Týden v Hi-Tech: Do obchodů jdou chromebooky

15. 05. 2011, autor: Petr Michl
Google laptopy s operačním systémem Chrome OS se v červnu konečně začnou prodávat. Rozhodněte se, zdali to jsou ďáblovy mašinky velkého bratra, nebo zdali má tato inovace smysl.
Týden v Hi-Tech: Do obchodů jdou chromebooky

 

Chromebooky se chystají do obchodů

Dva roky poté, co vyhledávací gigant oznámil, že vytvoří laptopy s operačním systémem Chrome OS, je jasné, kdy se objeví v obchodech. „Chromebooky“ vyrobené společnostmi Samsung a Acer by měli přijít na americký trh v polovině června. Přístroje nemají klasický optický hard disk, všechny aplikace, dokumenty a nastavení se ukládají v cloudovém prostředí. Výhodou má být blesková rychlost navzdory nijak excelentnímu hardwaru a velká životnost baterie, jasným nedostatkem je omezená použitelnost bez internetového připojení a to, že každý váš klik na webu bude ještě lépe stopovatelný.

yden_v_high_tech_samsung5sSamsung přichází s modelem s názvem Series 5. Laptopem s 1280 x 800 12.1 palcovým antireflexivním podsvíceným LED displejem ve verzích Wi-Fi a Wi-Fi + 3G. Vnitřnosti odpovídají lepšímu netbooku: 2 jádrový procesor Intel Atom N570 a 2GB operační pamětí.  Ve výbavě je 16 GB SSD disk, čtečka SD karet a 1 Mpix webkamera. Rozměry i váha jsou velice sympatické: 29.4 x 21.8 x 2 cm a 1.48 kg. Přehnaná není ani cena 499 amerických dolarů ( 8 200 Kč). Je si ale nutné uvědomit, že k plnění účelu přenosnosti přístroje je téměř nutný 3G paušál, takže provoz pak bude stát další peníze každý měsíc.

Acer Chromebook má jen nepatrné rozdíly, mezi nimi je 11.6 palcový displej, přítomnost HDMI portu a Atom procesor NM10 u 3G modelů. Wi-Fi verze bude stát jen 349 dolarů (5 750 Kč), cena za Wi-Fi + 3G není dosud známa.

 

Google buduje videopůjčovnu: pro Android i Yotube

tyden_v_high_tech_google-logoNejen aplikacemi a elektronickými knihami je živ Android Market, nově chce nabízet i filmy. Tato nabídka je samozřejmě cílená primárně na tablety, nyní tak budou moci využít rozšířenou nabídku majitelé Motorolla Xoom s OS Android 3.1. Další zařízení však přijdou vzápětí. Vše je zatím omezeno pro americký trh, cena za zhlédnutí filmu by měla být 3,99 dolarů.

Na Youtube nabízí Google filmy už rok, ale až nyní se dohodl s opravdu velkými filmovými studii. V praxi to znamená příliv více než 3 000 filmů od gigantů jako Universal Pictures, Warner Bros nebo Sony Pictures. Ceny by se měly pohybovat mezi 99 centy a 3,99 dolary (tedy 17 až 68 korun). Po zakoupení má uživatel na puštění snímku jeden měsíc, zhlédnout ho ale může jenom jednou. Čeští diváci si mohou službu vyzkoušet na několika béčkových titulech, které jsou k dispozici zdarma.


První Wi-Fi myš

yden_v_high_tech_wi-fi_mysUSB portů není nikdy dost. Jednoho dne vám prostě dojdou, USB rozbočovače jen oddálí chvíli, kdy se tak stane. Jednu zdířku můžete zachránit díky první myši, jež není propojena přes Bluetooth, ale přes Wi-Fi. Výdrž baterie u HP Wi-Fi Mobile Mouse by měla být až jednou taková oproti standardním myším bez kabelu, klikat s ní budete moci až 9 měsíců bez dobíjení. Fungovat má do 10 metrů od počítače a její další zbraní je i 5 tlačítek s nastavitelnou funkčností. K dostání by měla být na americkém trhu od června za cca 800 Kč.

 

Facebok spouští novou ochranu proti podvodným stránkám a hackerům

tyden_v_high_tech_logo_fbFacebook navázal spolupráci se společností Web of Trust – díky tomu může využívat fungující databázi oddělující „zrna od plev“ na základě hlášení až 20 milionů uživatelů. Šance na odhalení škodlivého obsahu se tak zvětšuje. Když na Facebooku kliknete na URL odkaz, dojde nástroji FB k jeho proskenování. Pokud bude na „černém listu nebezpečných“, vyskočí varovné okno, které vám dá možnost se linku vyhnout, zjistit více informací nebo pokračovat.

Novým prvkem by měl být i Login Approval – schválení přihlášení, jež má zabránit používání vašeho profilu cizí osobou. Funkcionalita by měla pracovat na tomto principu: Pokud se někdo bude přihlašovat z neznámého přístroje (tj. jiného počítače než obvykle), systém bude vyžadovat i bezpečnostní kód, který zašle na číslo vašeho mobilního telefonu. Jedná se tedy o podobnou ochranu jako v případě potvrzování transakce u internetového bankovnictví. Tato funkce je samozřejmě nepovinná, správci firemních stránek ho ale pravděpodobně ocení.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Týden v Hi-Tech: Zákeřný iPhone

Týden v Hi-Tech: Zákeřný iPhone

24. 04. 2011, autor: Petr Michl

iPhone je ještě zákeřnější, než jsme čekali – sleduje každý váš pohyb a tato data si schovává. Nokia vytváří 3D mapu světa a Playstation do ruky končí. Na Kindlu půjde číst obsah 11 tisíc knihoven a známe auto roku 2011!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
21. 05. 2011, Uživatel: Inteligent
Reagovat

...klasicky opticky harddisk... Malo se ti smeju... Kdyz uz tak mechanicky nebo elektromagneticky... :D


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nový Ford Focus ST kombinuje potěšení z jízdy na klikatých silnicích s přesvědčivým výkonem na zá...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.