Tři největší vymývači mozků

23. 09. 2015, autor: Roman Dubský
Řeč je dokonalý prostředek komunikace, který je ovšem mnohdy lidstvem zneužit k ovládání a manipulaci lidského myšlení a úvah.
Tři největší vymývači mozků

Mezi největší řečníky patří bezesporu Adolf Hitler, Fidel Castro ale i Miloš Jakeš, pokud bychom se měli podívat do našich končin a historie zcela nedávné. Nicméně tím nejznámějším vymývačem mozků moderní doby byl beze sporu Adolf Hitler.

Říšský kancléř si svým řečnickým uměním podmanil davy lidí. Vše to začalo nejistými začátky v podobě tichého mumlání v hospodách. Postupně si však začal projevy cvičit před zrcadlem a naučil se perfektně ovládat mimiku a gesta. Dokázal zaujmout a jeho útok na city a emoce lidí zmanipuloval celé masy. Vtloukal lidem do hlavy naděje, jak by mělo Německo fungovat a také jak němečtí občané musí zapomenout na konflikty mezi sebou a být jednotní v lásce k Německu.

Mezi Hitlerův nejznámější citát patří: Když budete mluvit k davu rozumovými argumenty, zatleská vám jenom pár intelektuálů. Znám byl i svými projevy proti Židům: Židy musíme vyhubit, protože potahují drátky, jinak nám nic nepomůže! Dnes věřím, že jednám v souladu s vůlí všemocného Stvořitele: tím, že se bráním proti Židovi, bojuji za dílo Pána. Chtěli byste se dozvědět více o diktátorovi, který "neměl ve své době konkurenci?" Sledujte od dubna seriál Vzestup nacistické strany na televizní stanici Spektrum.

Je tady ale také jiný "rekordman," a to doslova. Nepřekonatelný rekordman v mluvených projevech je komunistický diktátor Fidel Castro. Svým 4,5hodinovým řečněním se v roce 1960 zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Později, v roce 1986 sám sebe překonal a hovořil neskutečných 7 hodin a 10 minut.

Ve svých projevech sliboval všechno možné od dodržování lidských práv přes umírněnou politiku. Lid však postupem času zklamal paradoxně hrubým porušováním lidských práv, přísnou cenzurou tisku, špatnou ekonomickou politikou a především zákazem cestování. „Nevadí, že mě odsoudíte, historie mě ospravedlní. Revoluce není růžový chodníček. Revoluce je boj na smrt mezi budoucností a minulostí,“ říkal Castro.

Jeho projev o Haničce-Písničce se stal legendárním... Jde o generálního tajemníka Ústředního výboru KSČ Miloše Jakeše, který proslul svým řečněním. Možná ale trochu jinak, než sám zamýšlel. Jeho úsměvné a nelogicky sestavené věty „trhaly“ uši nejednomu učiteli češtiny, například tyto: My s tím souhlasíme, s tím lidem. Největší jeho perlou však byla záměna slova brojler za bojler: Přišel jsem k jedné paní, byla to úřednice a její muž dělal v družstvu. Měli tam bojlery, asi deset tisíc a k tomu sedm prasat.

Poslední z nejlepších výroků byl tento: Ti umělci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy, prostě jako berou oni. Dostávám jednou ročně výpis... seznam těch umělců, kteří berou nad těch 100 tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno... ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další ne 600, milión, dva milióny berou. Jandové a jiní každý rok. Záznamy, kde se Jakeš takto vyjádřil, chtěli komunisté zabavit, ale nepodařilo se to a na rádiu Svobodná Evropa si mohl vtipné hlášky poslechnout kdekdo.

foto: Miloš Jakeš a Fidel Castro: profimedia, Adolf Hitler: Vzestup nacistické říše, Spektrum

VYBÍRÁME
Kdo fotí fotografy?

Kdo fotí fotografy?

06. 04. 2010, autor: Matěj Kučera

Strhující momentky z fotbalových utkání, 10 reportážních „Best of" uplynulého měsíce, fotky holek na módních molech. Tohle všechno dělají fotografové. Kdo však fotí je? Podívejte se na záběry vyfocených fotografů!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.