Tropická bouře

19. 09. 2008, autor: prochlapa.cz
Komické tornádo Bena Stillera do sebe vcuclo spoustu různého humoru, takže je drsné, kontroverzní, satirické, vulgární, výborné i trapné, neuctivé (to vždycky) a pořád to je jeden velký, hlučný, příliš extrémní film.
Tropická bouře
Ve filmu natáčeném podle jediné ze 3 knih, kterou napsal až na jednoho každý veterán z těch 4, kteří přežili sebevražednou záchrannou operaci ve Vietnamu, mělo hrát 5 herců. Jeden nováček, který doufal, že až se z něj stane hvězda, sbalí Jennifer Love Hewitt, a čtyři herci, co už hvězdy jsou. A to byl ten problém. Kdo z těch čtyř je kdo, předvedou čtyři ukázky ještě před filmem, a nechoďte do kina pozdě, protože právě falešné trailery patří k nejlepším vtipům Tropické bouře, z níž sice bleská pořád, ale do jednoho stromu se trefuje jenom někdy.

Ben Stiller jako herec je spíš synonymem vulgárnějšího humoru, kde vděčným divákům stačí ke štěstí obalit nějakého herce sádelnatým latexem a nechat ho trsat na moderní hudbu (zvlášť když to je někdo jako Tom Cruise). Ben Stiller režisér zase inklinuje i k bizarnější a satiričtější komice, jakou předvedl v Cable Guyovi nebo Zoolanderovi. V Tropické bouři jsou obě polohy. A dohromady spolu neladí. Stiller nicméně v obou jede na plný plyn a na pedál šlape ještě Jack Black a hlavně po Iron Manovi vzkříšený Robert Downey jr. Každý do své kreace hollywoodské namyšlené superhvězdy přidává svůj styl. Black v roli zfetovaného komika, který se proprděl ke slávě, ze sebe sype neuvěřitelné sprostosti, kterých se český překlad neštítí. Downey je nepřekvapivě mnohem účinnější v o něco jemnější satiře na pětioscarového „umělce“, který je své práci tak oddán, že se z blonďatého Australana s nebesky modrýma očima nechal přepigmentovat na černocha. Opravdu černý raper Alpa Chino (vyslovujte dohromady) je tu spíš jenom proto, aby mohl usvědčovat rádoby černocha Downeyho, který nikdy nevystupuje z role, dokud nenamluví komentář na dvd, z pozérství. Takže z méně známého obsazení o něco víc vynikne sympaťák, který jediný četl scénář, Kevin Sandusky (hraje ho Jay Baruchel). Sám Stiller hraje to, co obvykle, poněkud jednodušší postavu, slábnoucí akční hvězdu, která se snaží dokázat, že má na víc, i když mu první pokus o Oscara v příběhu o mentálně retardovaném prosťáčkovi Jackovi nevyšel.

Mentálně retardovaným, nebo aspoň některým jejich zájmovým skupinám, se mimochodem film nelíbil, protože byl podle nich málo uctivý k jejich problému. Pokud by si ale někdo měl stěžovat, že je k němu Tropická bouře málo uctivá, pak by to měli být herci, agenti a vůbec celý Hollywood. Stillera prý námět napadl, když slyšel, jak si jeho kolegové děsně stěžují na to, jaké peklo si museli prožít ve výcvikovém táboře před natáčení válečného filmu. Scénář o pohodlnosti i povrchnosti filmového průmyslu pak napsal v týmu s dalším hercem Justin Therouxem a převážně televizním scénáristou Etanem Cohenem (to není ten Coen, co vyhrál Oscara za Tahle země není pro starý!). A obsadil do něj třeba i komika ze stáje Judda Apatowa (Bill Hader), zástupce britského mockumentárního humoru (Steve Coogan) nebo Matthew McConaugheyho, známého ze sterilních dobrodužných komedií.

Tropická bouře si utahuje z nabubřelých válečných spektáklů a zároveň je sama nabubřelým válečným spektáklem, se spoustou jednoduché, brutálně bombastické krvavé akce a výbušných efektů. Film o filmu ve filmu a parodie s komedií v jednom, tohle dílo nicméně vůbec nepřipomíná geniální sofistikovanou adaptaci-neadaptaci nezfilmovatelného Tristrama Shandyho (kde hrál právě Coogan), ale spíš pytel plný různých druhů rachejtlí, které Stiller s radostí odpaluje jednu za druhou. Pokud vás dostane Jack Black na absťáku chrlící oplzlosti s větší kadencí, než se dá vnímat, pak vás nemusí bavit vtipy, které zdržují aspoň mírným zamyšlením. Pokud se vám bude nejvíc líbit nevybíravá a často přesná satira z natáčení filmu, který má už po pěti dnech měsíční skluz, pak budete litovat, že do děje nevstoupil nějaký rozumný dramaturg, který by zabránil komediantům zacházet ve svých drsných vtípcích za hranici vašeho vkusu. Neustále překračování hranic slušného vkusu je samozřejmě Stillerovou zálibou, akorát přes ty hranice chodí oběma směry a něco vyjde jenom jako vulgární trapnost. A něco zase jako odvážný zlom tabu, ironické odhalení klišé a neuctivý výsměch různým povrchnostem, třeba obezřetnosti zacházet s rasovou otázkou dle představ o politické korektnosti.

Škoda, že scénáristi tak rychle opustí linii o střetu egocentrických zhýčkaných herců s realitou asijských drogových lordů, kteří jednu z hvězd zajmou, aniž by si herec všiml, že to není součást nového stylu natáčení. Tenhle příběh by mohl film udržet o něco déle pohromadě, třeba by pak tolik nepřipomínal sérii skečů. Nicméně i tak je Tropická bouře velká a šťavnatá zábava. Aspoň místy.

Tropic Thunder, USA 2008, 107 minut. Režie Ben Stiller, hrají Ben Stiller, Robert Downey Jr., Jack Black, Jay Baruchel, Brandon T. Jackson, Nick Nolte, Danny McBride, Steve Coogan, Tom Cruise, Matthew McConaughey, Bill Hader. Premiéra 18. 9. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Film: Vybíjená - Běž do toho na plný koule

Film: Vybíjená - Běž do toho na plný koule

14. 10. 2004, autor: admin

Fantastický ohňostroj vtipů od klasického "míčem do zubů" až po ty nejbizarnější (David Hasselhoff?!) srší z komedie, v níž Vince Vaugh a Ben Stiller hrají...vybíjenou.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jeden by si myslel, že aféra dieselgate, kterou odstartoval koncern Volkswagen, je už u konce. Os...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.