Smrtonosná part 4.0

29. 06. 2007, autor: prochlapa.cz
John McClane je zpátky. Sice bez vlasů, ale ve formě. I ve světě kyberterorismu je třeba udělat pořádek a říct nějakému parchantovi yippee-ki-yay.
Smrtonosná part 4.0
Analogový akční hrdina John McClane obstojí i v digitálním akčním kousku, kde se vraždy i výbuchy řídí dálkově počítačem. McClane se kdysi šklebil i na fax, ovšem než se naučil používat mobil, svět pokročil do éry kyberterorismu. Žádný, ani sebe brilantnější padoušský mozek ale nevymyslel past tak dokonalou, aby ji náš odhodlaný detektiv ze staré školy nedokázal rozebrat. A že charismatický fešák Gabriel má brilantní mozek. Nicméně ti tupci v americké vládě ho vůbec neocenili. Ale Gabriel to myslel vážně, když jim říkal, že země svobody a statečných příliš závisí na nedokonalých počítačových systémech. Že by se mohlo stát, že by ji nějaký pošuk odpojil od elektriky, od satelitů, zablokoval dopravu, pobláznil FBI a zanechal USA v důkladném chaosu. Třeba nějaký zhrzený pošuk jako je on.

McClane možná stejně jako jeho představitel Bruce Willis ztratil vlasy a manželku, ale ne svou schopnost být v nesprávnou dobu na nesprávném místě, třeba zrovna na koleji někde v New Jersey ve tři ráno, v pokoji kluka, kterého má jenom vyzvednout a dovést na policii, ovšem zrovna v okamžiku, kdy ho chce někdo zabít. Protože Matt je hacker, který narozdíl od McClanea ví, jak používat laptop. McClane taky neztratil svou jednoduchou morálku typu „špatný chlápky je třeba postřílet“ a po mrakodrapu, letišti a New Yorku se samozřejmě pustí i do zachraňování celé Ameriky, protože „někdo to prostě udělat musí“.

Bruce Willis, který v svých posledních filmech místo hraní jenom existoval, se v dvaapadesáti konečně vrátil tam, kde ho vidíme nejradši, mezi výbuchy, zakrvavenými souboji na tělo a hláškami suchými tak, že by si s nimi mohl zasypat rány. Na rozdíl od Rockyho, který se vrátil, aby vykrádal sám sebe, McClane sice zůstal stejný, všechno okolo se ale přizpůsobilo době. Včetně režiséra.

Len Wiseman si udělal jméno na moderní upírské jízdě v Underworldu a čtyřku Pasti režíruje podobně. Akorát s viditelně lepším rozpočtem, do kterého mohl zahrnout i boj McClane vs. helikoptéra nebo McClane vs. stíhačka. Balancování na letadle, které před chvíli zničilo půlku dálnice a chystá se zdemolovat ještě víc, až vybouchne, to už se stane v části, která nemá s realitou nic společného, jak to ostatně bývá typické pro konec každého McClaneova dobrodružství. A pokud je nový díl velkolepý ve všem všudy, pak i v pohádkovém nadsazení, co všechno může McClane přežít a co si dokáže dát dohromady, na rozdíl od celé FBI a ostatních povolaných složek. První půlka, vykreslená jako paranoidní thriller, je naopak realistická dost na to, aby rezonovala jako komentář současnosti.

Smrtonosná past je ale především zábava. Sice o něco slušnější než bývala (jako jediný díl série je v USA film přístupný už od 13 let!), ale mix tradic 80. let s roztříštěností 21. století funguje díky energickému tempu, dobrému obsazení (kde se roztomile mihne i režisér Kevin Smith) a několika nápadům (jako teroristický vzkaz nastříhaný z projevů amerických prezidentů) dost dobře na to, aby neudělal kultovní akční sérii ostudu.

Die Hard 4.0, USA 2007, 128 minut. Režie Len Wiseman, hrají Bruce Willis, Justin Long, Timothy Olyphant, Cliff Curtis, Maggie Q, Mary Elizabeth Winstead. Premiéra 27. 6. 2007.

Foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
16 bloků

16 bloků

13. 06. 2006, autor: admin

Richard Donner se vrací s buddy movie ve starém stylu. V klidném tempu, s jasným morálním sdělením, nepřekvapivým dějem a unaveným Brucem Willisem. Film vhodný na jedno spokojené zhlédnutí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.