Šťastné míle

16. 11. 2007, autor: prochlapa.cz
Humorně absurdní putování po vyprahlé Austrálii přináší nenápadný apel o toleranci. Nad tím, co dokážou vymyslet tři ilegální imigranti, žasnou nejen Australani.
Šťastné míle
Když mladý Australan v 70. letech navštívil Kambodžu, zbylo po něm dítě a vizitka. S adresou v Perthu. A právě na tu v roce 1990 míří jeho nikdy nepoznaný syn Arun, který zrovna ilegálně připlul k australským břehům. Na bárce nedůvěryhodných převaděčů ale nebyla jenom skupinka Kambodžanů, ale i skupinka Iráčanů. Po několika úvodních peripetiích se právě Arun s paličatou touhou dojít do Perthu setká sám s jedním z Iráčanů, stavebním inženýrem Yousiffem, který hledá jakéhokoliv Australana, aby ho požádal o azyl. A za chvíli je z uprchlíků trojice, rozšířená o Ramelana, jednoho z oněch indonéských převaděčů, který se na rozlehlé australské poušti ocitl poté, co potopil strýčkovu loď.

Tři jsou i Australani, kteří jsou vysláni za imigranty, aby je našli, což výrazně zpestří jejich línou službu záložáků. A tak Australani ve svém pozvolném tempu sledují stopy a diví se, proč se ti tři motají po poušti, a vymýšlí různé spekulativní teorie, které se ovšem zdaleka nevyrovnají neuvěřitelné rozmanitosti skutečnosti vytvořené skupinkou mužů, z nichž má každý vlastní zájem, vlastní hlavu a vlastní kulturu, ale kteří jsou jaksi donuceni spolupracovat.

Šťastné míle jsou filmem, který se courá v podobném tempu jako ti australští záložáci, ale během své cesty do Perthu se nenápadně uhnízdí v divákově srdci a skamarádí se s ním, stejně jako se nakonec díky prožitým útrapám hlavní hrdinové skamarádí spolu. Protože tohle drama uprchlíků je natočené jako nenápadná komedie anebo naopak, tahle jemná komedie je natočená jako nenápadné politické drama. Trojku hrdinů, vytvořenou debutantem Michaelem Jamesem Rowlandem, ale inspirovanými skutečností, netvoří plakátové figury, které vědí, kudy do Perthu i jak se k sobě chovat slušně. Ne, Yousiff jako první sebere Ramelanovi botu, Ramelan se přidá, protože ostatní mají vodu, a Arun? Ten chce pořád dojít do Perthu, i když to je pár set kilometrů a nikdo nemá mapu.

Jejich nelehké putování za štěstím doprovázené minimalistickou perkusovou hudbou je plné malých absurdit a pozoruhodností. S obdivným pobavením jejich stopy sledují nejdřív záložáci a pak diváci, které baví navíc i to vtipně selhávající pátrání záložáků (navíc se píše rok 1990 a pobaví i dobová technika). A na všechno dohlíží nehostinná, ale majestátní australská příroda, rozlehlá pláně a rozlehlé nebe, zachycená do fascinujících záběrů.

Pod všemi těmi humorně absurdními situacemi, do nichž se postavy dokážou dostat, se nenápadně ozývá prostý lidský soucit, obdiv k odhodlanosti a vynalézavosti člověka a povzdechnutí nad malichernými spory. Není divu, že tak nenápadně nezapomenutelný film získal na festivalu v Karlových Varech Zvláštní cenu poroty.

Lucky Miles, Austrálie 2007, 105 minut. Režie Michael James Rowland, hrají Kenneth Moraleda, Rodney Afif, Srisacd Sacdpraseuth, Glenn Shea, Don Hany, Sean Mununggurr, Sawung Jabo, Arif Hidayat. Premiéra 8. 11. 2007.

foto: Aerofilms
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Sahara

Sahara

09. 06. 2005, autor: admin

Typická "nemyslící" letní podívaná se svalnatými chlapy, krásnou ženskou, absolutně nelogickým dějem a exotickými exteriéry. Ale i tenhle klukovský žánr má právo na existenci.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Svezli jsme se v novém Range Roveru Evoque. Láká na moderní životní styl, ale jezdí terénem jako ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.