Světla v soumraku

05. 01. 2007, autor: prochlapa.cz
Aki Kaurismäki končí svojí trilogii o loserech příběhem slušného člověka, který odevzdaně věřící v naději uprostřed shnilého světa. Vyzkoušejte si, jestli jste taky takoví depresivní optimisté.
Světla v soumraku

Kaurismäkiho trilogie ztroskotanců započala roku 1996 filmem Mraky odtáhly a našla vrchol v Muži bez minulosti, absurdně humorném a humanistickém vyprávění o člověku, který přijede do Helsinek, nechá se zmlátit, ztratí paměť a začne žít nanovo. Muž bez minulosti získal na festivalu v Cannes dvě ceny. Světla v soumraku byla taky pozvána do Cannes a předem koupena do různých distribucí. Ale pokud Muž bez minulosti nalákal nové i staré (ty, co znali Leningradské kovboje, Juhu nebo Bohémský život) Kaurismäkiho fanoušky na budoucnost, čeká na ně po příjemné sauně studená sprcha.

Mraky odtáhly vyprávěly o nezaměstnanosti, Muž bez minulosti o bezdomovectví, Světla v soumraku září na téma osamělosti. Září zcela jasně, osamělost hlavního hrdiny Koistinena se přehlédnout nedá. Žije sám na trase byt-práce-stánek s pivem a párkem. Pracuje sám, jako noční hlídač. V práci ho kolegové neberou. Přátele nemá. Po nocích sice hlídá přepychové obchody, doklad, jak se Finsku ekonomicky daří. Láskyplné, upřímné vztahy se ale, zdá se, utopily v soumraku sobectví a chtivosti. Koistinen ale vytrvale udržuje plamínek své dobrosrdečnosti a soucitu a pomáhá psům. Přes všechno, co se mu stane.

A Kaurismäki svému slušnému hrdinovi život vůbec neulehčuje, naopak mu jako kdysi bůh Jobovi posílá rány, třeba v podobě blonďaté sexbomby, do níž se Koistinen příliš rychle zamiluje. A Kaurismäki neulehčuje ani divákovi, naopak zkouší, jak dlouho vydrží stejně jako Koistinen věřit v dobro. Minimalistické obsazení, výpravu a herecký projev bychom od finského mistra čekali. Chladné finské bezčasí taky. Rozdíl mezi Mužem bez minulosti a Svtěly v soumraku ale leží v tom, že druhému filmu chybí humor a překvapení. Režisér depresivní živobytí svých postav nezměkčuje, neromantizuje, ani nehalí do pohádkové magie. Na jednu stranu to je zajímavý a legitimní umělecký pohled na svět. Na druhou stranu, když už útrpný osud nezdolá Koistinena, může zdolat diváka, protože je tak těžký, až se ani na současný film superkrátká doba 78 minut nezdá tak milosrdná. Kaurismäki sice, aby podle svých slov zůstal věrný „reputaci dobrosrdečného starce“, nakonec nabídne i naději, ale až na konci, jako odměnu pro ty, kteří spolu s Koistinenem vydrželi. Pro ostatní, kteří nešťastného hlídače už opustili jako pasivního nevyléčitelného romantika a naivního optimistu, už může být pozdě, aby z tohoto filmu cítili něco jiného než chlad.

Laitakaupungin valot/Lights in the Dusk, Finsko 2006, 78 minut. Režie Aki Kaurismäki, hrají Janne Hyytiäinen, Maria Järvenhelmi, Maria Heiskanen, Ilkka Koivula. Premiéra 4. 1. 2007.

Foto: Cinemart

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Babel

Babel

20. 02. 2007, autor: admin

Že se Babylon zhroutil už dávno? Nepochopení, zmatek a komunikační problémy s námi zůstaly. Mexická hvězda Alejandro Iňárritu trochu uvolnil sevření, ale pořád umí podat svět jako zajímavě kruté místo.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nedávné spekulace byly mylné, nová generace zábavných sporťáků skutečně vznikne.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.