Utajený

03. 03. 2006, autor: prochlapa.cz
Drama autora kontroverzní Pianistky Michaela Hanekeho je studené jen navenek. Pod povrchem té zdánlivě odtažité podívané se skrývá dechberoucí filmařina a komplexní pohled na jeden evropský problém.
Utajený
Michael Haneke diváka rád terorizuje - nebo to tak aspoň vypadá. "Rád" je ale špatné slovo. Tenhle původně rakouský režisér publikum vystavuje intenzivním diváckým zkouškám ne z plezíru, ale pro jeho vlastní dobro. Málokterý filmař má dnes tak silnou potřebu návštěvníky kina burcovat z netečnosti. A málokterý tvůrce k tomu dokáže použít tak výsostně filmové prostředky. Jestliže Hanekeho předchozí filmy někdy hraničily s lacinou kontroverzí, v Utajeném lze najít jen poctivou snahu sdělit něco zásadního. A než se člověk labyrintem snímku probojuje k jeho jádru, zažije dobrodružství na úrovni nejvyšší divácké rozkoše.

Haneke vypráví o středostavovském manželském páru z Paříže, jakých ve městě nad Seinou žijí tisíce. Georges má v televizi úspěšný pořad o literatuře a žije zaopatřený život s manželkou Anne a synem Pierrotem. Jednoho dne mu však začnou chodit anonymní zásilky s videonahrávkami jeho domu. Zásilky se stanou osobnější a výhružnější, ale policie se jimi odmítne zabývat. I bez ní však Georges pochopí, čeho se vzkazy týkají: dávné křivdy, jíž se ještě jako dítě dopustil na synovi alžírských zaměstnanců svých rodičů.

Haneke rozhodně nerozhazuje indicie plnými hrstmi, ale dává si záležet na tom, aby o poselství jeho filmu nebylo pochyb: kritizuje alibismus, s jakým Francie i čtyřicet let po konci koloniální éry přistupuje k jejímu dědictví, a na obecnější rovině kritizuje intelektuálské mytí rukou a strkání hlavy do písku před ožehavými otázkami. Utajeného proto nelze brát jako thriller, i když se tím žánrem zpočátku maskuje, nýbrž jako společenskou obžalobu: nezáleží na tom, kdo ve filmu řeší osobní trauma zasíláním videokazet, ale na tom, co s traumaty společnosti uděláme my ostatní.

Neboť se týkají nás všech - a tenhle pocit Haneke akcentuje filmařskými postupy, které diváka vtáhnou do děje po hlavě a donutí ho chtě nechtě emocionálně se angažovat. Střídání filmového a video rámce, práce s kompozicí obrazu, herecké výkony Daniela Auteuila a Juliette Binoche, hra s náznaky a symboly, vyžadování divácké pozornosti - to všechno zní jako termíny ze stejně intelektuálského prostředí, jaké Haneke kritizuje. Jejich společným ohniskem je však film, který vás nejenže nenechá vydechnout v kině, ale nedá vám ani spát ještě hezkých pár nocí poté.


Caché, Francie/Rakousko/Německo/Itálie, 2005, 117 min. Režie Michael Haneke, hrají Daniel Auteuil, Juliette Binoche, Maurice Bénichou, Annie Girardot. Premiéra 9. 2. 2006.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Putování tučňáků

Putování tučňáků

01. 11. 2005, autor: admin

Podzim je letos mírný, ale už začíná být čas připravit se na zimu. A máloco ve vás vzbudí dojem skutečné zimy tak jako strhující dokument o rozmnožovacích rituálech tučňáků v Antarktidě.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.