Sweeney Todd

29. 01. 2008, autor: prochlapa.cz
...aneb Ďábelský holič z Fleet Street. Vraždící psychopatický holič Johnny Depp a zamilovaná pekařka nechutně výjimečných bochánků Helena Bonham Carter hrají a zpívají pro Tima Burtona v zábavně morbidním muzikálu sezóny.
Sweeney Todd
Tim Burton je proslulý svou zálibou v poněkud temnějších, obskurnějších a bizarnějších prostředích, do nichž se tak dobře hodí obskurní, netradiční, temní hrdinové, znetvoření nedostatkem uznání, lásky, společnosti nebo přemírou osamělosti či zloby. Muzikál Stephena Sondheima o Sweeney Toddovi se tak pro takového originálního režiséra hodí přímo dokonale, protože to je asi ten nejmorbidnější a nekrvavější kousek, který se kdy hrál na Broadwayi. Sweeney Todd je totiž holič s doslova vražednými schopnostmi. Své stříbrné břitvy ovládá dokonale. Ale bohužel on sám je zase dokonale ovládán myšlenkou na pomstu muži, který ze šťastného lazebníka, manžela a otce Benjamina Barkera udělal posedlého a věčně rozcuchaného Sweeenyho Todda. Kdyby hrdina četl Hraběte Monte Christa, možná by dřív pochopil, že pomsta stravuje zevnitř s větším žárem, než pod jakým paní Lovettová vyrábí své proslulé masové bochánky.

Výroba těchto zvláštních pochutin tvoří druhou morbidní, dokonce kanibalistickou zápletku, která na scénu přivádí další zábavné extremity a taky nabízí skvělý prostor Heleně Bonham Carter, Burtonově filmové i životní partnerce posledních let. Její paní Lovettová, která do té doby, než vymyslí, jak se vtipně zbavit přebytečných těl Toddových zákazníků, vyrábí nejhorší koláčky v Londýně, v sobě mísí cynický pragmatismus a oddaný cit, který ji pobízí k novým plánům na šťastnou budoucnost a ty tvoří jednu z nejlepších a nejemotivnějších scén filmu. Aby se takového štěstí dočkala, to by musela ovšem hrát v jiném muzikálu.

Sweeney Todd i přes vražedný závěr, jemuž se v počtu mrtvol vyrovnají jenom Shakespearovy tragédie, ale není tak depresivní ani strašidelný, jak by se mohlo zdát. Množství krve, které tu Johnny Depp v titulní a na Oscara nominované roli prolije, by filmu zajistilo kategorii nepřístupného hororu, kdyby ta krev nebyla tak zářivě, nekrvavě červená. A kdyby muzikál postrádal jemnou nadsázku černého humoru a výraznou stylizaci. Jenže právě díky tomu, že za filmem stojí Tim Burton, Sweeney Todd představuje vizuální hostinu svérázného výtvarného citu. V černobílých kulisách špinavého viktoriánského Londýna, i když na začátku příliš počítačových, je pak taková nepřirozená červeň jasná proto, aby bila do očí.

Návštěva u pana Todda někdy připomíná zábavně strašidelnou jízdu v muzeu hrůz London Dungeon, s bonusovým soundtrackem. Kolekce pozoruhodných balad sice postrádá silné jasné zapamatovatelné hity (možná až na song Johanna), ale zato nabízí dost příležitostí k duetům, a tím ke konfrontaci postav zpívajících stejná slova s jiným významem. Tím se pak do příběhu dostává i jistá psychologická hloubka, sice omezená muzikálovým žánrem, nicméně takový zájem o postavy už v London Dungeon ani za těch 15 liber vstupného nenajdete. A Depp hraje svého Sweeneyho jako nenávistného muže, kterého osobní neštěstí změnilo v psychopata.

A když už jsme u zpívání, vesměs mají všichni až příliš jemné a vysoké hlasy, nutno ale podotknout, že Burtonovu oblíbenci Deppovi jde zpěv překvapivě dobře. O tom, že jde dobře Heleně Bonham Carter víme už od Mrtvé nevěsty. Alan Rickman už tak skvěle nezní, ale zaslouží si aspoň uznání za odvahu. A Tim Burton taky. Sweeney Todd možná není taková senzace, jak slibuje jeho pověst miláčka kritiků, ale dostatečně potvrzuje režisérovy schopnosti.

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, USA 2007, 116 minut. Režie Tim Burton, hrají Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Sacha Baron Cohen, Timothy Spall, Jamie Campbell Bower, Laura Michelle Kelly, Jayne Wiesner. Premiéra 7. 2. 2008.

Foto: Warner Bros.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Karlík a továrna na čokoládu

Karlík a továrna na čokoládu

18. 08. 2005, autor: admin

Podivínský cukrář Willy Wonka bere pět dětí na exkurzi do své čokoládovny. Kdo do ní nakoukne s nimi, zažije fantastický výlet plný barev, střelené imaginace a mírně podivného humoru.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.