Sunshine

10. 04. 2007, autor: prochlapa.cz
Danny Boyle a Alex Garland se vrací s další apokalypsou. Efektní sci-fi začíná napínavě, její zajímavost ale postupně vyhasíná stejně jako umírající slunce, které její hrdinové letí zachránit.
Sunshine

Soudě podle jeho filmů, Danny Boyle nemá zrovna moc vysoké mínění o lidské schopnosti nesobeckosti, oddanosti a ryzího přátelství. A to, že se dal režisér kultovních kousků Mělký hrob a Trainspotting pracovně dohromady s anglickým spisovatelem Alexem Garlandem, ho k radostnějšímu pohledu na svět neposunulo. Spíš naopak. Garlandův násilný závěr Pláže byl v Boylově adaptaci ještě zmírněný. Jakmile ale Garland začal psát sám původní scénáře a navíc z budoucnosti, Boyleovým filmům přibyl pesimismus a ubyl černý humor. Asi proto, že se jejich příběhy točí kolem apokalypsy.

Zatímco v 28 dní poté už pohroma proběhla, v Sunshine lidstvo před zničením teprve stojí. A nehodlá na něj jenom bezmocně čekat. Umírající slunce potřebuje nějaký oživovací šok, pokud nemá Země zmrznout, takže je k jeho středu vyslána skupina astronautů a jedna megaatomovka. Na lodi pojmenované Ikarus, podle mýtického kluka, co neposlouchal a letěl tak blízko ke sluníčku, až si spálil křídla a umřel. Jak necitlivé jméno směrem k posádce a jak napovídající jméno směrem k divákům.

Napětí zahušťuje atmosféru uvnitř Ikara už od chvíle, kdy nás Boyle pozve na jeho palubu. Dokáže pár lidí zavřených přes rok v bludišti vesmírné lodě psychicky unést tíhu očekávání celé planety? A co tíhu nebezpečné jaderné nálože velikosti Manhattanu? Bude jim stačit jediný pokus? Co se stalo s lodí Ikarus 1, která měla podobnou bombu odpálit před sedmi lety? Proč je tak fascinující sledovat sluneční zář? Divák to má ještě těžší, protože musí navíc řešit dotazy jako Je tohle filosofická sci-fi jako Solaris nebo Vesmírná Odyssea? Nebo Boyle natočil akční katastrofický film s působivými efekty? Mám příběh chápat jako metaforu cesty do lidského podvědomí? Nebo jako ekologické varování? Nebo jako přehlídku všech témat, která se objevila ve slavných sci-fi od roku 1969?

Jednotná odpověď na tu druhou sadu otázek by mohla znít: Jo, taky. Klidný, chladný tón filmu svádí k filosofujícím úvahám a k hledání metafor, které tu určitě jde najít. Třeba taková, že ani tváří v tvář přírodní katastrofě není jisté, jestli se lidstvo nestihne vyvraždit samo, stejně jako posádka složená z mezinárodních postav i herců (Ir Cillian Murphy, Američani Chris Evans a Troy Garity, Australanka Rose Byrne, Malajsanka Michelle Yeoh nebo Novozélanďan Cliff Curtis, když jmenuji ta známější jména). Fascinace sluncem zase provokuje k teoriím o potřebě náboženství. Záběry slunce a další uchvacující trikové sekvence baví oči stejně jako efekty v Armageddonu, podobně jako napínavé akční scény, kde astronauti bojují o život.

Problém je, že když je od všeho trochu, není od ničeho dost. A to jsem ještě nezmiňovala závěr, kde místo pointy s aspoň náznakem vysvětlení přichází obrat k vyvražďovacím hororům. Já osobně jsme se nejvíc těšila, když na lodi po nehodě zbyla zásoba kyslíku jen pro půlku posádky a Boyle nakročil ke klaustrofobickému thrilleru podle pravidel hry Deset malých černoušků. Jenže Sunshine tak často střídá teplotu svého svitu, až nakonec vyhasne a zbude po ní černá díra nezodpovězených otázek.

Sunshine, UK 2007, 107 minut. Režie Danny Boyle, hrají Cillian Murphy, Chris Evans, Michelle Yeoh, Rose Byrne, Cliff Curtis, Troy Garity, Hiroyuki Sanada, Mark Strong, Benedict Wong. Premiéra 19. 4. 2007.

foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Malá Miss Sunshine

Malá Miss Sunshine

07. 11. 2006, autor: admin

Taková nenormální rodinka na výletě, na jehož konci čeká víc než korunky královny krásy. V diváckém hitu festivalu Sundance, který je lehké si zamilovat.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.