Spláchnutej

05. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
Když Shrek potká Wallace s Gromitem aneb co se stane, když zkřížíte americký animák s britským. Vznikne komedie pro všechny a pro nikoho.
Spláchnutej

Shrek dostal Oscara za nejlepší animovaný film, Wallace a Gromit dostali Oscara za nejlepší animovaný film. Jejich tvůrci, studia Dreamworks a studia Aardman, jsou evidentně zkušení profesionálové, kteří ví, jak bavit. Jejich spolupráce by proto měla slibovat úspěch. Teoreticky. Praxe ale ukazuje, že všechno se do jednoho kanálu spláchnout nedá.

Na první pohled film vypadá víc jako produkt britského Aardmanu. Všechno se odehrává v Londýně a pod ním a hlavní hrdinové jsou britské krysy. Krysoněk (v originále Roddy), rozmazlené domácí zvířátko, a Rita, dobrodružka brázdící špinavé kanály. Vzhledem k rozdílům v původu by se nikdy nesetkali, nebýt nešťastné příhody, během níž je Krysoněk spláchnut do záchodu, a tím i do britské krysí metropole. A Rita mu pomáhá dostat se zpátky. Pokud možno dřív, než je chytí maniakální Von Ropušák připravující ďábelský plán, jehož součástí je spousta utopených krys a návyky britských fotbalových fandů.

Hollywoodské studio Dreamworks nicméně v londýnském podzemí zanechalo výrazné stopy. Nejen v převodu tradiční aardmanovské plastelíny do počítačové animace, ale i v příběhu. Problém je, že v tomhle kanále se k sobě britský a americký styl mají jako olej k vodě. Místo, aby se smíchali do nabitého dobrodružství, jenom bez ladu existují vedle sebe.

Britské krysy uhání kanály v tempu typickém pro americká zvířátka z Looney Tunes. Většina Krysoňovy anabáze je jedna velká honička, chabá na celovečerní zápletku, se zastávkami na servírování klišé o přátelství a rodině důležitější než peníze a pohodlí. Slapstickový humor je tu hlavně pro děti. Ti, co už vychodili druhou třídu, si musí všímat okrajových detailů (třeba brouka začteného do Kafkovy Proměny) a chytat se humoru vedlejších postav, zpravidla jiného živočišného druhu než krysího. Naštěstí jich je docela dost. Třeba žáby -

hlavní padouch a bývalý mazlíček prince Charlese, který si svou ďábelskost maximálně užívá (zvlášť když mluví jako Ian McKellen) a squadra francouzských žabáků vedená ropušákovým bratrancem (v originále Jean Reno), která za žádných okolností nezapomíná na svůj původ (Vyrážíme do akce okamžitě! - A co večeře? - Vyrážíme do akce za pět hodin!) a ještě má mezi sebou mima. Nejnezapomenutelnějšími obyvateli kanálního světa jsou nicméně slimáci, kteří doprovázejí příběh a rozpoložení hlavní krysy, skoro jako řecký chór, akorát že slimáci zpívají populární songy a obstarávají zvukové efekty.

Malí slimáci jsou taky těmi, kdo při převodu z plastelíny do pixelů utrpěl nejméně. Na rozdíl od krys, kterým jejich plastelínová podoba bez plastelíny ubrala životnosti a šarmu. Podobně jako míchání dvou druhů humoru ubralo životnosti a šarmu celému filmu. Nicméně díky tomu, že Spláchnutej svůj šťastně jednoduchý příběh propichuje roztomilými absurdnějšími vtípky, nikdy úplně nenudí, nebo aspoň ne na dlouho.

Flushed Away, UK/USA 2006, 84 minut. Režie David Bowers, Sam Fell, mluví Hugh Jackman, Kate Winslet, Ian McKellen, Jean Reno, Bill Nighy, Andy Serkis nebo Zbyšek Pantůček, Tereza Bebarová, Martin Zahálka, Lukáš Hlavica, Pavel Soukup, Bohdan Tůma. Premiéra 30. 11. 2006.

Foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Doba ledová 2 - Obleva

Doba ledová 2 - Obleva

14. 04. 2006, autor: admin

Stejně jako po každé zimě přijde obleva, musí se i úspěšný hollywoodský trhák dočkat dalšího dílu. Týká se to i animované komedie Doba ledová.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.