Slídil

15. 04. 2008, autor: prochlapa.cz
Postmoderní remix staré psychohry mezi manželem a milencem zve na zákeřně důvtipnou hru s překvapením. Ovšem největší překvapení je, že když tak skvělý materiál předělá nositel Nobelovky, může zklamat.
Slídil
Manželé a milenci stejné ženy se většinou nemají moc v lásce. O soupeřích tohoto psychologického duelu to platí o to víc, že jeden z nich je autor detektivek a druhý herec temných rolí. Takže oba vědí, jak hrát takovouhle zákeřnou hru, v níž ve skutečnosti nejde o ženu, ale o vlastní ego, jež nic nenabudí víc než důkladné ponížení toho druhého.

A tak si bohatý Andrew Wyke pozve do svého sídla chudého Milo Tindla, zdánlivě proto, aby s ním probral svůj rozvod, který by znamenal Milovu následnou svatbu. Nejdřív Andrew tvrdí, že by se své ženy rád zbavil, a navrhne, jak by si jeho nákladnou rozmazlenou manželku mohl Milo dovolit. Ale role i pravidla se v každé zajímavé hře vždycky ještě několikrát změní a kouzlem tohoto příběhu má být to, že nikdy nevíte, co přesně kdo udělá.

Tohohle Slídila napsal Harold Pinter, režíroval Kenneth Branagh a hodinu a půl v něm svůj um předvádějí Michael Caine a Jude Law. Takže úctyhodná sestava vzbuzující naděje na vytříbenou přehlídku ostrých dialogů a promyšlených zvratů, útočících až do konce. Ovšem to je teorie. V praxi náboj nevydrží ani tu celou krátkou stopáž, když se hra vyčerpá ve třetím aktu. Konec pak zanechá ve vzduchu zklamanou otázku „To je všechno?“

Wykeovův dům je vybavený chladně modernistickým interiérem, v němž je spousta dveří, bezpečnostních kamer, zrcadel, světel a dalších zařízení, která vytvářejí hezké efekty, třeba stěna zpomaleně zobrazující odrazy. Snímání podobně stylové a neobvyklé jako tento interiér často zdůrazňuje motivy střetu dvou osobností, proto vidíme oba ve stejných pozicích a v opakovaných scénách. Zvlášť na začátku je film plný zábavných detailů, jako když Wyke už má pro Tindla nalitý správný drink, ještě před tím, než se ho zeptá, co pije. Takové maličkosti dotvářejí atmosféru a jsou součástí hry stejně jako každý sek jakoukoliv větou.

Pro skutečný život by byl takový moderní byt dost nepraktický a neosobní. A bohužel podobný je i celý film. Chladný a akademický. Sledovat herecký duel Cainea vs. Lawa je potěšení, stejně jako obdivování inscenačních nápadů Branagha, jenž tak aspoň režijně supluje vynalézavost, která naopak schází scénáři. I když všichni působí jako na cvičení svých technik. Ještě zajímavější je tak porovnávat a stopovat posun, kam se původně divadelní hra Anthony Schaffera dostala.

Slídil už totiž byl natočený, hollywoodskou režisérskou legendou Jospehem L. Mankiewiczem v roce 1972. I tehdy v něm soupeřil Michael Caine, logicky v roli milence, tenkrát s Laurencem Olivierem. To, že Caine hraje postavu, pro níž sám bojoval, a Cainův minulý part převzal Jude Law, který už parafrázoval jinou slavnou roli z Caineova mládí, sukničkáře Alfieho, patří jenom k dalším zrcadlením ve hře.

V originálu nepřátelství obou mužů podněcoval i rozpor mezi intelektuálním snobstvím vrší vrstvy a ctižádostí dravé nižší třídy. Sociální téma obvyklé v britském filmu tady ovšem ustoupilo postmoderním hrám s identitou, kterou každá z postav maskuje a mění. Nedostatečný závěrečný a definitivně rozhodující set zase vyměnil původní poslední variaci hry na vraždu za latentně homosexuální výhružnou vulgaritu, z níž se vytratila škodolibá hravost. Jude Law sice v této poloze ví, jak se chovat, protože zvrhlý adonis je už od jeho účasti ve Wildeovi de facto jeho typem. Ale Pinterovo kruté řešení má nakonec až příliš jednoznačného vítěze, zatímco v originále se nebezpečné hrátky a lži vymstily oběma hráčům. Porovnávat oba filmy je ale nakonec taky činnost spíš akademická a teoretická. Nový minimalistický remake Slídila vcelku obstojí sám o sobě, protože to není tak zbytečný film, jako třeba „remake“ seriálu Taková normální rodinka, který taky za chvíli bude v kinech. U každé takové nové verze je ale stejně dobré vědět, že někdo už natočil něco podobného mnohem líp. A podívat se i na originál.

Sleuth, USA 2007, 86 minut. Režie Kenneth Branagh, hrají Michael Caine, Jude Law. Premiéra 10. 4. 2008.

foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Miami Vice

Miami Vice

22. 08. 2006, autor: admin

Detektivní thriller s hvězdným obsazením se sice jmenuje stejně jako kultovní seriál, kromě jména a povolání hlavních hrdinů s ním ale bohužel nemá moc společného.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.