Sólokapr

12. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
Woody Allen pokračuje v objevování Londýna a talentu Scarlett Johansson. A taky v napodobování sebe sama.
Sólokapr

Woody Allen je klasik, zvlášť pokud se klasik definuje jako někdo, kdo už má nejlepší díla za sebou. Loni (v Česku letos v dubnu) sice většina kritiků i diváků pěla ódy o jeho znovuzrození, když natočil Match Point – Hra osudu, příběh o bezcharakterním společenském horolezci ale v podstatě (i když výtečně) zopakoval téma ze Zločinů a poklesků. Dva roky předtím komedie Cokoliv připomínala Annie Hallovou. A letos přichází Sólokapr, kde můžete hledat ozvěny Tajemné vraždy na Manhattanu, Lásky a smrti nebo Dannyho Rose z Broadwaye. Woody je klasikem, který už nejspíš všechno řekl. Ale pořád se dobře poslouchá.

Sólokapr nejdřív nabízí srovnání s předcházejícím Match Pointem. Allen totiž hezky předvádí, jak dokáže do klobouku hodit stejné motivy (Londýn, Scarlett Johansson, vraždy, svědomí, britská aristokracie vs. neurození hrdinové) a vytáhnout z něj naprosto opačné žánry. Poprvé příběh á la Americká tragédie, podruhé prázdninovou komedii, kde prostá morálka ještě vítězí. Klasika sice zní dál, ale Strauss nebo Čajkovského Louskáček podkreslují jinou náladu než truchlivé opery. A zůstat při sledování dvou neurotiků v pohodové náladě je základ, jinak byste mohli začít příliš zkoumat narativní nedostatky a přestali se bavit. Což by byla škoda.

Scarlett a Woodymu totiž jejich vzájemné přestřelky sluší. I role. Scarlett hraje Sondru, Američanku na prázdninách, nadšenou studentku žurnalistiky, i když popravdě by se líp hodila na zubní laborantku. Woody vklouzl do jednoho ze svých typických looserovských obleků (tentokrát bez vkusu intelektuála), ošuntělého kabaretního kouzelníka Sida „Splendiniho“, který u každého triku vypadá překvapeně, že mu vyšel. Zrovna tihle dva dostanou tip na totožnost „Tarotového zabijáka“, od ducha jednoho novináře, jehož ani smrt neobrala o instinkty hlídacího psa demokracie a autora sólokaprů. Sondra a Sid jsou samozřejmě detektivní duo naprosto amatérské. A nenapadá je jiný způsob pátrání, než že Sondra podezřelého, okouzlujícího aristokrata Petera, sbalí. Je to přece pěkná holka a on by měl být navíc vražedný úchyl.

Při vší úctě, Woody už se předvedl v oslnivější formě, ale pořád ještě dělá čest své rase (řečeno slovy Sida). Nemotorní sherlockové Sondra a Sid se příjemnou hodinou a půl filmu propovídají ve svižném tempu a se vzpomínkou na screwball comedy z 30. let (což u Allena taky není novinka, viz Prokletí žlutozeleného škorpiona). Jejich vzájemné urážky tu naštěstí nekončí smířlivým polibkem, protože Allem konečně pochopil, že v sedmdesáti už je čas s rolemi neurotických milovníků přestat a nepředstírat, že může konkurovat někomu jako je Hugh Jackman. Vztah Sondry a Sida se vyvine maximálně do rodinné náklonnosti, což je pro film, jehož příběh už tak spoléhá na blahosklonnost diváků, jedině dobře.

S trochu snahy si tuhle lehounkou letní komedii i v prosinci můžete užít a mnohem víc než většinu jiných ne-Allenovských, zvlášť pokud jste Woodyho láskyplný fanda (takoví si z opakování mistrových témat můžou udělat hru na poznávání odkazů). A pak se můžete těšit na příští ukázku, jak zůstává Woody ve svých obavách a neurózách vytrvalý. Bude se jmenovat Kasandřin sen, bude to drama, bude zase z Londýna. Jenom místo Scarlett v něm budou hrát Colin Farrell a Ewan McGregor.

Scoop, UK/USA 96 minut. Režie Woody Allen, hrají Scarlett Johansson, Woody Allen, Hugh Jackman, Ian McShane, Romola Garai, Charles Dance. Premiéra 7. 12. 2006.

Foto: Bioscop

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Dívka s perlou, <I>premiéra 5.8.04 </I>

Dívka s perlou, <I>premiéra 5.8.04 </I>

10. 08. 2004, autor: admin

Vizuálně úchvatný fiktivní příběh o zrodu jednoho z nejznámějších obrazů - Dívky s perlou od Johannese Vermeera. Snímku kraluje kamera Eduarda Serry a Scarlett Johansson v titulní roli.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-48-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.