USA vs. John Lennon

25. 12. 2007, autor: prochlapa.cz
Cynický idealista Lennon bojuje proti cynickému politikovi Nixonovi o svobodu projevu, v dokumentu plném unikátních dobových záběrů, zasvěcených komentátorů, kritiky současnosti a nejvíc samotného Lennona.
USA vs. John Lennon
Give Peace a Chance, Power to the People – tituly Lennonových jsou jednoduše sdělné. Už jako Beatle se Lennon nebál promluvit a svou druhou svatební cestu proměnil v postelový happening za mír. Jako bývalý Beatle promlouval ještě častěji, do novin i písní a když jeho song výrazně pomohl propuštění hipíka odsouzeného za prodej marihuany, Nixonovi republikáni se ho začali bát. A začali vymýšlet, jak se ho zbavit. Třeba deportace zpátky do Anglie by byla dobrý způsob, naštěstí ale v USA funguje právní systém, který dokázal dvouměsíční termín vyhoštění prodlužovat několik let.

Jsme v éře traumat Vietnamu a Watergate, v Bílém domě sedí zkompromitovaný prezident. Lennon zatím vylepuje po městech vánoční billboardy „Válka skončila – pokud chcete“ a kamarádí se s Černými pantery a dalšími radikály. Může sice opakovat, že je nejdřív umělec a potom politik, ale Nixona a FBI o tom určitě nepřesvědčil. Dokumentaristy Davida Leafa a Johna Scheinfelda zase Nixon a jeho blízcí určitě nepřesvědčili, že tehdy jednali v jiném než zbabělém sobeckém zájmu. Poutavý dokument USA vs. John Lennon má evidentně radši Lennona než Nixona, který tu vypadá jen o málo míň ďábelsky než u Michaela Moorea (USA vs. John Lennon mimochodem vzniklo v podobné koprodukci jako Fahrenheit 9/11). A někdy má Lennona rád až moc.

Zpěvák z filmu vychází jako osobnost přímo zrozená ke kultovnímu postavení. Charismatický pacifista a navíc hudební génius s výrazným smyslem pro humor a recesi. Filmaři chytře nechávají Lennona, aby působil z archívních videí a sám si nás svým šarmem a jistotou svých cílů získal na svou stranu nebo aby aspoň provokoval po těch letech stejně jako tehdy. Naznačené rozpory v chápání a naplňování jeho veřejné role ale poněkud uhlazuje vypouštění větších pochyb, tápání, naivity a problémů z Lennonova života, které ho od legendy přibližují zpátky k obyčejnému člověku. Že by vliv Yoko Ono, která s filmaři poměrně úzce spolupracovala?

Spolupráce s Yoko určitě ovlivnila archivní bohatost filmu, který toho tak má spoustu co nabídnout a působí dost živě, když nemusí být závislý na mluvících hlavách odborníků a pamětníků. Nicméně i tyhle mluvící hlavy patří zajímavým a zasvěceným jménům, od žurnalistických es Waltera Cronkitea a Carla Bernsteina po agenty FBI a člena Nixonovy administrativy, který ani po letech nezměnil na škodlivost toho anglického peacenika názor.

I přes takové množství vzpomínek a dobových záběrů, které jsou delší nebo nové, USA vs. John Lennon nevypráví jenom o paranoie 70. let. Už dlouho před tím, než jeden z účastníků vysloví jméno Bush, je jasné, že i tohle je jeden z řady filmů, která na ostudné watergateovské období navléká kritiku současnosti, v níž jsou v Bílém domě taky republikáni, ale místo v jihovýchodní Asii se válčí v jihozápadní. Ze zajímavého listování archívem se tak stává aktuální ukázka pravdivosti věty Historie se opakuje (ostatně už pohled na pálení Beatlesovských desek po jediném Johnově výroku připomene nedávnou kauzu kolem country kapely Dixie Chicks) a implicitně i výčitka dnešním umělcům, kteří zůstávají v první řadě celebritami a v druhé propagátory svých cd či filmů, které se nehodí ohrožovat kontroverzními názory. Lennon obecnou otázku o právu umělce mluvit do politiky ve své lidové filozofii rozřešil snadno – i umělec je přece občan.

Možná kvůli tvůrčímu záměru vidět přes kauzu 70. let dnešek film působí celkově vážně, i když připomíná tolik Johnových recesistických kousků vzešlých z tradice britského absurdního humoru, jako třeba tzv. bagismus, protest proti rasismu, kdy John a Yoko uspořádali tiskovku zabalení v pytli, protože v pytli vzezření a barva pleti není vidět. Film dokáže být taky burcující nebo rozčilující. A smutný, protože nevyhnutelně končí v prosinci 1980. Lennon možná porazil Nixona, protože i když vládní tlak negativně ovlivnil jeho tvorbu i život, svůj imigrační soud nakonec vyhrál. Ale neporazil šílence z Havaje. Film sice nezachycuje tu krutou ironii osudu, že Lennona nakonec nezastřelil agent FBI za jeho názory, ale pomatenec za jeho slávu, protože režiséři zase respektují názor Yoko, která manželovu smrt vidí víc konspiračně. Ale doporučení je, že i tak je kauza USA vs. John Lennon dokument, který vzbuzuje emoce a vybízí k přemýšlení a reflexi – podobně jako John Lennon. Největší nevýhodou filmu tak zůstává, že v českých kinech je jenom v jedné kopii.

The U.S. vs. John Lennon, USA 2006, 96 minut. Režie David Leaf, John Scheinfeld, vystupují John Lennon, Yoko Ono, Carl Bernstein, Walter Cronkite, Gore Vidal, Ron Kovic, Noah Chomsky, George McGovern, Bobby Seale. Premiéra 13. 12. 2007.

foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
John DeLorean zemřel

John DeLorean zemřel

21. 03. 2005, autor: admin

Tvůrce auta z filmu Návrat do budoucnosti se dožil 80 let. Přes pohnutou osobní minulost na něj v Detroitu s respektem vzpomínají jako na zakladatele éry muscle cars.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.