Tahle země není pro starý

26. 02. 2008, autor: prochlapa.cz
Čerstvý oscarový vítěz nabízí mrazivý zabijácký thriller i smutnou meditaci nad osudem a nepochopitelným zlem. Bratři Coenové se totiž vrací ke své nejlepší formě.
Tahle země není pro starý
Český distributor to tentokrát naplánoval přesně. V neděli noci/pondělí ráno získala Tahle země není pro starý čtyři Oscary a ve čtvrtek už můžete sami posoudit proč. Fanoušci tvůrčího dua bratrů Coenů by ani nepotřebovali všechen ten humbuk kolem favorita sezóny, stačilo by říct, že po třech letech se jejich oblíbenci vrací ke svému nejlepšímu stylu. A že se teda o ně nemusíme bát, že se zaprodali hollywoodskému mainstreamu, jak naznačovala (ještě aspoň hodně vtipná) Nesnesitelná krutost a (hodně nesourodý) remake Lupiči staré dámy.

Tuhle elegii za vytracenými časy a jejich slušností a lidskostí vypráví unavený pozorovatel Ed Tom Bell, místní šerif, který podobně jako těhotná strážkyně zákona ve Fargu sleduje a nechápe počínání nelítostných zabijáků a spouště, která po nich zůstává. Jeho protipólem je Anton, který se směje jako mírně mentálně postižený, až s dětinskou silou věří smyslu náhody, ale se svou jateční pistolí umí zabíjet a vyrážet zámky líp než kdokoliv. Ne nadarmo se příjmením jmenuje Chigurh.

Jakási fatalistická odevzdanost osudu, který určuje, kam za 22 let doputuje jediná mince, a který nikoho nikdy nenechá zbavit se svých břemen, prostupuje i postavou chudého vietnamského veterána Llewyna (příběh se odehrává v roce 1980, proto má Javier Bardem v roli Chigurha ten proslulý hrozný účes). Llewyn jednoho dne v poušti Nového Mexika natrefí na místo, kde se odehrála přestřelka drogových překupníků. Když nedaleko najde kufřík s dvěma miliony dolarů, vezme si ho, i když ví, že peníze někdo bude hledat. A v noci se na místo navíc ještě vrátí, i když mu je jasné, že dělá blbost, takže se svou mladou ženou se loučí: „Řekni mý matce, že ji mám rád.“ – „Tvoje matka je mrtvá.“ – „Tak jí to řeknu sám.“

Jednoduchý příběh o tom, jak Llewyn utíká, Anton ho neúprosně sleduje a šerif za nimi přihlíží, Coeni vzali ze stroze úderného útlého románu Cormaca McCarthyho, obohatili ho o svůj nenápadný černý humor a efektivně zhustili filozofující rámcující monolog. Tahle země není pro starý by bavila už jenom jako skvělý thriller, napínavý a brutální, ale kdyby byla jenom tím, pak by samozřejmě kritiky a poroty tolik nepoblouznila. Jenže četné násilí doprovází melancholie a prázdnota, kterou Chigurh kolem šíří jako přízrak zla a destrukce.

Pustou zimu z Farga vystřídala prašná vyprahlá krajina, aby v dlouhých záběrech stejně nezaujatě dotvářela kulisu k dramatu pomalého lidského zániku.

Z hereckého obsazení všechny ty ceny včetně čerstvého Oscara nejvíc vyzdvihly Javiera Bardema, který přesně využil nejzajímavější roli Antona. Ale taky je tu Tommy Lee Jones, který podává svého šerifa s takovou dojemnou tichou důstojností a jeho smutný úžas nad špínou téhle země nastavuje tón celého filmu, který se odehrává skoro bez hudby, v osaměle pomalém ale neúprosném tempu.

No Country for Old Men, USA 2007, 122 minut. Režie Joel a Ethan Coenovi, hrají Josh Brolin, Javier Bardem, Tommy Lee Jones, Kelly Macdonald, Woody Harrelson, Garret Dillahunt, Tess Harper. Premiéra 28. 2. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Peugeot Quark má čtyři kola, ale auto to není

Peugeot Quark má čtyři kola, ale auto to není

05. 10. 2004, autor: admin

Čtyři motory, 400 Nm a místo startovacího klíčku rovnou celý počítač. Bude takhle vypadat městská doprava v roce 2030?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Hyundai i30 N Project C je lehčí a nižší verzí modelu i30 N. Premiéra proběhne v září na IAA 2019...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.