Sólokapr

12. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
Woody Allen pokračuje v objevování Londýna a talentu Scarlett Johansson. A taky v napodobování sebe sama.
Sólokapr

Woody Allen je klasik, zvlášť pokud se klasik definuje jako někdo, kdo už má nejlepší díla za sebou. Loni (v Česku letos v dubnu) sice většina kritiků i diváků pěla ódy o jeho znovuzrození, když natočil Match Point – Hra osudu, příběh o bezcharakterním společenském horolezci ale v podstatě (i když výtečně) zopakoval téma ze Zločinů a poklesků. Dva roky předtím komedie Cokoliv připomínala Annie Hallovou. A letos přichází Sólokapr, kde můžete hledat ozvěny Tajemné vraždy na Manhattanu, Lásky a smrti nebo Dannyho Rose z Broadwaye. Woody je klasikem, který už nejspíš všechno řekl. Ale pořád se dobře poslouchá.

Sólokapr nejdřív nabízí srovnání s předcházejícím Match Pointem. Allen totiž hezky předvádí, jak dokáže do klobouku hodit stejné motivy (Londýn, Scarlett Johansson, vraždy, svědomí, britská aristokracie vs. neurození hrdinové) a vytáhnout z něj naprosto opačné žánry. Poprvé příběh á la Americká tragédie, podruhé prázdninovou komedii, kde prostá morálka ještě vítězí. Klasika sice zní dál, ale Strauss nebo Čajkovského Louskáček podkreslují jinou náladu než truchlivé opery. A zůstat při sledování dvou neurotiků v pohodové náladě je základ, jinak byste mohli začít příliš zkoumat narativní nedostatky a přestali se bavit. Což by byla škoda.

Scarlett a Woodymu totiž jejich vzájemné přestřelky sluší. I role. Scarlett hraje Sondru, Američanku na prázdninách, nadšenou studentku žurnalistiky, i když popravdě by se líp hodila na zubní laborantku. Woody vklouzl do jednoho ze svých typických looserovských obleků (tentokrát bez vkusu intelektuála), ošuntělého kabaretního kouzelníka Sida „Splendiniho“, který u každého triku vypadá překvapeně, že mu vyšel. Zrovna tihle dva dostanou tip na totožnost „Tarotového zabijáka“, od ducha jednoho novináře, jehož ani smrt neobrala o instinkty hlídacího psa demokracie a autora sólokaprů. Sondra a Sid jsou samozřejmě detektivní duo naprosto amatérské. A nenapadá je jiný způsob pátrání, než že Sondra podezřelého, okouzlujícího aristokrata Petera, sbalí. Je to přece pěkná holka a on by měl být navíc vražedný úchyl.

Při vší úctě, Woody už se předvedl v oslnivější formě, ale pořád ještě dělá čest své rase (řečeno slovy Sida). Nemotorní sherlockové Sondra a Sid se příjemnou hodinou a půl filmu propovídají ve svižném tempu a se vzpomínkou na screwball comedy z 30. let (což u Allena taky není novinka, viz Prokletí žlutozeleného škorpiona). Jejich vzájemné urážky tu naštěstí nekončí smířlivým polibkem, protože Allem konečně pochopil, že v sedmdesáti už je čas s rolemi neurotických milovníků přestat a nepředstírat, že může konkurovat někomu jako je Hugh Jackman. Vztah Sondry a Sida se vyvine maximálně do rodinné náklonnosti, což je pro film, jehož příběh už tak spoléhá na blahosklonnost diváků, jedině dobře.

S trochu snahy si tuhle lehounkou letní komedii i v prosinci můžete užít a mnohem víc než většinu jiných ne-Allenovských, zvlášť pokud jste Woodyho láskyplný fanda (takoví si z opakování mistrových témat můžou udělat hru na poznávání odkazů). A pak se můžete těšit na příští ukázku, jak zůstává Woody ve svých obavách a neurózách vytrvalý. Bude se jmenovat Kasandřin sen, bude to drama, bude zase z Londýna. Jenom místo Scarlett v něm budou hrát Colin Farrell a Ewan McGregor.

Scoop, UK/USA 96 minut. Režie Woody Allen, hrají Scarlett Johansson, Woody Allen, Hugh Jackman, Ian McShane, Romola Garai, Charles Dance. Premiéra 7. 12. 2006.

Foto: Bioscop

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Dívka s perlou, <I>premiéra 5.8.04 </I>

Dívka s perlou, <I>premiéra 5.8.04 </I>

10. 08. 2004, autor: admin

Vizuálně úchvatný fiktivní příběh o zrodu jednoho z nejznámějších obrazů - Dívky s perlou od Johannese Vermeera. Snímku kraluje kamera Eduarda Serry a Scarlett Johansson v titulní roli.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.