Tsotsi

12. 01. 2007, autor: prochlapa.cz
Dojemná směs sociálního realismu a hollywoodského melodramatu z chudinské čtvrti Johanesburgu dokazuje, že kvalitní divácké filmy existují. A někdy i vyhrávají Oscary.
Tsotsi

Jihoafrické filmy americkou filmovou akademii rozdávající Oscary nikdy moc nezajímaly, ale režisér tohohle, Gavin Hood, studoval v Kalifornii a tudíž věděl, co na porotce platí. Tsotsi, sociální krimi o proměně jednoho gangstera, je v podstatě bezpečně dojemným příběhem o tom, že nikdy a nikde není pozdě objevit v sobě lidskou bytost. Upřímnost a autenticita, s jakou je natočený, nicméně snímku vynesla kromě Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film i spoustu festivalových cen. A taky ho kvalifikovala do letošní desítky Projektu 100. A do téhle přehlídky její autor Jiří Králík nic komerčně banálního nepustí.

Johanesburgské nářečí, v němž se příběh odmluví, dalo filmu i název - Tsotsi znamená kriminálník. Hlavnímu hrdinovi nikdo jinak neřekne, protože nic jiného taky není. Svoje původní jméno nepoužívá, stejně jako svůj původní život ho udusil sevřenou maskou bezcitného hajzlíka. Klidně skoro k smrti zmlátí svého parťáka, který se ho rozhodl poučovat o respektu. Klidně postřelí ženu, jíž chce ukrást auto. Jenže na tříměsíční mimino, které v onom autě najde, ani jeho tvrdost nestačí. Opuštěná bezbrannost mu totiž až moc připomíná jeho minulost.

Příběh o vykoupení a správných rozhodnutí napsal už v 60. letech Jihoafričan Athol Fugard, román mu vyšel v letech osmdesátých. Gavin Hood ale nezatěžoval skromný rozpočet stavbou dobových kulis a story převedl do současnosti. Šlo to dobře, bohužel. Černé Jihoafričany už sice neutiskuje apartheid, je tu ale jiný všudypřítomný nepřítel – AIDS. A cesta z chudých ghett není o moc lehčí než dřív. Tsotsi otřesné podmínky tamního života, které připomínají život ve favelách ukázaný před pár lety v brazilském Městě bohů, nesentimentalizuje. Ale ani jimi nedeprimuje, protože jeho vzkaz publiku je pozitivní. Ukazuje slepé ulice bolesti, do kterých násilí vede, a vypráví o tom, že ubohé podmínky automaticky neznamenají ubohý život. Slušnost je otázka výběru. nebrání dobrým skutkům a vykoupení. a slušnosti.

Hood sice občas sáhne k trochu zjednodušující zkratce, hlavně když vysvětluje Tsotsiho gangsterské motivace, a občas se nabízí divákovi. Přesto našel pro svůj film balanc mezi jednoduchým dojákem a realistickým sociálním dramatem o palčivých problémech, především tím, že ony problémy dobře zpersonifikoval v postavě Tsotsiho. I díky autentickému výkonu neherce Presleyho Chweneyagae a kameře, která zůstává dlouho s jeho tváří, je Tsotsi nejednoznačná postava, která se dokáže měnit. A její změna nás proto zajímá. I když spěje k očekávanému cíli, spěje tam postupně a uvěřitelně. Tsotsiho cesta je nakonec stejně působivá jako pulzující rytmy afrického stylu kwaiko, které film doprovází.

Tsotsi, JAR/UK 2005, 94 minut. Režie Gavin Hood, hrají Presley Chweneyagae, Terry Pheto, Kenneth Nkosi, Mothusi Magano, Zenzo Ngqobe. Premiéra 11. 1. 2007.

foto: AČFK

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Sherrybaby

Sherrybaby

01. 05. 2007, autor: admin

Nebrat drogy, nespat s každým na potkání, chovat se zodpovědně. Zvládne baby jménem Sherry tak radikálně změnit svůj život? Maggie Gyllenhaal zkouší, jak těžký je život po propuštění z vězení, v civilním portrétu, který vyhrál loňský MFF ve Varech.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.