Tristram Shandy

22. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
Konečně si někdo troufl na román spisovatele přezdívaného „Jimi Hendrix 18. století“. Michael Winterbottom ukazuje, jak chytře a zábavně lze zfilmovat nezfilmovatelné.
Tristram Shandy

Tenhle film se v originále jmenuje A Cock and Bull Story, ale český distributor ho raději než Ptákovinu a bejkárnu střídměji inzeruje pod názvem Tristram Shandy. Teoreticky by to měla být volba v zájmu jasnosti, aspoň pro ty, které na střední bavila literatura, a proto si pamatují, že Tristram Shandy je hrdina stvořený anglickým romanopiscem Laurencem Sternem. Taková vzdělaná vzpomínka by byla nicméně poněkud zavádějící. Protože Tristram Shandy a Laurence Sterne tady nejsou jediná důležitá jména. Ještě tu je Michael Winterbottom.

Výtvory tohoto britského režiséra jsou tak rozmanitě zajímavé, až vyvolávají lítost nad tím,  že je čeští distributoři většinou ignorují, a vděčnost nad tím, že se pravidelně objevují aspoň na karlovarskému festivalu. Winterbottom, zdá se, dokáže (a chce) natočit všechno – svědectví z válečné Jugoslávie (Vítejte v Sarajevu), pseudodokument o manchesterské hudební scéně v 80. letech (Nonstop párty), příběh afghánských uprchlíků (Na tomto světě), umělecké porno (9 písní), sci-fi romanci (Kód 46) nebo výpovědi tří Britů neprávem uvězněných v rámci boje proti terorismu (Cesta na Guantánamo).

Jak v takovém záběru poznat Winterbottomův rukopis? Hledejte některou z těchto indicií: provokace, angažovanost, ironie, paradokumentární forma. Když k tomu přidáte Sternovu pověst Jimi Hendrixe 18. století, autora postmoderního románu napsaného ještě před tím, než vůbec vznikla modernita, pak si teprve můžete přestavovat, co se pod prostým jménem filmu skrývá.

Sternova kniha Životy a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho čítá 540 stran, během kterých se titulní hrdina sotva stačí narodit a trochu poporůst, protože z příběhu svého života neustále odbíhá k historkám o jiných. Něco takové bylo samozřejmě zařazeno do kategorie „nefilmovatelný román“, ale všichni dobře víme (nejen díky Parfému), že žádná taková nálepka režiséry nezastaví. Winterbottom na to šel vychytrale. Odkoukal metodu z Adaptace a Francouzovy milenky. A místo klasické adaptace těžkého textu natočil jenom kousek románu a k tomu zábavně posměšný pseudodokument o jeho filmování.

Trochu to připomíná Truffautovu Americkou noc, když přidáte na ironii a neuctivosti, s jakou je odhalován namyšlený filmový svět, kde všichni v rozhovorech možná vyprávějí o smyslu svého umění, noviny ale víc zajímá, s kým kdo spí, a herce, kdo umí líp napodobovat Al Pacina. Ve filmu si můžete odškrtávat britskou hereckou elitu – Stephen Fry, Shirley Henderson, Greg Wise, Jeremy Northam, Kelly Macdonald, Naomi Harris, zabloudila mezi ně i Gillian Anderson… V popředí jako červená linie září Steve Coogan a Rob Brydon v rolích Stevea Coogana a Roba Brydona a jejich souboj, kdo má větší ego.

Dobře, že do téhle nezfilmovatelné knihy se pustil zrovna Winterbottom. Jinak než drzý proud historek z rádoby uměleckého, nejistého a přecitlivělého světa, ukazující, jak divoce a nevypočitatelně unikavý život je, by snad ani natočit nešla.


A Cock and Bull Story, UK 2005, 94 minut. Režie Micheal Winterbottom, hrají Steve Coogan, Rob Brydon, Stephen Fry, Shirley Henderson, Greg Wise, Jeremy Northam, Kelly Macdonald, Naomi Harris, Gillian Anderson. Premiéra 12. 12. 2006.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Život pod vodou

Život pod vodou

17. 03. 2005, autor: admin

Láskyplná podmořská komedie nezařaditelného Wese Andersona, ve které se řeší všechno od značkových tenisek po krizi středního věku a kde skvrnití žraloci symbolizují... co vlastně?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.