Stalo se

13. 06. 2008, autor: prochlapa.cz
M. Night Shyamalan se sice pořád nedočká spasení své kariéry, ale děsit ještě umí. Takže jeho nový ekologický horor není žádný mírový happening.
Stalo se
Nejenom Roland Emmerich nás může strašit s globální ekologickou katastrofou, přírodu jako vražedný nástroj dokáže použít i M. Night Shyamalan. A když se jedná o tohohle Indoameričana, pak to bude trochu hustší kafe než mráz pronásledující hrdiny utíkající z ruské lodi plné vlků zakotvené v New Yorku ve Dnu poté. M. Night Shyamalan, pokud byste si to nepamatovali,je ten, kdo úspěšně vystrašil tolik diváků Šestým smyslem, v němž malý kluk viděl Bruce Willise a mrtvé lidi. V té době se za jeho styl považovaly pomalé filmy s hutnou děsivou atmosférou a nečekaným odhalením na konec. -


Už Znamení ale vzorec změnily a právě Znamením se taky asi nejvíc podobá novinka Stalo se. Shyamalanovi se tu znovu daří dusit hrůzou ve vzduchu, šířící se stejně rychle jako záhadný toxin, který mění lidi v strnulé stroje s předprogramovaným sebezničením. Pak se ale ukáže, že ten neurotoxin není zase tak záhadný, protože hlavní hrdina je samozřejmě příhodně učitel přírodovědy, který rychle přijde s vysvětlující teorií. A taky se ukáže, že Shyamalan by si mohl najít nějaké spolupracovníka scénáristu. Protože ani alibistické předpovězení, že konec přijde náhle, neomluví vyšumělý závěr.

Stalo se má i nějaké vlastnosti svého předchozího sourozence, bizarní pohádky Žena ve vodě, kde Shyamalan míchal zamýšlenou a nezamýšlenou směšnost. I tady vtípky, až absurdně zábavné vzhledem k žánru, koexistují vedle ekologického a společenského poselství, až moc zřetelného. Ne že by nápad o likvidační pomstě přírody za necitelné zacházení ze strany sobeckých lidí nebyl zajímavý a ne že by paralely s paranoiu války proti terorismu nebyly aktuální. Ale asi by měly větší efekt, kdyby je Shyamalan tolik neomílal a kdyby v nich nebyly logické nesrovnalosti.

Na ně ale možná budete mít čas myslet až po filmu, protože v děsivosti a explicitě přitvrdil režisér, scénárista a producent v jedné osobě natolik, že filmu už by se nemělo říkat thriller ale horor. Scény, kdy se v New Yorku a později v dalších městech a místech po celém americkém severovýchodě zastaví život, doslova, protože lidi začnou páchat sebevraždy mnohdy pozoruhodnými způsoby, jsou působivé a hlavně jejich pomocí udržuje Shyamalan svírající pocit ohrožení.

Mark Wahlberg a Zooey Deschanel, hlavní představitelé, kteří vydrží nejdéle a jejichž snaha udržte své manželství se prolíná se snahou lidstva udržet se naživu, jsou dostatečně sympatičtí, ale nemají tu moc prostor k herectví. Jejich role je nutí hlavně utíkat a třeštit oči, což zvlášť Zooey jde moc pěkně, protože je má velké a modré.

Shyamalan se prý sám přirovnával k mistru Hitchcockovi, k čemuž ho Stalo se neopravňuje, i Spielberg podobnou náladu a rodinné drama popsal zajímavěji ve Válce světů. Motiv ztráty pudu sebezáchovy tu tak hraje na víc úrovních. Nejenom, že ho ztrácejí oběti zákeřné toxické látky, Shyamalan sděluje, že jsme ho ztratili i my, když si dobrovolně a dlouhodobě ničíme svět, a kritici budou přemítat, že pud sebezáchovy ztratil i Shyamalan, když po Ženě ve vodě místo comebacku natočil tohle. Ale i když Stalo se není další Šestý smysl, neznamená to, že nemůže nabídnout aspoň řadu působivých hororových momentů. A taky několik oddechových momentů, které naznačují, že aspoň Shyamalan své filmy už nebere tolik vážně.

The Happening, USA 2008, 91 minut. Režie M. Night Shyamalan, hrají Mark Wahlberg, Zooey Deschanel, John Leguizamo, Ashlyn Sanchez, Betty Buckley, Spencer Breslin, Robert Bailey Jr. Premiéra 12. 6. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Vesnice

Vesnice

30. 09. 2004, autor: admin

Nový film "mistra zvratů" Shyamalana bude čímkoliv, co si budete přát. Horor? Alegorie současnosti? Filosofický esej? Pojednání o síle lásky? Všechno to v něm je...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.