Transformers

16. 08. 2007, autor: prochlapa.cz
Nejlepší způsob jak zachránit svět a sbalit krásnou spolužačku je koupit si auto, které je kromě toho i hodný a silný robot. Michael Bay se vrací ve formě s oblíbenými hračkami a jejich zábavnou válkou.
Transformers
Kdo by mohl líp natočit bezduchou nadupanou zábavu, v níž se mlátí hodní a zlí autoroboti, než Michael Bay? Král efektních popcornů si po směšně pochybném Ostrovu napravuje reputaci filmem, v němž v bombastickém reklamním stylu oživil populární hračky 80. let. A zahrál si s nimi na válku a pozval nás, abychom se dívali, a pár lidských statistů, aby si v tom zahráli.

Tím nejhezčím je Josh Duhamel jako velitel armádní jednotky (samozřejmě americké), která má první tu čest se stroji s vlastním mozkem. Nejvýraznější roli ale dostal Shia LaBeouf, nová hvězdička, jehož dospívající vizáž spadá do kategorie kluk od vedle. Kluk, který si sám s transformery přestal hrát nedávno a teď prosí otce o jinou hračku, vlastní auto. Jeho příběh ale není důležitý, stejně do něj patří už jenom toužení do spolužačce s tělem supermodelky, zabíraným kameramanem, kterému nejspíš řekli, že točí pro Playboy. Příběh války Autobotů a Decepticonů o jejich prajiskru a životní filozofii (zabít lidi nebo nezabít lidi?) ale vlastně taky není důležitý. Tohle je Michael Bay. Jakýkoliv příběh je jenom výmluva pro souboje, výbuchy a ničení měst, tajných center tajných vládních organizací a tatínkovy zahrádky.

Takže jde o akci v tempu stroboskopu jako přílohu k popcornu a ta chutná dostatečně - díky pokroku v odvětví speciálních efektů, kvůli kterému taky v těch 80. letech o robo-autíčkách film a seriál jenom naanimovali. Steven Spielberg sice může být pod tímhle kouskem podepsaný jako producent, souboje obr robotů ale nejsou žádná Válka světů. V Bayově vesmíru se i v zemi na pokraji armagedonu balí holky a pronáší vtipy. I rodiče umí být se svou obavou o nástrahy dospívání zábavní i agenti FBI jsou vtipní, zvlášť když je hraje John Turturro.

Vtipy ale střídají patetické fráze. Transnformeři, přes své dokonalé bojové umění pořád roztomilé hračky, se prý anglicky učili podle internetu (včetně toho, co zamrzl na pólu už ve 20. letech) a asi nejvíc sjížděli proslovy amerických prezidentů a starší Bayovy filmy, protože právě oni tu pronášejí ty nejpitomější fráze. Když je podpoří i podobně nesnesitelně monumentální a hlasitá hudba, aby si Evropan zacpal tím popcornem uši.

Tenhle v mnoha směrem typický prázdný blockbuster aspoň není tak záškodně fašistický jako třeba druzí Mizerové bez výčitek ničící ubohé kubánské dělníky. Sam (Shia) je teenager, sice trochu přidrzlý, ale do politiky se zatím moc neplete, až na to, že odmítá uznat autoritu Turturrovy FBI komické figurky). I když záběry z pouštní operace chrabrých amerických vojáků si někdo politicky vykládat může, stejně jako obraz prezidenta, který místo řešení další celosvětové krize požaduje koláčky. Transformes jsou tak v zásadě dlouhou, příjemně neškodnou zábavou pro rozměry multiplexu. Pokud se ovšem slovo neškodný dá s bezmyšlenkovitým akčním Hollywoodem vůbec spojovat.

Transformers, USA 2007, 144 minut. Režie Michael Bay, hrají Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Jon Voight, John Turturro, Tyrese Gibson. Premiéra 16. 8. 2007.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Kauza CIA

Kauza CIA

02. 11. 2007, autor: admin

Matta Damona požírají lži a nejistoty špiónského života a Roberta De Nira požírají nenaplněné ambice vyprávět temnou story o zrodu CIA jako intelektuální variaci Kmotra.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jeden by si myslel, že aféra dieselgate, kterou odstartoval koncern Volkswagen, je už u konce. Os...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.