Umění plakat

08. 04. 2008, autor: prochlapa.cz
Taková zvrhlá rodinka po dánsku. Podle autobiografické knihy vznikl film bizarně nelítostný stejně jako nechápavost hlavního hrdiny, jedenáctiletého kluka, který bere citové vydírání nebo myšlenky na vraždu tetičky jako normální součást života.
Umění plakat

Allan má tátu, táta má deprese, sestra má pevné mladé tělo, které tátovi zvedne náladu, a máma má prášky na spaní, díky kterým může všechno ignorovat. Allan má taky hypochondrickou tetičku, kterou by rád zabil, protože tak by taky udělal tátovi radost. Táta totiž umí moc hezky mluvit na pohřbech, až se dojímají i jeho zarytí nepřátelé, jako hokynář Budde.

Umění plakat dává nový rozměr severskému smutku. Je to dánský film, což jde poznat. Ne z toho, že by příběh abnormálně dysfunčkní rodinky odehrával v syrovém stylu Dogmatu 95, to by totiž asi i diváky přinutil k myšlenkám na sebevraždu. Ale díky skryté, ale přetrvávající temnosti, a díky odvaze, s jakou přistupuje k tématu citového týrání. Náš průvodce, jedenáctiletý Allan, všechno vypráví s nevzrušenou nechápavostí a obludnosti, které se odehrávají jako veřejná tajemství v jednom domku na jihojutském maloměstě 70. let, pak vyznívají vlastně absurdně, až směšně. Aspoň občas. Problém je, že ani černočerný humor prohlídku tímhle zvrhlým rodinným albem nezpříjemní.

Celovečerní debut režiséra Petera Schonau Foga inspirovaný autobiografickým (!) románem Erlinga Jepsena zůstává pořád v jádru psychologickým dramatem, které závažnost psychického i fyzického zneužívání nezlehčuje satirou. Allan sice svého otce v nelítostné ignoranci svých 11ti let nesoudí, naopak hledá způsob, jak mu pomoct. Ovšem všichni ostatní jsou víceméně podobně ignorantští, včetně zbabělé, slabé matky a dokonce i včetně staršího syna, který sice dokáže otce nenávidět, ale to je všechno.

Jenže pro diváky je těžké nesoudit, když se jedná o tak závažné věci, a právě sledovat různé charaktery, jak nechávají dál a dál ubohou dospívající Sanne v rodinném pekle, je iritující zážitek. I když většinou film dost přesně zachycuje onu ustrašenou pohodlnost, která dovolí lidem promíjet neprominutelné skutky (jenom v případě staršího syna mi tahle charakteristika neseděla) i až patologickou zoufalou touhu po lásce a soucitu.

Snímek, který Dánové nominovali na poslední Oscary je kousek odvážně nekonvenční. Před náročnými tématy neuhýbá, ani když je balí do bizarní kombinace z pastelových barev dobového venkova, dobrých hereckých výkonů a dětského vyprávění. Když na film půjdete do kina, přispějete tak nadaci na pomoc týraným dětem.

Kunsten at græde i kor (Art of Crying), Dánsko 2006, 106 minut. Režie Peter Schonau Fog, hrají Jannik Lorenzen, Jesper Asholt, Hanne Hedelund, Julie Kolbech, Thomas Knuth-Winterfeldt, Gitte Siem. Premiéra 3. 4. 2008.

foto: Aerofilms

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Nepříjemná pravda

Nepříjemná pravda

24. 10. 2006, autor: admin

Ochránce planety Al Gore varuje: globální oteplování je špatné! V působivé one man show pro demokraty a ekology, která bohužel nepatří do kategorie hraných fikcí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Mnichovský gigant X7 vznikl primárně kvůli severoamerickému trhu, kde značce BMW chybělo plnokrev...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.