Týden v Hi-Tech: Letadlo budoucnosti

08. 05. 2011, autor: Petr Michl
První solární letadlo se chystá na dlouhý let, hudební fanoušci ocení kapesní kameru se skvělým zachycením zvuku a manažeři se těší na novou hračku od BlackBerry.
Týden v Hi-Tech: Letadlo budoucnosti

 

Solární letadlo před velkým letem

Solární energie má brzy dobýt nebe. Za letadlem společnosti SolarImpulse pod označením HS-BIA stojí 7 let vývoje, spolupráce více než 70 odborníků. Po prvním vylétnutí a 24 hodinovém letu z roku 2010 je fáze testování minulostí. Brzy by měl nastat přesun po vlastní ose ze Švýcarska na mezinárodní letiště v Bruselu. I to je ovšem jen mezistupeň před hlavním cílem obletět svět plánovaným na příští rok. Letadlo má velmi netradiční rozměry.

Při délce necelých 22 metrů má obří křídla s rozpětím 63,4 metru obsazené 11 628 solárními články, jež mají pohánět 4 motory o výkonu 10 koní. Celý stroj má přitom váhu pouhých 1 600 kilogramů. Ve výsledku tu tak máme velké letadlo s motory o výkonu zahradních traktůrků, které ještě zpravidla pracují na méně než půl plynu. Jejich kombinovaný průměrný výkon je totiž pouhých 8 koní. Přesto se jedná o obdivuhodný počin technologického průkopnictví.

 

Kapesní kamera milující Youtube

tyden_v_high_tech_3_bJste na koncertě své oblíbené kapely a chcete tu chvíli zvěčnit a udělat ji nesmrtelnou? Takové nutkání není rozhodně vzácné, Youtube je plný videí z kompaktů a telefonů s ucházejícím obrazem, ale velmi špatným zvukem. Olympus LS-20M přichází s alternativou, která by měla přinést větší audiovizuální rovnováhu. Tato kapesní kamera natáčí Full HD video a navíc je vybavena mikrofony schopnými zachytit stereo zvuk s velice solidními parametry 23bit/96 hHz. Na trh by měl dorazit v červnu s cenou okolo 300 USD.

 

Ohebné displeje na spadnutí?

O výrobu displejů, které by se daly ohýbat, se vědci snaží už celé roky. S využitím E Inku (tedy technologie, jež využívá většina čteček) se zdá tento sen již poměrně blízko realitě. Jaký by mohl mít takový vynález dopad v reálném životě? Obalové technologie by zaznamenaly revoluci. Již by vám mohl doma stačit jen jeden výtisk novin, který by se automaticky obnovoval každý den nebo i častěji při aktualizacích daného vydání. Velkou změnou by prošly plakáty, úřední vývěsky a nepochybně i oblečení. Než si prototyp proklestí cestu ke spotřebitelům, bude to nějakou dobu trvat. Můžete mezitím třeba přemýšlet, jestli byste nosili E Ink tričko, nebo ne.

 

Nové hračky manažerů od BlackBerry

tyden_v_high_tech_3_d1Společnost RIM uvedla nové smartphony BlackBerry Bold 9900 a 9300. BlackBerry je především značka starších manažerů, co potřebují spoustu tlačítek. Není tak divu, že design zůstává tradiční - pod displejem naleznete hardwarovou QWERTY klávesnici. Oba přístroje by měly být nejtenčí mezi telefony výrobce, jejich tloušťka je pouhých 10,5 mm. Mohou se chlubit procesorem s výkonem 1,2 GHz, operační pamětí 768 MB RAM a 8 GB interní pamětí rozšiřitelnou MicroSD kartou až o 32 GB.  Fungují na novém operačním systému BlackBerry 7 OS, jež slibuje mnohem rychlejší surfování, ale třeba i hlasové vyhledávání a správu souborů. Podpora sítě 4G zatím potěší hlavně americké uživatele.

 

Nový typ dobíjecí baterie – jen přidejte vodu

tyden_v_high_tech_3_cVědci na Stanfordské univerzitě vyvinuli baterii používající nanotechnologii k výrobě elektřiny z rozdílu mezi podílem soli v sladké a slané vodě. Tato technologie může přidat další zdroj alternativní výroby elektřiny ve velkém. Vědci uvažují o jejím využití v elektrárně při ústí velkých řek do moře – tedy v místě, kde se setkává slaná a sladká voda. Elektrárna s průtokem 50 kubických metrů za vteřinu by byla schopna vyrobit 100 megawatt elektřiny, což se zhruba rovná spotřebě 100 tisíc domácností.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Recenze Sony A55 - revoluce mezi zrcadlovkami?

Recenze Sony A55 - revoluce mezi zrcadlovkami?

18. 04. 2011, autor: Petr Michl

Nový fotoaparát od SONY znamená průlom. Po prudce rostoucím segmentu přístrojů s technologií 4:3 přichází na trh další systém „zrcadlovka – ne-zrcadlovka“. A55 je spolu s menším bratrem A33 prvním přístrojem s polopropustným zrcátkem. Jaké to má výhody?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘ



Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

L200 se prodává ve 150 zemích světa a je současně celosvětově druhým nejprodávanějším mo...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.