Šťastné a veselé

19. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
I v zákopech první světové války byly Vánoce. Tři země bývalých nepřátel o nich o devadesát let později natočily pacifistický příběh, v němž humanita zvítězí nad krutostí. Aspoň na chvíli.
Šťastné a veselé

Na Štědrý den 1914 měli být původně všichni vojáci, kteří v létě odešli do „velké války“, zase doma. Místo toho mrzli v zákopech, rozrývajících severní Francii na nehostinné kousky země nikoho, na doslech stejných špinavých skrýší nepřítele. Vánoční atmosféra ale některé muže přemohla. Zapomněli na rozkazy, vylezli ze zákopů a podívali se svému nepříteli poprvé do tváře. A taky si s ním vypili víno nebo zahráli fotbal.

Příběh filmu Šťastné a Veselé patří mezi ten typ vyprávění, kterému by nikdo nevěřil, kdyby pocházelo z pera placeného scénáristy. Když ho ale napsal život (s pomocí Christiana Cariona), proměnil se z báchorky ve naléhavé zamyšlení o podstatě člověka, jeho lidskosti i krvelačnosti.

Francouz Carion není jako režisér příliš zkušený, má za sebou jenom debut Jedna vlaštovka jaro nedělá z roku 2001. S rozsáhlou evropskou koprodukcí si nicméně poradil. Vánoční vyprávění nenechal spadnout do bahna patetického sentimentu, i když často balancuje nad ním. Ano, mohl ztlumit monumentální klasický hudební doprovod nebo občasné poetické projevy. A je pravda, že velitelé tří regimentů, které se v zemi nikoho během Vánoc sešly, jsou podobně jako většina jejich podřízených milí, civilizovaní lidé, v sympatickém, a taky přesvědčivém, podání evropských hvězd (Guillaume Canet, Daniel Brühl, Alex Ferns, Gary Lewis). Ti, kteří svíčku vánoční rebelii zažehnou, jsou navíc operní zpěvci (Benno Fürmann a Diane Kruger). Carion ale baží po jiných cílech než je historická přesnost události známé jako Vánoční příměří. Jde mu o zdůraznění humanity a idejí Vánoc v kontrastu s nesmyslností válečného zabíjení a ničení. A v tom dokáže být silný. Proto jsou vojáci na frontě dobří lidé, právě oni (a zamilovaná žena) nesou poselství o absurditě války, protože ji cítí nejkrutěji. Jejich generálové zatím z tepla hlavních štábů plánují jejich osudy jako v taktické hře na vojáčky. Ti místo pochopení a oslavy narození Božího syna v jeho jméně učí nenávidět a bratříčkování s nepřítelem nemilosrdně potrestají, jako zradu na národu. „Musíme Němce vyhladit, špatné i ty dobré,“ hřímá v zámezí anglikánský kněz a připomíná podobně laděné básničky o nepříteli, které se na začátku filmu učili děti v Německu, ve Francii a v Británii ve škole. V takových scénách Carionovo poselství bodá nejvíc, protože jasně přesahuje svůj historický rámec.

Šťastné a Veselé mají všechny kvality oblíbené americkou filmovou akademií, která film loni nominovala na Oscara. Jsou humanistické, dojemné a sdělné. Nenajdete v nich naturalistické válečné záběry, válečná realita tu ale do snesitelné podoby kvůli Vánocům upravena není. Jako rodinná podívaná se Šťastné a Veselé popsat nedají, ale jako vánoční film nabízejí silnější a věrnější zážitek než jakákoliv taškařice o Santa Clausovi. Vánoční hodnoty a atmosféru totiž dokážou vystihnout v jediné scéně – když německý zpěvák zpívající Tichou noc za doprovodu skotských dud ze zákopu nepřátel se stromkem v ruce vyleze do země nikoho, protože doufá, že i jeho protivníci ještě zůstali lidé a při takové písni ho nezastřelí.

 

Joyeux Noël, Francie/Německo/UK/Rumunsko 2005, 116 minut. Režie Christian Carion, hrají Guillaume Canet, Daniel Brühl, Benno Fürmann, Diane Kruger, Alex Ferns, Gary Lewis, Dany Boon. Premiéra 7. 12. 2006.

foto: SPI

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Grbavica

Grbavica

21. 07. 2006, autor: admin

Sára má mámu Esmu, Esma má tajemství a jizvy z války. Jasmila Žbanić o nich i o celé poválečné realitě Sarajeva natočila citlivý film, s nímž vyhrála festival v Berlíně.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-31-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.