Speed Racer

16. 05. 2008, autor: prochlapa.cz
Růžový vrtulník, šimpanz u rodinného stolu, auta zápasící kung-fu, manga komiks v hrané verzi, inspektor Detektor, závoďák Mach 5, který umí skákat a otáčet kola o 180 stupňů… Wachowští s vysokou rychlostí bourají do konvenčních představ o tom, jak má vypadat rodinný blockbuster. Go go go!
Speed Racer
Když jako malé dítě koukal Emile Hirsch na Speed Racera, jedl u toho sladké cereálie namočené v limonádě. To, co z japonského animovaného seriálu z 60. let v tomhle filmu udělali bratři Wachowští, vypadá, jako kdyby během natáčení jedli taky nějaký podobný koktejl plný umělých cukrů a ještě si do toho dali špetku LSD. Speed Racer je totiž vizuálně nejprogresivnější, nejšílenější a nejrůžovější kus posledních let.

Vážně, záběry zpomalených kulek, které po Matrixu začali všichni napodobovat, nejsou ani ochutnávkou toho, co si režisérsko-scénáristická dvojice (u nichž režisérská část EVIDENTNĚ převažuje nad tou scénáristickou) dovolila tady. Místo tzv. bullet-time nadchází racer-time, v němž auta ve zpomalených záběrech skákají po závodní dráze ve tvaru horské dráhy a zkoušejí na sebe vlastní verzi kung-fu. Místo animace 3D přichází „2 a půlD“ popírající běžnou perspektivu, v níž je popředí, střed i pozadí stejně ostré (a stejně ostře barevné) a dialog může přeskakovat mezi postavami, které vyskakují do popředí jako stránky z plastického leporela. Všichni z rodinu Racerů se dostatečně představí už na úvod během jediného závodu, vynalézavě a zábavně originálním postmoderním testu, kolik linií se dá otevřít najednou. A všechno je vymalováno v pop-artových, technokolorových barvách, které jsou posunuté za běžné limity, ostatně stejně jako všechno ostatní tady.

Odkaz na legendu z časů zrodu kinematografie Eadwearda Muybridge a jeho zoopraxiskop (neboli zkoušku s koněm v běhu, ve Speedovi běhají blikající zebry) míní Wachowští jako poctu, ale taky tím vlastně naznačují, k jaké průkopnické linii se jejich retro-futuro hlásí. Speed tu stihne zajet 4 závody, z nichž nejvíc vzrušující je ten dvojdenní v nebezpečném terénu Casa Cristal, který obhlíží digitální sup, který končí u brány nápadně připomínající tu Braniborskou (točilo se v Berlíně) a kde taky dojde k úžasné bitce, nastříhané skoro jenom z kung-fu póz. Závěrečná jízda se snaží vygradovat ty předešlé, ale protože ty už byly o několik stupňů vygradované, Wachowští nemůžou jít nikam dál než do sféry optických vjemů, které testují oční bulvy k hranici příjemnosti.

Ve vizuálně strhujícím filmu, který se naštěstí na rozdíl od Matrixu nehraje na žádné ideologicky podvratné dílo a kde jde hlavně o formu inspirovanou japonským anime, herci těžko budou předvádět výrazné výkony, protože jejich postavy jsou nakreslené v jednoduchém vzoru, např. hodný, slušný, milý hoch milující rodinu vs. prohnilý, zlý, nemorální, bohatý kapitalista. Vzhledem k tomu, že ale museli přežít natáčení před samým křiklavě zeleným pozadím, zaslouží si zmínit, aspoň někteří. Takže Susan Sarandon a John Goodman v rolích mamky a taťky Racerových dokazují, že zkušenosti se projeví všude, Matthew Fox v roli „tajemného“ Racera X nosí upnutý obleček s maskou, ale když ji sundá působí až nezvykle sympaticky. Padoucha Royaltona, který si myslí, že se všechno dá koupit, se slizkým šarmem cynika hraje známý z V jako Vendetta (další filmu z wachowského týmu) Roger Allam. Roztomilá Christina Ricci, jejíž Trixie, přítelkyně hlavního hrdiny, i přes růžové oblečky oddaně a nevzrušeně zvládá všechno od pilotování vrtulníku po bojová umění a sváření, by mohla mít víc prostoru, taky občas při fandění vypadá, jako by nevěděla, na co se vlastně dívá. A Emile Hirsch jako titulní závodník, morálně čisťounký jako jeho bílá kombinéza, sladce střídá sveřepé a nevinné výrazy. Příjemnou profesionalitu a lehkou nadsázku nezvládá jenom šimpanz a jeho věrný kamarád, mladší otravný brácha Spritle Racer, jehož spratkovské kousky míří na věkovou skupinu mladších otravných bráchů, ale ostatní spíš irituje víc, než by musel.

Speed Racer i přes svou nekonvenčnost očividně vychází z rodinného filmu a pořád udržuje jeho strukturu a dabingen jeho přístupnost (v republice existuje jediná anglická, neotitulkovaná kopie, pokud byste nechtěli poslouchat Vojtu Kotka, i když česká verze se docela povedla). Jenom ji prokládá neustálým zcizovacími vtípky a detaily a shazuje její pravidla i stereotypy. Klidně tu bojovníka ninja svleče do trenek a nechá ho rotovat nad taťkou. Nebo cituplný projev o závodění a rodině stmelené tragédií zakončí cynickým smíchem Royaltona, který Speeda hned setře a ještě mu odvypráví budoucnost, která se začne zároveň odehrávat!

Film je taky pohádka, takže v něm si můžou Racerovi, jeden z posledních nezávislých týmů, vyhrát své právo na život mezi nesympatickými konkurenty podporovanými megasponzory. Dnešní Hollywood taková pohádka není a Wachowští i přes svého sponzora Joela Silvera v kině i u většinu kritiky tvrdě narazili. Jejich odvážný závod po nespoutané fantazii tak asi nikdo dlouho nezopakuje. Pověst propadáku ale třeba jenom pomůže Speedovi, aby se stal kultovním dílem nadšenců s vytrénovanýma očima.

Speed Racer, USA 2008, 134 minut. Režie Andy a Larry Wachowski, hrají Emile Hirsch, Christina Ricci, Susan Sarandon, John Goodman, Matthew Fox, Roger Allam, Paulie Litt, šimpanzi Willie a Kenzie, Rain, Benno Fürmann, Hiroyuki Sanada, Moritz Bleibtreu, Kick Gurry, Richard Roundtree, Scott Porter. Premiéra 8. 5. 2008.

foto: Warner Bros.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Veritas RS III Retro Racer

Veritas RS III Retro Racer

26. 06. 2009, autor: Jarda Sauer

Je tu snad nějaký chlap, který by o tohoto plnokrevníka neměl zájem? Pokud ano, tak ať zváží operativní změnu pohlaví... Vy ostatní si pospěšte, protože jich bude vyrobených jenom 50 kusů!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.