Terkel má problém

15. 05. 2007, autor: prochlapa.cz
Terkel má problém, jeho kámoš má železnou tyč, jeho učitel vačici a ďábelský plán, jeho sestra propíchané oči vidličkou a Dánové mají svojí verzi South Parku. Stejně drsnou, vulgární a vtipnou.
Terkel má problém

Terkel je dvanáctiletý dánský školák a jeho problém spočívá v tom, že ho spolužáci šikanujou. Z takového námětu by se dalo natočit pěkné temné drama o krutostech dospívání, režisér Stefan Fjeldmark to ale pojal jinak a i když je Dán, neřeší Terkelovi problémy v syrovém stylu manifestu Dogma, ale jako počítačový animák. Ve kterém se Terkel brání tak, že začne šikanovat taky, řekne obézní spolužačce Doris, že je tlustá kráva a ona pak vyskočí z okna a krvavě se rozplácne na školním dvoře. Její bratr na to směrem k Terkelovi poznamená: Máš u mě pivo!

Ne, tři roky starý hit dánských kin vážně není pohádka pro děti, jak obvykle animované filmy bývají, a proto je přístupný až od patnácti, i když reklamní hláška o filmu, který musíte vidět dřív, než vám ho doma zakážou, může přitahovat i Terkelovu věkovou skupinu. Drsný příběh filmu pochází od baviče Anderse Matthensena, ten je ale populární jenom v Dánsku, takže všude jinde se Terkel přirovnává k South Parku. Komukoliv, kdo tenhle seriál zná, by vlastně takhle informace měla stačit k tomu, aby si představil, jaký Terkel je, a rozhodl se, jestli ho chce vidět.

A tím by mohla recenze skončit. Ale třeba tohle budou číst i ty, kteří South Park neznají a ty se sluší upozornit, že animák, v němž se mlátí děti, aniž by to někomu vadilo, vypichují se jim oči vidličkou, aniž by si toho někdo všiml, a refrén milostné písničky se skládá z vět, které nejdou publikovat ani na internetu, je v podstatě satira vystihující muka puberty, stavu, kdy všichni dospělí vypadají jako úchylní ignoranti. Hodně černá a hodně drsná satira. A taky docela hodně zábavná.

Taky se v ní zpívá, v různých stylech, kromě onoho zábavně sprostého love songu zaujme taky vynalézavě přeložený Terkelův rap. V kinech by se sice mělo někde najít i pár titulkovaných verzí, tentokrát ale dabing, který proti sobě postavil Vojtu Kotka a Marka Ebena, stojí za to. Animace už je trochu horší, ostatně Terkel zrovna moc dánských korun nestál, ale ve filmu je o dost víc podivnějších věcí, než aby jednoduchý vzhled neproporčních postaviček rozptyloval. Podstatnější disproporce se dají vyčítat příběhu, který začíná dost táhle (a slušně), a díky tomu, že se jednu písničku věnuje nepodstatné postavě vypravěče. A končí, aniž by dokázal uspokojivě svázat všechny záhady Terkelova hrůzostrašného případu. Teda, opravdovým koncem jsou vlastně, stejně jako u Pixarovských filmů, pokažené záběry vložené do závěrečných titulků.

Terkel je sebevědomě provokativní, drsné a naprosto nekorektní dílko, což dává najevo až s příliš velkým nadšením. Ale i ti, kteří si chtějí takovou zábavu ospravedlnit, v něm něco najdou. Těm, kteří takovou šosáckou potřebu necítí, pak bude 75 minut připadat málo.

Terkel in Trouble, Dánsko 2004, 75 minut. Režie Stefan Fjeldmark, mluví Vojta Kotek, Filip Švarc, Marek Eben, Zdeněk Izer, Roman Říčař, Michal Kozelka, Jan Maxián, Athina Langovská. Premiéra 17. 5. 2007.

foto: Falcon

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Team America: Světovej policajt

Team America: Světovej policajt

03. 02. 2005, autor: admin

Loutkový masakr hollywoodských trháků, Bushovy zahraniční politiky a liberálně smýšlejících herců v režii autorů South Parku.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.