Úhel pohledu

11. 04. 2008, autor: prochlapa.cz
Tuctový thriller se směšným závěrem jenom zneužívá současnou paranoiu z terorismu. Ale rozkouskovaný na osm dílů aspoň chvíli zaujme.
Úhel pohledu
Třeba na to, abychom mohli vysvětlit nějaké politické události, jeden úhel pohledu často nestačí. Na to, abychom mohli vysvětlit nějaký thriller, často jeden úhel pohledu stačí. Americká novinka britského režiséra Peta Travise patří zrovna k těm průměrným filmům, které se nějakou náročnou komplexitou neobtěžují. Ale když se akční jízda sestavená z několika patetických klišé rozseká na osmidílnou mozaiku, pak může začít otravovat o dost později.

Na první pohled tak snímek vypadá jako dynamické a aktuální novinářské drama se silným politickým podtextem. Sigourney Weaver v něm řídí přímý přenos ze španělské Salamancy, kde se právě americký prezident chystá oficiálně stvrdit dohodu s arabskými vůdci o společném tažení proti terorismu. Nejdřív ji štve reportérka, která má tendence do vysílání pronášet své kritické názory, za chvíli ale budou takové maličkosti nepodstatné. Prezidenta totiž na pódiu postřelí neznámý atentátník. A jenom okamžiky poté se ozve výbuch a Sigourney nechápavě zírá na monitor, kde leží mrtvé tělo její reportérky.

V tom okamžiku se vracíme zpátky o dvacet minut a sledujeme, jak to všechno s neustálým zarputilým výrazem prožíval Dennis Quaid, jeden z prezidentových bodyguardů, přímo ten nejoddanější a nejzkušenější, jenom poněkud otřesený z minulého pokusu o atentát, kde sám nabídl své tělo kulce. Tentokrát se nezastavíme u výbuchu, ale kousek za ním, kdy Quaid vstoupí do nám už známého přenosového vozu, nechá si pustit záznamy a uvidí na nich něco zásadního. Jakmile se dostaneme do nejnapínavějšího okamžiku, zase jsme na začátku a všechno se odehrává znovu, z úhlu pohledu další a další postavy.

Každá z nich příběh o něco posune v čase, v srozumitelnosti a bohužel taky v nezajímavosti - i když všechny díly (kromě, logicky, toho posledního) přepisují minulé významy a končí vždy řádným „cliffhangerem“, tedy okamžikem zadrženého odhalení dráždivého tajemství, který má diváky donutit zůstat a počkat si na vysvětlení. Jenže z postupného rozkrývání celého atentátu se nerýsuje žádná aktuální paralela, žádné osvětlení motivací zúčastněných, jenom je čím dál zřetelnější fakt, že tohle všechno je tuctový thriller, který se nestydí zneužívat současnou paranoiu války proti teroru. Jakmile už scénář odhalí svá klišé a nesrovnalosti, ani čím dál víc otravné cliffhangery a překvapení nepomůžou resuscitovat zájem a napětí, ani takoví herci jako je Forest Whitaker v roli amerického turisty, který ujel do Evropy před manželkou krizí a všechno tu nahrává na video. Všechno končí u dynamicky natočených ale jinak směšných a politicky nekorektních neuvěřitelností, které dovolí, aby se americký prezident projevil jako správný akční hrdina a aby jinak nelítostní neameričtí teroristé zjihli před malou holčičkou. Film, kde postavy nejsou nic víc než náčrtky potřebných typů a jejich pohled nenabízí nic víc než nové informace, není o nedosažitelnosti objektivní pravdy a problémech interpretace, ale o nedosažitelnosti originality jenom skrz formu.

Vantage Point, USA 2008, 90 minut. Režie Pete Travis, hrají Dennis Quaid, Matthew Fox, Forest Whitaker, Sigourney Weaver, William Hurt, Ayelet Zurer, Edgar Ramirez, Eduardo Noriega, Saïd Taghmaou. Premiéra 10. 4. 2008.

Foto: Falcon
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Den poté

Den poté

05. 08. 2004, autor: admin

Další apokalyptický spektákl od Rolanda Emmericha přináší přesně to samé jako jeho dílka vždycky: z papundeklu vyřezané postavy, systematicky demolovaný New York a hordu digitálních efektů.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jeden by si myslel, že neustálé výměny moderátorů britského legendárního pořadu Top Gear jednou s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.