Útěk do divočiny

02. 05. 2008, autor: prochlapa.cz
Do divočiny Aljašky i vlastního nitra se v roce 1990 vypravil čtyřiadvacetiletý idealista Chris McCandless. Jeho odysea, v podobě knižního bestselleru, fascinovala Seana Penna, který o ní po deseti letech čekání natočil film podobný jako jeho hrdina – zanícený, patetický a strhující.
Útěk do divočiny
Štěstí má smysl, jen když je sdílené, napíše si do deníku Chris McCandless po 113 dnech v aljašské divočině. A je to dost zásadní poznání. Čtyřiadvacetiletý kluk totiž do osamělé přírody utekl před společností, před hlubšími a komplikovanějšími lidskými vztahy, před rodiči, s nimiž si nerozuměl a jejichž hodnoty nesdílel. Sám a se záměrně limitovaným vybavením chtěl a měl odvahu zkusit žít jinak, v souladu se svým přesvědčením ovlivněným romantizovaným verzemi divoké přírody od Jacka Londona, romantizovaným popisem hledání čistoty v samotě od Lva Tolstého a absolutními požadavky po pravdě amerického romantika Henry Thoreaua.

Pro spoustu lidí byl McCandless, jehož příběh Amerika poprvé poznala v roce 1992, arogantní idealista nebo sobecký fracek, který přecenil své možnosti a uskutečnitelnost svých snů a ještě se nevděčně vykašlal na rodinu. Ne ale pro Johna Krakauera, který o jeho fascinující odysee napsal v půlce 90. let knížku. A ne pro Seana Penna, který s pomocí té knihy loni natočil film o odvaze, ideálech, touze a zrání. Zatímco Krakaureova kniha, která teď příhodně vychází v druhém českém vydání, zajišťuje spoustu detailů z před cesty i po ní nebo kontext jiných odhodlaných i bláznivých cestovatelů a snílků, Penn se soustředil právě na hrdinův přerod k dospělosti a na jeho filozofickou cestu. Nejspíš věděl, že právě takhle se McCandlessův osud nejpevněji zatne v paměti a dlouho nepustí.

Sean Penn, jinak i herec a levicový aktivista, svůj čtvrtý film, který napsal a režíroval, pojal jako osobní a zároveň obecně inspirující příběh a jeho odevzdání se projektu je cítit. Z dlouhého osmiměsíčního natáčení na pětatřiceti skutečných lokacích po Spojených státech už se dají taky vyprávět fascinující historky, třeba jak Penn nutil svého hlavního herce Emila Hirsche dělat všechno bez kaskadéra a záchranných lan, jak ho nechal zapadnout ve sněhu, jak se nabídl, že divoké Colorado sjede na kajaku jako první... Snad něco z toho dostane na dvd. Takovéhle zkazky ale jenom dokumentují, že Penn osud mladíka, který věnoval skoro všechny své úspory charitě a přejmenoval se na Alexandra Supertrampa, podává přesně tak, jak ho bere. Se zanícením, pečlivostí a s upřímným patosem.

V takovém stylu není místo na odměřený vhled do Chrisových vnitřních rozporů, chladnou kritickou psychoanalýzu člověka, který v přírodě bláhově hledá, co nenachází ve společnosti, s níž třeba pojal Němec Werner Herzog dokument o jiném skutečném dobrodruhovi Grizzly Man. Penn, vážný jako vždycky, převážně stojí na tulákově straně a nechává ho bez stop ironie vykřikovat svá tezovitá poselství o svobodě nezatížené věcmi ani lidmi.

Ovšem, ačkoliv hesla jako „Když budeš v životě něco chtít, jdi za tím!“ vyznívají i tady naivně, právě takové zapálené předsvědčení o závažnosti své pravdy podávané v melodramatických větách charakterizuje i McCandlessovy zápisky. Takže Pennova jakkoliv okázalá režie, v níž má na všechno svůj čas, která ale ani při 140 minutách nenudí, nakonec přesně vystihuje styl svého hrdiny, onu směs iritující nezkušenosti a okouzlujícího nadšení. Film je výrazně lyrický, i díky kameře Erica Gautiera, který už snímal krajinu Latinské Ameriky v jiném romantickém cestopisu radikálního idealisty Che Guevary (Motocyklové deníky). Při zachycování krásy přírody Penn taky nešetří se zpomalenými záběry, protože v nich neustále zachycuje jinak nepostřehnutelnou magii obyčejného okamžiku.

Na své pouti do samoty potkal Supertramp různé přátelské cizince a v jejich malých ale důležitých rolích se objeví známí a dobří herci, mezi nimi i 83letý Hal Holbrook, ten, který byl spolu se střihačem (bohužel) jako jediný nominovaný na Oscara. Důkazem jeho kvalit hereckého veterána budiž fakt, že s ním do filmu taky nejvýmluvněji vstupuje ukázka toho, jak moc Chris dokázal na lidi zapůsobit a jak moc jim pak dokázal ublížit, když je opustil. Tyto emoce měli přinést možná spíš trpící rodiče, které taky hrají dobří herci Marcia Gay Harden a William Hurt. Jenže stejně jako je zanedbával Chris, i Penn McCandelssovým nespravedlivě omezuje prostor, jejich chyby tak musí převyprávět Chrisova sestra (Jena Malone).

Kromě Penna film osobně pojal i Eddie Vedder z Pearl Jam, který mu napsal přímo na míru několik songů, v nichž v prostých melodiích dost jasně artikuluje Chrisovy postoje. A stejně zapálený a odhodlaný byl při natáčení i Emile Hirsch. V té době asi o tři roky mladší než opravdový McCandless, se zkušenostmi hlavně z malých dramat, podobně jako hrdina, akorát před kamerou, dozrává k dospělosti. Zhubnutí o 18 kilo pro pár scén je jenom ta nejviditelnější známka toho, jak moc byl ochotný se ponořit do komplikované role citlivého ale nekompromisního mladíka, který utíká do divočiny řešit svůj život. Obsazení hlavní role je pro takový film klíčový a Hirsch byl pro roli McCandlesse dokonalý nejen kvůli tomu, že má podobnou velikost, takže mohl nosit přímo jeho oblečení. Díky němu se lehko chápe, proč je kvůli klukovi, které potkal na pár týdnů, stárnoucí Ron Franz (Holbrook) ochotný vylézt ze své bezpečné ulity stereotypu, proč se do Chrise okamžitě zamiluje pubertální holka z vedlejšího karavanu, proč ho na chvíli svým způsobem adoptuje dvojce odrostlých hipíků. Hirsch disponuje kouzlem, které měl i McCandless a které pomáhá vysvětlovat, proč film nezakrývající Chrisovy chyby a bláhovosti, svého hrdinu obdivuje za jeho odvahu a morálku.

Nakonec nás tak Penn bere na až transcendentní dobrodružství, fascinující i přes všechny své nedostatky, stejně jako Chris, přemýšlivý individualista, který by se hodil víc do doby romantismu, který po cestě okouzlil i ublížil tolika lidem, protože je stejně jako sebe měřil podle nesplnitelně přísných ideálů, který podnikl cestu do divočiny vlastní duše. Prostřednictvím Penna a Hirsche vyzývá diváky k podobné cestě (zvlášť v momentech, kdy se herec dívá přímo do kamery, na nás), ve filmu končícím i přes svůj smutek v nádechu prosté oslavy zázraku života, otevřených prostorů a možností.

Into the Wild, USA 2007, 140 minut. Režie Sean Penn, hrají Emile Hirsch, Hal Holbrook, Marcia Gay Harden, William Hurt, Vince Vaughn, Jena Malone, Catherine Keener, Brian Dierker, Kristen Stewart. Premiéra 24. 4. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Tlumočnice

Tlumočnice

26. 05. 2005, autor: admin

Přes všechny podobnosti s dnešní světovou politickou situací je Tlumočnice thriller, který mohl vzniknout klidně před třiceti lety - solidní a starosvětský.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.