Sníh není a letos už nebude!

28. 12. 2011, autor: Daniel Javorský
Celá Evropa je horká jak tepláky Vojty Dyka, díky čemuž jsme zažili další Vánoce bez sněhu. V dnešním článku se ale přeci jen mrkneme na pár sněhových zajímavostí.
Sníh není a letos už nebude!

Ještě než začala minulá zima jsem na Prochlapa.cz zveřejnil kalamitní speciál. Byla to v podstatě náhoda. Tehdejšímu šéfredaktorovi Jardovi Sauerovi jsem týden před tím psal, že bych něco takového mohl spáchat. Sem tam zasněžilo, nic velkého a už vůbec nic tak velkého, aby se o tom dalo něco psát. Tak nějak jsem ale tušil, že se něco velkého stane.

Za pár dní to však prasklo. Osobně se na předpověď počasí nekoukám, ale tuším, že ani rosničky tohle nečekaly. V pátek 3.12. Česko zasáhla kalamita a můj článek byl krátce poté online. Autobusy přestaly jezdit, vlaky měly hodinové zpoždění, některé školy se zavíraly a silničáři byli překvapeni velice, že sníh zasypal jim silnice. Lépe jsem to načasovat nemohl.

Letos však nic, útlum, teplo, déšť, hnus a zataženo. Napříč celou Evropou to vypadá, že na konci prosince přijde jaro. Jako by pod evropským kontinentem stál obrovský Santa Claus s plamenometem a ohříval nás. Už se jen čeká na to, až stromům zachrastí pod lýkem a začnou kvést. V Chorvatsku je 15°C, ve Španělsku dokonce 17°C, což vlastně ani není tak divné. Horší však je, že sníh není ani v evropské části Ruska a na Skandinávii je také sněhu poskromnu.

Zkrátka sice většinou kňourám, když musím ty bílou břečku uklízet. Zima bez sněhu je však ošklivá. Je sychravo, lidi se na sebe mračí a milovníci zimních sportů musí jezdit na technickém sněhu. Navíc při loňské zimě byly nejvíc epické chvíle, když jsem vytáhl svého rudého favorita a jel jsem na zasněžené regionální cesty. Házel jsem jeden drift za druhým, dokonce jsem se i jednou převrátil na budku. Sněhu bylo dost a zábavy taky. Letos však zatím nic a já pevně doufám, už jen pro tu hlínu za volantem, že zase něco napadne.

Je však čas po Vánocích a já jsem si řekl, že když nesněží venku, mohlo by sněžit alespoň u nás na Prochlapa.cz, proto tu mám pro vás opět sněhový speciál, přestože na sníh, my v nížinách kolem Prahy, teprve čekáme.

Místo, kde nemají o sníh nouzi

Sníh není a letos už nebude!

Zatímco u nás tedy nic, kolem hory Mount Baker (3 272 m.n.m), která leží v americkém státě Washington mají o srandu postaráno. Jedná se totiž o jedno z nejsněhovějších (to je strašný slovo) míst na světě. V zimní sezóně 1998/1999 zde dokonce napadlo celkově 29 metrů sněhu! Až někdy půjdete na Staromák, tak se mrkněte na vánoční stromek. Kdyby totiž tento strom byl poblíž Mount Barek, patrně by za celou zimu zmizel pod sněhem.

Sněhová kalamita ve srovnání s atomovou bombou

Sníh není a letos už nebude!

Věděli jste, že při sněhové bouři může napadnout až 39 miliónů tun sněhu? Stejný počet tun vyprodukuje celá Česká republika odpadu za jeden rok. Přitom když si vezmete energii 39 miliónů tun, je to stejné, jako by vybouchlo 120 atomových bomb a to je nějaká síla.

Sníh není bílý

Sníh není a letos už nebude!

Podle amerického Národního sněhového a ledového datového centra je sníh bezbarvý. Svůj bílý vzhled pak získává jen díky lomu slunečního světla v krystalech ledu. V polárních a horských oblastech však sníh často nemá ani ten bílý vzhled. Do sněhu se ukládají některé jednoduché řasy a fotosyntetické organismy, díky čemuž může být sníh hnědý, zelený, oranžový a dokonce i červený. Je pak tedy logické, že sníh získává svou odlišnou barvu až několik hodin po dopadu na zem. Krom řas má však na barvu sněhu vliv pochopitelně i znečištění, díky čemuž na Sibiři sem tam padá oranžový sníh a v roce 2007 dokonce v okolí Krasnodaru padal sníh růžový, což mohlo upoutat všechny fanynky panenky Barbie. Nicméně jak se takhle zamýšlím, raději ani nechci vědět jakou barvu má sníh v Číně.

Ledový muž a jeho half-maratón

Sníh není a letos už nebude!

Je tomu pár měsíců, co byl na Prochlapa.cz zveřejněn článek o maratónech, které bychom my, redaktoři PCh.cz nepřežili. Když jsem ale psal ten článek, nevěděl jsem o tomto frajerovi, který v trenýrkách běžel přes 20 kilometrů úplně bos napříč zasněženou planinou. Tento machr se jmenuje Wim Hof a je z Nizozemí. V roce 2007 uběhl půlmaratón ve finském Oulu v rekordním čase 2 hodiny 16 minut a 34 vteřin, čímž se zapsal do Guinessovy knihy rekordů. V téhle bichli však není žádným nováčkem. Má v ní už jeden zápis, kdy plaval 80 metrů pod ledem Severního pólu. Řekl bych, že toho netrápí nejvážnější mužská choroba na 7 písmen – rýmička.

Sněhuláková pohodička

No a na závěr tohoto článku o sněhu, který ale v nížinách naší roztomilé krajiny stále není, jsem nemohl dát nic lepšího, než pohodové a uvolňující video. Zcela nenásilnou a humornou formou ukazuje umírání nebohých sněhuláků.

VYBÍRÁME
Sněhové kalamity ve světě

Sněhové kalamity ve světě

03. 12. 2010, autor: Matěj Kučera

Sněhová nadílka nás letos (opět) poněkud zaskočila, a tak jsme se rozhodli pro malý sumář toho, jak vypadal svět v uplynulých krutých zimách. A přidali jsme také pár luxusních videí na zahřátí!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

L200 se prodává ve 150 zemích světa a je současně celosvětově druhým nejprodávanějším mo...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.