Šťastné a veselé

19. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
I v zákopech první světové války byly Vánoce. Tři země bývalých nepřátel o nich o devadesát let později natočily pacifistický příběh, v němž humanita zvítězí nad krutostí. Aspoň na chvíli.
Šťastné a veselé

Na Štědrý den 1914 měli být původně všichni vojáci, kteří v létě odešli do „velké války“, zase doma. Místo toho mrzli v zákopech, rozrývajících severní Francii na nehostinné kousky země nikoho, na doslech stejných špinavých skrýší nepřítele. Vánoční atmosféra ale některé muže přemohla. Zapomněli na rozkazy, vylezli ze zákopů a podívali se svému nepříteli poprvé do tváře. A taky si s ním vypili víno nebo zahráli fotbal.

Příběh filmu Šťastné a Veselé patří mezi ten typ vyprávění, kterému by nikdo nevěřil, kdyby pocházelo z pera placeného scénáristy. Když ho ale napsal život (s pomocí Christiana Cariona), proměnil se z báchorky ve naléhavé zamyšlení o podstatě člověka, jeho lidskosti i krvelačnosti.

Francouz Carion není jako režisér příliš zkušený, má za sebou jenom debut Jedna vlaštovka jaro nedělá z roku 2001. S rozsáhlou evropskou koprodukcí si nicméně poradil. Vánoční vyprávění nenechal spadnout do bahna patetického sentimentu, i když často balancuje nad ním. Ano, mohl ztlumit monumentální klasický hudební doprovod nebo občasné poetické projevy. A je pravda, že velitelé tří regimentů, které se v zemi nikoho během Vánoc sešly, jsou podobně jako většina jejich podřízených milí, civilizovaní lidé, v sympatickém, a taky přesvědčivém, podání evropských hvězd (Guillaume Canet, Daniel Brühl, Alex Ferns, Gary Lewis). Ti, kteří svíčku vánoční rebelii zažehnou, jsou navíc operní zpěvci (Benno Fürmann a Diane Kruger). Carion ale baží po jiných cílech než je historická přesnost události známé jako Vánoční příměří. Jde mu o zdůraznění humanity a idejí Vánoc v kontrastu s nesmyslností válečného zabíjení a ničení. A v tom dokáže být silný. Proto jsou vojáci na frontě dobří lidé, právě oni (a zamilovaná žena) nesou poselství o absurditě války, protože ji cítí nejkrutěji. Jejich generálové zatím z tepla hlavních štábů plánují jejich osudy jako v taktické hře na vojáčky. Ti místo pochopení a oslavy narození Božího syna v jeho jméně učí nenávidět a bratříčkování s nepřítelem nemilosrdně potrestají, jako zradu na národu. „Musíme Němce vyhladit, špatné i ty dobré,“ hřímá v zámezí anglikánský kněz a připomíná podobně laděné básničky o nepříteli, které se na začátku filmu učili děti v Německu, ve Francii a v Británii ve škole. V takových scénách Carionovo poselství bodá nejvíc, protože jasně přesahuje svůj historický rámec.

Šťastné a Veselé mají všechny kvality oblíbené americkou filmovou akademií, která film loni nominovala na Oscara. Jsou humanistické, dojemné a sdělné. Nenajdete v nich naturalistické válečné záběry, válečná realita tu ale do snesitelné podoby kvůli Vánocům upravena není. Jako rodinná podívaná se Šťastné a Veselé popsat nedají, ale jako vánoční film nabízejí silnější a věrnější zážitek než jakákoliv taškařice o Santa Clausovi. Vánoční hodnoty a atmosféru totiž dokážou vystihnout v jediné scéně – když německý zpěvák zpívající Tichou noc za doprovodu skotských dud ze zákopu nepřátel se stromkem v ruce vyleze do země nikoho, protože doufá, že i jeho protivníci ještě zůstali lidé a při takové písni ho nezastřelí.

 

Joyeux Noël, Francie/Německo/UK/Rumunsko 2005, 116 minut. Režie Christian Carion, hrají Guillaume Canet, Daniel Brühl, Benno Fürmann, Diane Kruger, Alex Ferns, Gary Lewis, Dany Boon. Premiéra 7. 12. 2006.

foto: SPI

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Grbavica

Grbavica

21. 07. 2006, autor: admin

Sára má mámu Esmu, Esma má tajemství a jizvy z války. Jasmila Žbanić o nich i o celé poválečné realitě Sarajeva natočila citlivý film, s nímž vyhrála festival v Berlíně.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Mnichovský gigant X7 vznikl primárně kvůli severoamerickému trhu, kde značce BMW chybělo plnokrev...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.