Tajní šmoulové: Zombie i pohrdání ženami

07. 08. 2011, autor: Robert Kitzler
Že šmoulové na prochlapa.cz nepatří? Ale patří! Věděli jste třeba, že právě šmoulové odstartovali vlnu zombie filmů, potkalo je vybombardování a že Šmoulinka je pěkná flundra? No vidíte!
Tajní šmoulové: Zombie i pohrdání ženami

Jestli jste jako já prožili dětství v 80. letech, byli pro vás šmoulové jedna z mála zápaďáckých vymožeností. A možná, že stejně jako já vzpomínáte na tyhle modré postavičky s láskou i přesto, že se nám je snažila znechutit místní hudební „elita“ vypouštěním nesnesitelných disko šmoulích hitů. Svět modrých skřítků vytvořil belgický kreslíř Peyo již v roce 1958. Za jejich více než půl století starou historii se tak nastřádalo více než dost podivuhodných informací... Přinášíme vám ty nejzajímavější:

smoulove_01Šmoulové odstartovali zombie žánr - Již v roce 1963, tedy 5 let před kultovním filmem  George Romera Noc oživlých mrtvol, uvedl Peyo příběh „Černí šmoulové“. V USA se z nich ve snaze o politickou korektnost stali šmoulové fialoví, podstata zápletky zůstala stejná. Jeden ze šmoulů byl bodnut hmyzem roznášejícím virové onemocnění, které své oběti přeměnilo v naštvané, černé (nebo fialové) kreatury, které pokřikovaly nesrozumitelná slova a snažily se kousnout jiné šmouly Je nutné uznat, že „pacient nula“ byl o něco inteligentnější než prostý zombie. Dokázal se vydávat za normálního modrého šmoulu, vniknul do vesnice a začal ve velkém šířit svou ohavnou infekci. Taťka šmoula byl posledním z přeživších a už to vypadalo, že stihl umíchat protilék, když kousli i jeho... Naštěstí se lektvar převrhl do ohně a způsobil výbuch, jenž celou vesnici uzdravil a vrátil vše do normálu. Uf!

 

Šmoulí vesnice byla vyhlazena náletem

Většina lidí jistě souhlasí s tím, že válečné zločiny a genocida jsou špatné, áno. Asi pro těch pár necitů, kteří si to nemyslí, udělal UNICEF sérii videí, zaměřených proti genocidě. Jejich obsah byl tak trochu šokující. Šmoulí vesnice se totiž stala cílem náletu, jenž vrátil životní úroveň několika málo přeživších do doby kamenné (přiznejme si to, nedalo to asi takovou práci). O efektivitě předaného poselství můžeme vést rozsáhlé debaty, tvůrcům se ovšem nedá upřít odvaha. Záběry malého Šmoulíčka, obklopeného mrtvými dospělými, včetně zkroucené mrtvoly Šmoulinky, patří jistě k těm nejbrutálnějším v dějinách kresleného filmu. Nevíme, jestli se z nás po zhlédnutí tohoto skvostu stali větší pacifisté, ale rozhodně chce vidět další mrtvé šmouly!

Šmoulové jsou modří. Facebook taky. Potřebujete ještě nějaký důvod? Staňte se fanoušky prochlapa.cz na facebooku!

smoulove_02Jedovatí šmoulové - V Česku proběhl boom šmoulů až v průběhu 80. let, ve Velké Británii se rozlézali po dětských pokojích již o dekádu dříve. Byli dokonce tak populární, že síť čerpacích stanic National Garage Petrol dávala k natankování nádrže jako pozornost jejich figurky a firemní heslo znělo „obsluha se šmoulou“. Akce se z marketingového hlediska vyvedla na výbornou a brzy docházely figurky, proto nechali vyrobit novou várku - a kvůli snížení nákladů výrobu objednali v Hong Kongu. Tam ovšem tehdy téměř neexistovaly žádné kvalitativní standardy pro výrobu hraček, včetně těch regulujících obsah olova v jejich barvách. Britští rodiče tak vyvolali přímo hysterii z toho, že se jejich děti otráví při ocucávání šmoulího čepce. Žádné úmrtí ovšem nebylo zaznamenáno.

Modré hovínkoDen by se měl začít s miskou zdravých cereálií. Pokud se jmenují Smufberry Crunch (něco jako Šmoulo-borůvkové křupinky), čekali byste, že budou trochu do modra. Tak tomu skutečně bylo, jen se to trochu přehnalo s barvivy. Lidské tělo je totiž mělo obtíže zpracovat a matky pak s křikem zjišťovaly, že jejich děti vypouštějí do nočníků či záchodů cosi modrého. Výrobek byl proto stažen z trhu a nahrazen nezávadným. Domníváme se, že je to velká škoda. Dokážete si představit větší šmoulí zážitek než právě tohle? Vsadíme se, že když si jdou šmoulové ulevit do lesa, je to taky „rapsodie v modré“.

smoulove_05Autor komiksu nenáviděl postavu Šmoulinky - Duchovní otec šmoulů, kreslíř Peyo, nebyl zrovna velkým fandou boje za ženská práva. Proč by jinak dal do série jen jednu dospělou zástupkyni něžného pohlaví? Ve starých vydáních komiksů byla navíc Šmoulinka povrchní potížistka, která zneužívala šmouly k dosáhnutí svých pochybných cílů. Kreslené televizní pohádky ji už vykreslily v lepším světle, ale Peyo i zde dohlížel nad scénářem, takže se nejedná o žádný zásadní zlom. Jednou popsal její chování těmito slovy: „Svádí šmouly a využívá spíše lsti než síly. Nedokáže vyprávět vtip. Pořád něco mele, ale jsou to jenom povrchní řeči. Je neustálým zdrojem potíží, ale vždy je dokáže shodit na někoho jiného.“ Hezké, ne? Pokud vás tedy někdy napadlo, že situace, kdy je ve vesničce nespočet šmoulů a jenom jedna ženská postava (na Sašetku nešahejte, ta je ještě dítě, chlíváci!) nasvědčuje tomu, že je Šmoulinka tak trochu lehčích mravů, máte nepochybně pravdu.

Šmoulové vznikli na základě komiksu. Kdy bude zfilmován náš komiks Děda a děda?

VYBÍRÁME
Úchylní Japonci: Koláčky na zvětšení prsou

Úchylní Japonci: Koláčky na zvětšení prsou

17. 06. 2011, autor: Matěj Kučera

Co si myslet o národu, který dokáže vyprodukovat koláčky, po nichž se zvětšují prsa, tabletky odstraňující zápach ze stolice nebo videohru založenou na močení? Šílenci, úchylové, geniové? No prostě Japonci!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Kde jinde poprvé vyzkoušet inovovaný plug-in hybrid, než v „zeleně“ smýšlejícím zemi? Vyrazili js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.