Temný rytíř

15. 08. 2008, autor: prochlapa.cz
Batman začíná byl jen nádech před představením, které Christopher Nolan připravil pro příchod Jokera v nejtemnějším blockbusteru o několika šílených hrdinech a rozkladu společnosti.
Temný rytíř
Pokračování Nolanovy verze Batmana se stalo nejočekávanějším filmem roku, zvlášť u nás, kde startoval až o dva týdny později než v Americe. Za tu dobu se k jeho jménu přilepila pověst hitu, díky všem nadšeným reakcím, díky hlasování na imdb, kde Temný rytíř na pár týdnů sebral Kmotrovi a Vykoupení z věznice Shawshank jejich stálá místa nejlepších filmů vůbec, díky závratné sumě dolarů, kterou doma vydělal, navíc dost rychle k prolomení několika rekordů.

O možná největší propagandu filmu se ale nechtěně postaral jeden z jeho herců, Heath Ledger, když půl roku před premiérou nešťastně zemřel a roli v Rytíři nám tu zanechal jako svou poslední dokončenou. Protože šlo zrovna o roli Jokera, maniakálně geniálního agenta chaosu a zmaru, který žije podle hesla „co tě nezabije, po tom zešílíš“, inspirovala Ledgerova smrt vznik několika morbidních „městských legend“ o tom, jak part narušeného sociopata herce rozežral zaživa jako Jokerova líčidla. Ledgerův výkon nicméně žádné takové podobné atraktivní nesmysly neopravňuje a ani nepotřebuje. Hype, který se kolem něj vytvořil, je oprávněný, protože dokonce ani tak vyšponovaná očekávání nedokáže zklamat. Jeho Joker JE fascinující kreace, malý ďábelský klaun, který dokáže mrazivě děsit, stejně jako mrazivě bavit svou stále trochu komiksovou absurdností v nekomiksovém světě nového Batmana, v němž se zjevil bez vysvětlení jako ztělesnění jeho noční můry. Ledger nejslavnějšího Batmanova protivníka ožívá úplně jinak, než jak to před skoro dvaceti lety slavně a s pompou dokázal Jack Nicholson.

V Nolanově sáze ovšem vypadá všechno jinak než ve stylizovaných verzích Tima Burtona či Joela Schumachera. Joker je fascinující role nejen herecky, protože je duší celého filmu, tím, kdo provokuje Batmana, jeho pravidla i jeho myšlenky, a ztemňuje celý film do stínů u letního blockbusteru nevídaných. Temný rytíř se pořád pohybuje v omezených limitech mainstreamového trháku, ale zkušeně a s bravurou. Pod veškerou strhující, rychlou, technicky dokonalou akci vsouvá úvahy o velkých tématech dneška, až se z něj může stává i určitá freska stavu společnosti, v níž všechny výbuchy nejsou jenom popcornovou zábavou. Velké a omílané téma prvního Nolanova Batmana, strach, se tady stalo jenom jednou z nitek v odvážně komplikovaném vyprávění. I pro tuto ambici Temný rytíř zabírá 152 minut. Nolan se tentokrát pustil do rozmáchlého vyprávění, kde nejde jenom o maskovaného hrdinu a jeho souboj o víru v lidi a zásady s nihilistou Jokerem. Velký prostor zbyl i na jediného slušného policajta ve městě Jima Gordona (Gary Oldman) i na jednoho z mála slušných a statečných politiků ve městě, „bílého rytíře“ Harvey Denta (Aaron Eckhart). Jeho dramatický osud ukazuje, jak stravující je čelit rozkladu, kriminalitě a strachu. I Dent se stane obětí Jokerova šílenství, ne nadarmo zrovna on pronáší další z klíčových hlášek „Buď zemřeš jako hrdina, nebo budeš žít dlouho na to, aby se z tebe stal padouch“. A ne nadarmo si pořád hází mincí, která má hlavu (a tvář) z obou stran.

Tahle letní zábava je temná a majestátní jako její hudební i vizuální stránka. Nolan už v Batman začíná ukázal, jakým způsobem se rozhodl resuscitovat netopýřího hrdinu a thrillerovým realismem startuje všechno i tady, scénou dokonalého vyloupení banky, v níž si zločinci v klaunských maskách navzájem nedobrovolně hrají na deset malých černoušků, až zbude jediný klaun. Joker kecá o tom, že jenom chaos má dneska cenu, sám je ale dokonalým stratégem. A Nolan sice celý příběh vypráví z neosobního nadhledu, ale důmyslnost svých vyprávěcích plánů, odhalovaných postupně a efektně, zapadajících do sebe přesně v tom okamžiku, kdy je čas, a ne dřív, si půjčil od Jokera. A stejně jako si Joker sadisticky libuje ve vystavování svých protivníků těžkým morálním dilematům, které se nedají vyřešit bez ztrát a kompromisů, i Nolan k podobným nelehkým úvahám vybízí své diváky, i když on jim pořád nabízí i šanci uniknout, protože přece jenom pořád režíruje hollywoodský film.

Strach a panika, kterou kolem sebe Joker s upřímně zvrácenou radostí šíří v mrakodrapovém velkoměstě, i jeho hravá domácí videa s unesenými budoucími oběťmi, připomínají medializované praktiky dnešních teroristů. Temný rytíř je tak nepochybně další ukázkou, jak se traumata z 11. září a americká odpověď na ně zpracovávají do popkultury. Právě v téhle rovině vyznívá Rytíř nejtemněji, zároveň je v tomto ohledu ale taky nejvíc protichůdný. Jedinou postavou schopnou bojovat proti Jokerovi a vytrvat zůstává nakonec jenom Batman, díky tomu, že on sám je taky svým způsobem maniak, skrytý pod maskou, která mu umožňuje žít mimo společnost a porušovat v zájmu většího dobra její zákony jako třeba právo na soukromí. Obyčejní lidé dlouho nedokážou být víc než zbabělí a křehcí, i když Nolan i tady dobře využívá diváckých očekávání poučených předchozími překvapeními.

Waynovy naděje na normální život po boku dětské lásky Rachel (narozdíl od Mumie, tady výměna hereček filmu prospěla, za Katie Holmes přišla charismatičtější, přesvědčivější a herecky schopnější Maggie Gyllenhaal) se rozpustí spolu s půlkou Dentovy tváře. A pak zbývá jen poslouchat věrného sluhu Alfreda a jeho slova o výdrži za cenu ztrát, slova, která pokud Temný rytíř chce být paralelou vyrovnávající se s věkem „války proti terorismu“, znějí dost kontroverzně. Poslední ze závěrů patřící Gordonově ódě na jinak problematizovaného a pochybujícího Batmana pak zase zní nemístně pateticky.

I přes konec, na atmosféru filmu vlastně docela šťastný, i přes všechen ten ironický humor, nový Batman je podobně jako dvojka od Burtona vážnější, než se na první pohled zdá, a zanechává po sobě chuť smutku. Hrdinové ztratili svou hrdinnost a byli definitivně vykázáni do ilegality outsidera. A Heath Ledger už nikdy nic nenatočí. A bez něj, a tím i bez Jokera, to bude mít Nolan moc těžké, aby do Gothamu dostal tolik fascinující a znepokojivé temnoty jako teď.

The Dark Knight, USA 2008, 152 minut. Režie: Christopher Nolan, hrají Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Gary Oldman, Maggie Gyllenhaal, Michael Caine, Morgan Freeman, Monique Gabriela Curnen, Eric Roberts. Premiéra 7. 8. 2008.

foto: Warner Bros.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Batman v Lamborghini

Batman v Lamborghini

17. 06. 2005, autor: admin

Murciélago Roadster si zahraje jednu z hlavních rolí v dalším pokračování filmového Batmana.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
11. 08. 2018, Uživatel: chenjinbei
Reagovat

jordan 13 timberland boots [url=http://www.nikestore.org.uk][b]nike uk[/b][/url] http://www.givenchyhandbags.us.com 20188.11chenjinbei


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Kia odhalila první skicu svého nového crossoveru řady Ceed.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.