Ukrutně šťastni

10. 10. 2008, autor: prochlapa.cz
Hlavní cena letošního karlovarského festivalu přišla do správných rukou. Do dánských rukou. A Dánové, jak víme, umí dělat filmy ukrutně zvláštní a dobré zároveň.
Ukrutně šťastni
Jedna ze známých dánských filmových tradic je styl a la Dogma 95, to je ta ukrutně realistická tradice, kde se nesmí používat nic umělého a postavy většinou řeší ukrutně bolestivé a komplikované mezilidské vztahy. Pak ale Seveřané taky dobře umí méně realistické a více bizarní kousky, v nichž je humor černý jako dno močálu.

V Ukrutně šťastni je močál důležitou součástí svérázu jutské krajiny, osamělé, nehostinné a nelítostné, jejíž atmosféru režisér často využívá. Tahle země je možná pro starý, ale ne pro idealisty naivně věřící sami v sebe. Nejen, že se do místního močálu vejde spousta věcí, holinek a těl. V bahýnku místní obce, do níž za trest přijede mladý policista z Kodaně, jsou dobře rozleželá taky všechna nemilá tajemství a taky všechny nemilé výčitky svědomí a viny.

Nové působiště může pro hrdinu Roberta Hansena vypadat jako až surreálné místo. On by tam sice asi chtěl očistit své hříchy žárlivosti a násilí, ale tak jednoduché to pro něj nebude. Uzavřené společenství se nerado nechá čímkoliv rušit, zvlášť někým, kdo si myslí, že tam bude zavádět státní zákony místo místních zvyklostí, a pro Roberta představuje spíš verzi morálního pekla. Nicméně pekla svůdně pohodlného a vykresleného s groteskní mrazivostí. Každá z postav totiž není tak jednorozměrná, jak se zdá, stejně jako příběh, který jenom začíná případem nejasného domácího násilí. Tedy vlastně začíná historkou o teleti s dvěma hlavami a šílenství, které se z krav přeneslo na ženy, a po takovém úvodu (podobně jako v Magnolii), musíte být připraveni na všechno.

Ukrutně šťastni není jednorozměrné ani žánrově, protože si půjčuje od černé komedie, psychologického dramatu, detektivky, filmu noir i westernu. Všechno dost organicky spojuje do příběhu plného zvratů, z nichž jen některé se dají odhadnout a který jenom v druhé půlce na čas ztrácí tempo. Předloha pochází od Erlinga Jepsena, stejného chlapíka s životem bohatým na temné události, který napsal i Umění plakat, o mnoho podivnější jutské drama o zneužívání dětí. Tady se ale zneužívají jenom dospělí, kteří nemají dost odvahy ani morálky se nepodvolit. Ne že by díky tomu nebyl film znepokojivý, ale zneklidňuje jiným způsobem, zajímavějším a důmyslnějším, který nechává víc prostoru divákovi. Režisér Henrik Ruben Granz natočil svůj třetí film jinak než předchozího klidného Číňana, až si vysloužil přirovnání k bratrům Coenům. Dunění výrazného hudebního doprovodu podobně jako promyšlené obrazy a metafory film balí do nálady bizarního tripu, ne nepříjemného, ale ne zdravého. Podobně jako třeba částečně nedávná Katyň, i tenhle snímek vlastně pozoruje člověka, jak pod tlakem ochotně dělá kompromisy se svým svědomím. Akorát se zábavnějším cynismem, protože tady nejde o dramatickou historickou událost, i když i Ukrutně šťastni tvrdí, že je založeno na skutečnosti.

Karlovarský festival může být rád, že jeho jméno doprovází takový film. A my se můžeme chlubit navíc i tím, že Ukrutně šťastni naše kina promítají ve světové distribuční premiéře, dokonce ještě dřív než v Dánsku.

Frygtelig lykkelig, Dánsko 2008, 105 minut. Režie Henrik Ruben Genz, hrají Jakob Cedergren, Kim Bodnia, Lene Maria Christensen, Lars Brygmann, Henrik Lykkegaard, Peter Hesse Overgaard, Anders Hove. Premiéra 2. října 2008.

foto: Cinemart
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Kdo je tady ředitel?

Kdo je tady ředitel?

27. 03. 2007, autor: admin

Dánský nezmar Lars von Trier mění absurdní divadlo v bláznivou komedii. Potměšilá satira o zbabělé touze po oblíbenosti naznačuje, jak by mohl vypadat sitcom The Office podle pravidel Dogma 95.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nedávné spekulace byly mylné, nová generace zábavných sporťáků skutečně vznikne.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.