Tsotsi

12. 01. 2007, autor: prochlapa.cz
Dojemná směs sociálního realismu a hollywoodského melodramatu z chudinské čtvrti Johanesburgu dokazuje, že kvalitní divácké filmy existují. A někdy i vyhrávají Oscary.
Tsotsi

Jihoafrické filmy americkou filmovou akademii rozdávající Oscary nikdy moc nezajímaly, ale režisér tohohle, Gavin Hood, studoval v Kalifornii a tudíž věděl, co na porotce platí. Tsotsi, sociální krimi o proměně jednoho gangstera, je v podstatě bezpečně dojemným příběhem o tom, že nikdy a nikde není pozdě objevit v sobě lidskou bytost. Upřímnost a autenticita, s jakou je natočený, nicméně snímku vynesla kromě Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film i spoustu festivalových cen. A taky ho kvalifikovala do letošní desítky Projektu 100. A do téhle přehlídky její autor Jiří Králík nic komerčně banálního nepustí.

Johanesburgské nářečí, v němž se příběh odmluví, dalo filmu i název - Tsotsi znamená kriminálník. Hlavnímu hrdinovi nikdo jinak neřekne, protože nic jiného taky není. Svoje původní jméno nepoužívá, stejně jako svůj původní život ho udusil sevřenou maskou bezcitného hajzlíka. Klidně skoro k smrti zmlátí svého parťáka, který se ho rozhodl poučovat o respektu. Klidně postřelí ženu, jíž chce ukrást auto. Jenže na tříměsíční mimino, které v onom autě najde, ani jeho tvrdost nestačí. Opuštěná bezbrannost mu totiž až moc připomíná jeho minulost.

Příběh o vykoupení a správných rozhodnutí napsal už v 60. letech Jihoafričan Athol Fugard, román mu vyšel v letech osmdesátých. Gavin Hood ale nezatěžoval skromný rozpočet stavbou dobových kulis a story převedl do současnosti. Šlo to dobře, bohužel. Černé Jihoafričany už sice neutiskuje apartheid, je tu ale jiný všudypřítomný nepřítel – AIDS. A cesta z chudých ghett není o moc lehčí než dřív. Tsotsi otřesné podmínky tamního života, které připomínají život ve favelách ukázaný před pár lety v brazilském Městě bohů, nesentimentalizuje. Ale ani jimi nedeprimuje, protože jeho vzkaz publiku je pozitivní. Ukazuje slepé ulice bolesti, do kterých násilí vede, a vypráví o tom, že ubohé podmínky automaticky neznamenají ubohý život. Slušnost je otázka výběru. nebrání dobrým skutkům a vykoupení. a slušnosti.

Hood sice občas sáhne k trochu zjednodušující zkratce, hlavně když vysvětluje Tsotsiho gangsterské motivace, a občas se nabízí divákovi. Přesto našel pro svůj film balanc mezi jednoduchým dojákem a realistickým sociálním dramatem o palčivých problémech, především tím, že ony problémy dobře zpersonifikoval v postavě Tsotsiho. I díky autentickému výkonu neherce Presleyho Chweneyagae a kameře, která zůstává dlouho s jeho tváří, je Tsotsi nejednoznačná postava, která se dokáže měnit. A její změna nás proto zajímá. I když spěje k očekávanému cíli, spěje tam postupně a uvěřitelně. Tsotsiho cesta je nakonec stejně působivá jako pulzující rytmy afrického stylu kwaiko, které film doprovází.

Tsotsi, JAR/UK 2005, 94 minut. Režie Gavin Hood, hrají Presley Chweneyagae, Terry Pheto, Kenneth Nkosi, Mothusi Magano, Zenzo Ngqobe. Premiéra 11. 1. 2007.

foto: AČFK

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Sherrybaby

Sherrybaby

01. 05. 2007, autor: admin

Nebrat drogy, nespat s každým na potkání, chovat se zodpovědně. Zvládne baby jménem Sherry tak radikálně změnit svůj život? Maggie Gyllenhaal zkouší, jak těžký je život po propuštění z vězení, v civilním portrétu, který vyhrál loňský MFF ve Varech.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-43-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.