Smrt českých hokejistů: Vše o letadle Jak-42

07. 09. 2011, autor: Dalibor Žák
Aktuální nehoda ruského letadla Jak-42, která si vyžádala i životy tří českých hokejových reprezentantů, znovu pokládá otázky, zda jsou letadla vyrobená ještě v sovětské éře bezpečná a zda vůbec mohou létat.
Smrt českých hokejistů: Vše o letadle Jak-42

Měsíc září už zase zaúřadoval a znovu se rozhodl likvidovat dopravní prostředky. Ve středu odpoledne došlo k nehodě ruského letounu Jak-42D, který převážel krom celý hokejový tým ruské KHL Lokomotiv Jaroslavl, na jehož soupisce byli i tři čeští reprezentanti – Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček. Z hokejového týmu nikdo nehodu nepřežil Letoun se zřítil krátce po startu, podle svědků nebyl schopen nabrat výšku.

Média se ihned opřela o teorii o technické závadě, aniž by vůbec začalo vyšetřování katastrofy. Znovu je tak přetřásána spolehlivost a kvalita ruských letadel či kompetentnost ruských pilotů. Obecně ale platí letadla vyrobená v Rusku za spolehlivá, relativně bezpečná a dobře pilotovatelná. Výjimku tvoří bohužel právě Jak-42, který patří mezi nejméně úspěšná ruská letadla.

Jak-42 byl uveden do provozu v roce 1980 a vyráběl se do roku 2002. Celkem ale vzniklo pouze 178 strojů. Proč? Firma s vývojem letadla zaostávala a neustále měnila design stroje. Původně se mělo jednat jen o prodlouženou verzi Jaku-40 s větší kapacitou, ale nakonec se společnost rozhodla postavit nové letadlo. Během výroby pak stroj podstupoval neustále nákladné a zdlouhavé přestavby, které způsobily, že na tomto typu společnost Jakovlev nikdy nevydělala a dá se považovat za jeden z největších propadáků jinak úspěšného ruského letectví.

Místo hlavních linek tak letadlo začlo sloužit spíše na lokálních tratích. Koncem 90. let je začly ruské aerolinky vyřazovat a nahrazovat zahraničními stroji nebo modernějšími a spolehlivějšími ruskými. Vyřazená letadla ale postupně skupovali bohatnoucí Rusové a nechávali si je přestavět na luxusní byzjety. Zbylá letadla slouží převážně u nízkonákladových dopravců.

Historii Jaku-42 poznamenalo celkem osm smrtelných nehod, při kterých zahynulo celkem 570 lidí. Konkrétní letoun, který se zřítil spolu s ruským hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl, měl nalétáno přes dvacet tisíc hodin a za několik týdnů mu měl končit certifikát letecké připravenosti - což je něco jako STK pro osobní auta.

Co mohlo způsobit pád letadla? Není vyloučena chyba pilota, ale spíše to vypadá na selhání jednoho z motorů nebo poruchu nastavitelných aerodynamických ploch na křídlech, které pomáhají při letu nižší rychlostí. V minulosti se vinou mechanické závady zřítily dva stroje Jak-42. První v roce 1982, kdy se mu na trase z Leningradu do Kyjeva ve výšce 9 km ulomil vertikální stabilizátor únavou materiálu (zahynulo 132 lidí), a druhý pak v roce 1992 v Číně. Tato čínská nehoda ale měla velmi podobný průběh, neboť letadlo havarovalo krátce po startu, když nestačilo nabrat výšku. Zahynulo 108 lidí.

Zůstanou stroje Jak-42 ještě v provozu? Asi ano. Ale do historie tohoto nepříliš úspěšného typu přibyla další velmi smutná kapitola...

Čtěte i článek Marek, Vašíček, Rachůnek - poslední pocta!

ANKETA
Bojíte se létat?
Do letadla nikdy nevlezu!
Nebojím, létání mi nevadí.
Tak trochu, ale zvládám to

VYBÍRÁME
Největší letadlo světa přilétá z Východu!

Největší letadlo světa přilétá z Východu!

08. 06. 2010, autor: Jakub Lízal

Rusové prostě netroškaří, a tak postavili Antonov An-225 Mrija. I Airbus A380 pro více než osm set pasažérů se před tímto kolosem musí schovat - rozpětí křídel o deset metrů přesahuje šířku běžného fotbalové hřiště!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nová výstava Škoda Octavia & Škoda Felicia „60“ v mladoboleslavském Škoda Muzeu připomín...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.