsobí divadelně. Což by teoreticky mohla, protože film napsal a zrežíroval Brit irského původu Martin McDonagh, i u nás známý dramatik, díky hrám jako Osiřelý západ nebo Kráska z Leenane. Přestup do filmu se mu ovšem povedl působivě, za svůj první kraťas Six Shooter dostal hned Oscara, V Bruggách je jeho první celovečerák a pokud tak bude točit dál, Guy Ritchie pořád nebude vůbec nikomu chybět.

Oproti drsným, cynickým dramatům z jeviště, filmový výlet do Belgie s takovými dvěma průvodci jako jsou Ray a Ken je méně náročná dovolená, protože přes všechny ty věci, které filmu spolehlivě vynesly nejvyšší přístupnost (jako zakrvácené mrtvoly, užívání drog, rasistické teorie o konečné válce mezi bílými a černými a časté prokládání vět přídavným jménem fucking), pořád to je dobrá, drzá komedie.

Její kouzlo vzniká z toho, jak míchá dohromady tóny, které by teoreticky nemusely ladit, ale prakticky vytváří scény absurdně zábavné právě díky jejich kontrastu. Kde jinde by potom irští zabijáci a jejich filozofické debaty o hříchu a jejich profesi vynikli víc, než v těch mírumilovných vánočních Bruggách, kde bydlí v hotýlku u milé těhotné paní? Krimi tu potkává frašku, Tarantino Becketta a otrlá komedie melancholické drama, protože jak už jsem psala, tady i cyničtí zabijáci mají city a svědomí, i když ve své vlastní, poněkud extrémnější verzi.

Konfliktní kontrasty nelítostnosti a sebelítosti a soucitu se proto spojují i v obou hlavní hercích, Colinu Farrellovi, který svůj sexappeal kombinuje s duší dítěte i paranoidního rváče, i Brendanu Gleesonovi, kterého dokážou místní památky tak nadchnout, že je hned jasné, že to nebyl a není úplně špatný člověk. Oba dva už jsou dneska známé hvězdy (zvlášť Farrell, ale Gleeson zase hrál v Harry Potterovi), ale ostrovní film je sympaticky patrioticky pořád zajímá. Mimochodem, když už jsem u obsazení, pokud vám bude role Chloe díky Clémence Poésy pořád někoho připomínat, tak proto, že ta hrála taky v Harry Potterovi… V Bruggách je nicméně výborný opožděný vánoční dárek pro trošku otrlejší děti.

In Bruges, UK/Belgie 2008, 107 minut. Režie Martin McDonagh, hrají Colin Farrell, Brendan Gleeson, Ralph Fiennes, Clémence Poésy, Ciarán Hinds, Zeljko Ivanek, Thekla Reuten, Jordan Prentice. Premiéra 8. 5. 2008.

foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Alexander Veliký

Alexander Veliký

13. 01. 2005, autor: admin

Výpravná, ale polopatická encyklopedie antického světa, v níž Colin Farrell coby Alexandr Veliký jen tak mimochodem dobude Babylón a vytvoří mocnou říši.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.